You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Genel müdür
Kutis Marmorata
[Resim: kawasakis-disease.jpg]


Bazen bir durumun, neden olduğu sorunlardan çok daha korkunç bir adı vardır. Bu genellikle cutis marmorata telangiectatica congenita veya CMTC ile olan durumdur.

CMTC nadir görülen bir hastalıktır. Deride mermer veya file gibi görünen mavi veya mor bir desene neden olur . Genellikle doğumda veya kısa bir süre sonra ortaya çıkar. Çoğu zaman, tedaviye ihtiyaç duymaz ve sadece bir görünüm sorunudur. Çocuğunuz büyüdükçe daha iyi olur.

Model, normalden daha geniş olan deriye yakın kan damarları tarafından oluşturulur , ancak doktorlar buna neyin sebep olduğunu bilmiyorlar. Arada bir, başka bir aile üyesi de CMTC'ye sahiptir, ancak bu tipik değildir. Daha sık olarak, rastgele olur ve hamilelik sırasında hiçbir şey onu tetiklemiyor gibi görünüyor .


Semptomlar neler?

Ana işaret, ciltteki mavi veya mor mermer desendir. Bir bebeğin cildine üşüdüğünde ne olduğuna çok benziyor, ancak daha belirgindir ve kaybolmaz.

Çoğu çocuk bunu bacaklarda alır, ancak kollarda, gövdede veya çok nadiren yüz ve kafa derisinde olabilir. Çocuğunuz hareket ettiğinde, ağladığında veya üşüdüğünde desen büyüyebilir.Sık sık olmaz, ancak CMTC ayrıca şunlara da neden olabilir:
  • Desenin göründüğü cilt bölgelerinde, bazen ağrıyla birlikte kanama
  • Desene sahip uzvun daha yavaş veya daha büyük büyümesi


Başka Sorunlara Neden Olur mu?

Bu cevaplaması çok daha zor bir soru. CMTC nadirdir ve doktorlar her zaman bunun hakkında daha fazla şey öğrenmektedir.

Yaygın değildir, ancak CMTC göründüğü yerde uzvun büyümesini etkileyebileceğinden, çocuğunuzun bir bacağı veya kolu diğerinden daha uzun olabilir. Bacaklarında CMTC olan bazı çocuklar da yüzeysel venöz yetmezlik yaşarlar - bu, bacaklardaki damarların kanı kalbe geri itmede sorun yaşadığı yerdir .


Geçmişte, CMTC'li çocukların bazen gözde basınç birikmesinden ( glokom ) kas kaybına kadar değişen sorunlarla doğduğu görülüyordu . Ancak daha yeni çalışmalar, bu çocukların CMTC'ye sahip olmadığını gösteriyor. Bunun yerine Klippel-Trenaunay sendromu ve Cowden hastalığı gibi başka rahatsızlıkları var.Doktorum Nasıl Test Edecek?

Doktorunuz sizinle çocuğunuzun sağlık geçmişi hakkında konuşacak ve fizik muayene yapacaktır . Bu genellikle CMTC olup olmadığını bilmek için yeterlidir. Doktorunuz farklı bir sorun olduğunu düşünürse, çocuğunuz röntgen, BT veya MRI gibi bazı görüntüler alabilir.

Yüzünde veya kafa derisinde CMTC görülürse, çocuğunuz beyin , sinir ve omuriliğinin normal şekilde çalıştığından emin olmak için bir göz muayenesi ve nörolojik muayene  yaptırabilir .Nasıl Tedavi Edilir?

Çoğu zaman, CMTC'li çocukların tedaviye ihtiyacı yoktur ve cilt deseni kendi kendine kaybolur. Genellikle, çocuğunuzun cildi kalınlaştıkça solmaya devam eder. Çoğu durumda, yaşamın ilk birkaç yılında geçer. Ve bir kez söndüğünde, geri gelmez.

Tedavi görmeseniz bile, herhangi bir soruna dikkat etmek için muhtemelen doktorunuzla düzenli ziyaretler yapacaksınız. Bu özellikle önemlidir,

Çocuğunuzun aşağıdaki durumlarda tedaviye ihtiyacı olabilir:
  • CMTC yüzde veya kafa derisinde
  • Bacak, diz veya kalça ağrısı veya bacakların farklı oranlarda büyüdüğüne dair diğer işaretler
  • Desen kanar, büyür veya ağrıya neden olur
  • Yüzeysel venöz yetmezlik belirtileri
Doktorunuz bunları veya diğer semptomları tedavi etmek için bir plan önerecektir. Örneğin, çocuğunuzun kanaması varsa, bunun için özel bandaj alırsınız. Bu çok sık oluyorsa, puls boya lazeri adı verilen bir cihazla tedavi edilebilirler . CMTC geçtikten sonra bile sorun yaratan kan damarlarını yok eder. Çok etkilidir, cilde zarar vermez ve genellikle iz bırakmaz.

Ayrıca, CMTC sizin ve çocuğunuz için biraz endişe yaratabilir . Desen tamamen kaybolmayabilir ve özellikle yüz veya boyunda kolayca görülüyorsa, bu daha büyük bir çocuk için zor olabilir. Doktorunuz ailenizi desteklemek için bir danışman bulmanıza yardımcı olabilir.
[Resim: x3nNi.jpg]
Bunu ilk beğenen sen ol.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren MediFORUM - Türkiye'nin sağlık forumu sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.