You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Kolesterolünüzü Kontrol altında tutmak için ipuçları

Kolesterolünüzü Kontrol altında tutmak için ipuçları

Genel müdür
Kolesterolünüzü Kontrol altında tutmak için ipuçları
[Resim: kolesterol-belirtileri-nelerdir-kolester...838605.jpg]

Vücudunun biraz kolesterol ihtiyacı var, ama fazla değil.

Fazlalık, arterlerde plak birikmesine ve kanın kalbinize ulaşmasını zorlaştırabilir. Bu, anjina adı verilen göğüs ağrısına neden olabilir. Kan akışı tamamen engellenirse, kalp krizi geçirirsiniz.

Farklı kolesterol tipleri vardır. Vücudunuzun yağ hücrelerinde depoladığı “kötü” cinsi LDL'yi ve trigliseritleri düşürmek istersiniz.


Dengeli kolesterol için 5 adım

Birkaç basit değişiklik kolesterolünüzü düşürebilir ve kalp hastalığı riskini azaltabilir.

Uzman tavsiyesi isteyin . Doktorunuz, sağlıklı beslenme ve egzersiz için bir plan yapmanıza yardımcı olabilir.

Diyetinizi düzenleyin. Yulaf ezmesi, ceviz, ton balığı, somon, sardalye gibi yiyecekler yiyin. Trans ve doymuş yağ ve sade şekerler bakımından yüksek olan maddelerden uzak durun.

Sigara İçmek Yasaktır. “İyi” (HDL) kolesterolünüzü düşürür. Eğer bırakırsan, daha fazlasına sahip olacaksın. Tüm vücudunuz için başka birçok yararı vardır.

Harekete geç! En ufak egzersiz bile, tempolu yürüyüş günde yarım saat gibi, kilo kontrol etmenize yardımcı olur. Aynı zamanda, diyabet ve yüksek tansiyon gibi kalp hastalığı için risk altında bırakan diğer şeyler için de iyidir. Egzersiz, trigliserit seviyenizi düşürebilir ve “iyi” (HDL) kolesterolünüzü yükseltebilir. Her ikisi de kalbiniz için iyidir.

İlaçlarını al. Doktorunuz kolesterolünüzü düşürmek için bir ilaç verebilir. Onları yönlendirildiği şekilde alın.
[Resim: x3nNi.jpg]
Bunu ilk beğenen sen ol.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren MediFORUM - Türkiye'nin sağlık forumu sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.