Skip to main content

MediForum

Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Sizler için oluşturduğumuz tüm hizmetlerden tam olarak yararlanabilmek için aramıza katılabilirsiniz. Siz varsanız, biz varız! Üyelikler ücretsizdir ve her zaman ücretsiz kalacaktır.

(Sadece ziyaretçiler tarafından görüntülenir.)

Hoş Geldin, !

Kayıt işleminiz başarıyla tamamlandı. Sitemizde üyelikler e-posta onaylı olduğu için hesabınızı onaylamanız gerekiyor. Kayıt olduğunuz e-posta adresinin gelen ya da istenmeyen (spam) kutusunu kontrol ederek hesabınızı onaylayabilirsiniz. e-Posta gelmediyse veya farklı bir sorun yaşıyorsanız bizimle İletişim sayfasından irtibat kurabilirsiniz.

(Sadece hesabı aktif edilmemiş kullanıcılar tarafından görüntülenir.)


Leukocytopenia/lökositopeni

Konu

#1
Kanınız, beyaz kan hücreleri veya lökositler de dahil olmak üzere farklı kan hücrelerinden oluşur. Beyaz kan hücreleri, vücudunuzun hastalıklar ve enfeksiyonlarla savaşmasına yardımcı olan bağışıklık sisteminizin önemli bir parçasıdır. Çok az beyaz kan hücreniz varsa, lökopeni olarak bilinen bir durumunuz vardır.

Kanınızın hangi tip beyaz kan hücresinin düşük olduğuna bağlı olarak birkaç farklı lökopeni türü vardır:
  • bazofiller
  • eozinofiller
  • lenfositler
  • monositler
  • nötrofiller
Her tip vücudunuzu farklı enfeksiyon türlerinden korur.

Nötrofillerdeki kanınız düşükse, nötropeni olarak bilinen bir tür lökopeni vardır . Nötrofiller sizi mantar ve bakteri enfeksiyonlarından koruyan beyaz kan hücreleridir. Lökopeni sıklıkla nötrofillerin azalmasından kaynaklanır, bazı insanlar “lökopeni” ve “nötropeni” terimlerini birbirinin yerine kullanırlar.

Bir diğer yaygın lökopeni türü, çok az lenfositiniz olduğunda lenfositopenidir. Lenfositler , sizi viral enfeksiyonlardan koruyan beyaz kan hücreleridir.
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da