You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Admin
Mastit Nedir?
Meme dokusunun enfeksiyonunun genel adı mastitis'tir .  Mastitis size grip olduğunuzu hissettirebilir , ancak çok daha çabuk iyileşebilir.

Mastitis, emziren kadınlarda sık görülen bir durumdur . Süt kanallarında süt birikmesinden kaynaklanır. Bu, bebeğiniz düzgün emmediğinde veya tutmadığında veya bir memeyi diğerine tercih ettiğinde olur . Mastitis, düzenli olarak beslemezseniz veya pompalamazsanız da olabilir.

Mastitis olan sadece emziren kadınlar değildir. Emzirmiyorsanız, çatlamış bir meme ucu veya meme ucunun delinmesi meme enfeksiyonuna neden olabilir. Her ikisi de bakterilerin süt kanallarına girmesine izin verir. Bu özellikle sigara içen kadınlarda yaygındır.


Belirtiler

Diğer herhangi bir enfeksiyon gibi, enfekte bölgenin etrafındaki doku, vücudun diğer bölgelerine yayılmasını önlemek için iltihaplanır. Mastitis ile enfekte süt kanalı memenin şişmesine neden olur. Göğsünüz kırmızı görünebilir ve hassas veya sıcak hissedebilir.

Mastitisli birçok kadın ağrı, titreme ve yüksek ateş dahil olmak üzere grip olduklarını hisseder .

Ayrıca meme ucunuzdan akıntı gelebilir veya göğsünüzde sert bir yumru hissedebilirsiniz.
Teşhis

Mastit belirtileri aniden ortaya çıkabilir.  Bu acıyı hissettiğinizde veya belirgin bir kızarıklık gördüğünüzde, mümkün olan en kısa sürede doktorunuzu arayın.

Doktorunuz mastitisi fizik muayeneye dayanarak teşhis edebilir . Ateş ve titreme, memede meme ucunu işaret eden kırmızı, kama şeklindeki bir alan gibi onu ele verir.

Dışlanması gereken iki şey vardır: Mastit hızlı bir şekilde tedavi edilmediğinde meydana gelen meme apsesi ve nadir görülen ve kızarıklık ve şişlik semptomlarını paylaşan inflamatuar meme kanseridir .


Tedavi

Emziriyor olsanız da olmasanız da, antibiyotikler bir veya iki gün içinde kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır. Onları belirtildiği gibi alın.

Emziriyorsanız, bol su içmeye, bol sutyen takmaya ve mümkün olduğunca dinlenmeye devam edin. Doktorunuz ateş ve ağrıyla ilgilenmek için ibuprofen veya benzeri bir şey önerebilir.

Emzirmeye devam etmek ve bu sütü kanalların içine ve dışına taşımak önemlidir. Memeden beslenmek çok ağrılıysa süt sağmaya devam edin.Önleme

Dar sütyenler ve giysiler göğüslerinize baskı yapar. İşleri hafif ve gevşek tutun.

Sütün birikmesini önlemek için bebeğinizin doğru şekilde takıldığından emin olun ve her emzirme sırasında tüm sütü her memeden alın. Desteğe ihtiyacınız varsa bir emzirme danışmanı yardımcı olabilir.
Bunu ilk beğenen sen ol.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren MediFORUM - Türkiye'nin sağlık forumu sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.