Skip to main content

MediForum

Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Sizler için oluşturduğumuz tüm hizmetlerden tam olarak yararlanabilmek için aramıza katılabilirsiniz. Siz varsanız, biz varız! Üyelikler ücretsizdir ve her zaman ücretsiz kalacaktır.

(Sadece ziyaretçiler tarafından görüntülenir.)

Hoş Geldin, !

Kayıt işleminiz başarıyla tamamlandı. Sitemizde üyelikler e-posta onaylı olduğu için hesabınızı onaylamanız gerekiyor. Kayıt olduğunuz e-posta adresinin gelen ya da istenmeyen (spam) kutusunu kontrol ederek hesabınızı onaylayabilirsiniz. e-Posta gelmediyse veya farklı bir sorun yaşıyorsanız bizimle İletişim sayfasından irtibat kurabilirsiniz.

(Sadece hesabı aktif edilmemiş kullanıcılar tarafından görüntülenir.)


Lobectomy/lobektomi

Konu

#1
[Resim: lobectomy-img-final.png]


Lobektomi, bir organ lobunun cerrahi olarak çıkarılmasıdır. Çoğu zaman akciğerin bir bölümünün çıkarılmasına atıfta bulunur, ancak karaciğer, beyin, tiroid bezi veya diğer organları da ifade edebilir.

Her organ, farklı, spesifik görevleri yerine getiren birçok bölümden oluşur. Akciğerlerde, bölümlere lob denir. Sağ akciğerde üst, orta ve alt loblar olan üç lob vardır. Sol akciğerde iki lob vardır, üst ve alt loblar.

Çoğu durumda, cerrahlar bir organın kanserli bir bölümünü çıkarmak ve kanserin yayılmasını önlemek için lobektomi yaparlar. Bu tamamen hastalıktan kurtulamayabilir, ancak birincil kaynağını ortadan kaldırabilir.

Lobektomi, akciğer kanserini tedavi etmenin en yaygın yoludur. Amerikan Akciğer Derneği'ne göre, akciğer kanseri Amerika Birleşik Devletleri'nde kanser ölümlerinin önde gelen nedenidir . Her yıl 150.000'den fazla erkek ve kadının ölümünden sorumludur.

Cerrahlar ayrıca aşağıdakileri tedavi etmek için lobektomi yapabilirler:
  • mantar enfeksiyonları
  • iyi huylu tümörler
  • anfizem
  • akciğer apsesi
  • tüberküloz
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da