You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Mesai saatleri içerisinde devlet memurları örgün öğretime devam edilebilir mi?

Mesai saatleri içerisinde devlet memurları örgün öğretime devam edilebilir mi?

Genel müdür
Mesai saatleri içerisinde devlet memurları örgün öğretime devam edilebilir mi?
657 sayılı Devlet Memurları Kanunun “Çalışma saatleri” başlıklı 99 uncu maddesinde “Memurların haftalık çalışma süresi genel olarak 40 saattir.

          Bu süre Cumartesi ve Pazar günleri tatil olmak üzere düzenlenir.

          Ancak özel kanunlarla yahut bu kanuna veya özel kanunlara dayanılarak çıkarılacak tüzük ve yönetmeliklerle, kurumların ve hizmetlerin özellikleri dikkate alınmak suretiyle farklı çalışma süreleri tespit olunabilir.

          Bakanlar Kurulu, yurt dışı kuruluşlarda hizmetin gerektirdiği hallerde, hafta tatilini Cumartesi ve Pazardan başka günler olarak tespit edebilir.”ifadesi bulunmaktadır.

Memurların haftalık çalışma saatleri ne kadardır?

Memurların çalışma saatlerini kim belirler?

Anayasanın söz konusu hükümleri uyarınca 657 sayılı Kanunun Devlet Memurları Kanunun yürürlüğe konulmuş olup, bu Kanunun 124 ila 136’ncı maddeleri arasında disiplin mevzuatına ilişkin düzenlemelere yer verilmiştir.

657 sayılı Kanununun 125’inci maddesinde Devlet memurlarına verilecek disiplin cezaları ile her bir disiplin cezasını gerektiren fiil ve haller belirtilmiştir. Anılan 125’inci maddesinde disiplin cezaları;

A) Uyarma,

B) Kınama,

C) Aylıktan kesme,

D) Kademe ilerlemesinin durdurulması,

E) Devlet memurluğundan çıkarma olarak sayılmıştır.

Devlet memurlarına verilen cezalar nelerdir?

Disiplin kategorisi

                Devlet memurunun özürsüz ve izinsiz olarak görev mahallinin terk etmesi disiplin cezası gerektirmektedir.

657 sayılı Kanunda devlet memurlarına lisan eğitimi yapmaları için izin verilmesi düzenleyen bir düzenleme yer almamaktadır. Lisan eğitimi amacıyla memura izin verilmesi mümkün bulunmamaktadır.

Memurlara tanınan izin hakları nelerdir?

            Belirtilen mevzuat ve açıklamalar uyarınca;

Memurlara örgün eğitime devam etmeleri için izin verilmesi imkanı bulunmadığı,

Ancak 657 sayılı Kanunda yer alan diğer izinleri kullanması imkanı bulunduğu,

Mesai saatlerinde izinsiz olarak eğitime katılmak disiplin cezasını gerektirdiği değerlendirilmektedir.
UÇAK MEDİKAL İNDİRİM KODU ; TIKLA AL
Bunu ilk beğenen sen ol.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren MediFORUM - Türkiye'nin sağlık forumu sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.