Skip to main content

MediForum

Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Sizler için oluşturduğumuz tüm hizmetlerden tam olarak yararlanabilmek için aramıza katılabilirsiniz. Siz varsanız, biz varız! Üyelikler ücretsizdir ve her zaman ücretsiz kalacaktır.

(Sadece ziyaretçiler tarafından görüntülenir.)

Hoş Geldin, !

Kayıt işleminiz başarıyla tamamlandı. Sitemizde üyelikler e-posta onaylı olduğu için hesabınızı onaylamanız gerekiyor. Kayıt olduğunuz e-posta adresinin gelen ya da istenmeyen (spam) kutusunu kontrol ederek hesabınızı onaylayabilirsiniz. e-Posta gelmediyse veya farklı bir sorun yaşıyorsanız bizimle İletişim sayfasından irtibat kurabilirsiniz.

(Sadece hesabı aktif edilmemiş kullanıcılar tarafından görüntülenir.)


Kamu personeli sağlık kabini açabilir mi?

Konu

Question #1
Bir çok kamu personeli olan hemşire, ebe, sağlık memuru mezununun merak ettiği bir konuyu gündeme taşımak istiyorum. Bu konuyla ilgili sağlık müdürlüğünden dahi sözlü olarak net bir bilgi alamadım. Memuriyette yazı dili esastır ilkesine istinaden, hiyerarşi gereği önce çalıştığım kuruma, 1997 yılında yayınlanan ve hala yürürlükte olan genelgenin 3., 4., 5. maddelerini istinat gösteren dilekçede sağlık kabini açmak istediğimi ve izin yazımın tarafıma tebliğini istedim. Kurumum tarafından il sağlık müdürlüğüne sevk edilen ve bana yine kurumum aracılığıyla tebliğ edilen yazıda der ki; "atfedilen 1997 genelgesi yürürlükten kaldırılmıştır. 2010 yılında yürürlüğe giren yasa ile memurun ofis, büro vs açması, ticaretle uğraşması yasaktır.is bu maddeler gereği istifa etmeden sağlık kabini açması mümkün değildir."
Ancak ilginçtir ki, ilçe sağlıktan kabin açmak için gerekli evrak listesini istedim ve bu listede kamu personeli ise kurum izni olmalıdır yazıyor. Ya evraklar hiç güncellenmedi ciddi bir revizyon gerekiyor. Bu bir ihtimal. Bakanlık sitesinde baktığımız zaman sağlık kabini genelgesi olarak sadece 1997 'deki genelge çıkıyor. Bu halde nasıl yürürlükten kalkmış oluyor? Kuruma tekrar cevap yazmayı planlıyorum. Cevap geldikçe burayı güncelleyecegim. Önerisi, fikri olanlar başlığa yazarsa sevinirim. Malum memur olduğum için hangi il diye sormazsanız memnun olurum.
Cevapla
#2
Merhaba,

Anladığım kadarı ile çalışan bir sağlık personelisiniz ve sağlık kabini açmak istiyorsunuz.

Bunun çok örneğini duyduk gördük aslında, kimisi hala çalışırken kimisi dediğiniz gibi 2010 da tam gün yasası ile kapatılan doktorların özel muayenesindeki mantık gibi oldu.

Yani size gelen evrakları tam olarak bilmiyorum ama bizim ulaştıklarımız da da 97 yılına ait genelgeler var. Onlara göre açabilirsiniz.

Bunun yanında tam gün yasası ile yüzlerce doktor özel muayenesini kapattı veya istifa ederek özel muayeneye devam etti.

Durumu buna benzetmeleri de bir ihtimal.

Takipteyiz.
Hemşirelikte doktorasını yapmış ama sahadan kopmamış; araştırmacı, eğitimci, öğrenci, çalışan PhD. Hemşireyim. Eğitim ve deneyimlerimi hemşirelik yüksek lisans bloğumda paylaşıyorum.
Cevapla
#4
(28-11-2019, Saat: 21:21)PhD. Sabancı Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Merhaba,

Anladığım kadarı ile çalışan bir sağlık personelisiniz ve sağlık kabini açmak istiyorsunuz.

Bunun çok örneğini duyduk gördük aslında, kimisi hala çalışırken kimisi dediğiniz gibi 2010 da tam gün yasası ile kapatılan doktorların özel muayenesindeki mantık gibi oldu.

Yani size gelen evrakları tam olarak bilmiyorum ama bizim ulaştıklarımız da da 97 yılına ait genelgeler var. Onlara göre açabilirsiniz.

Bunun yanında tam gün yasası ile yüzlerce doktor özel muayenesini kapattı veya istifa ederek özel muayeneye devam etti.

Durumu buna benzetmeleri de bir ihtimal.

Takipteyiz.
Devlet Memuru 2368 part time kanunu  kaldırıldığı için sağlık kabini açamaz...
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da