You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Öğrenim durumuna göre memurluk derece kademeleri

Öğrenim durumuna göre memurluk derece kademeleri

Genel müdür
Öğrenim durumuna göre memurluk derece kademeleri
Sağlık çalışanları memuriyete giriş derece kademeleri aşağıdaki gibi.

[Resim: obi984b.jpg]


İlkokul mezunu 15/1 den başlıyor 7. dereceye dek yükselebiliyor

Ortaokul mezunu 14/2 den başlıyor 5. dereceye dek yükselebiliyor.

Lise 13/3 den başlıyor 3. dereceye dek,

Önlisans 20/2 den başlıyor 1. dereceye dek,

Lisans 9/1 den başlıyor ve 1. dereceye dek ilerleyebiliyor.


Hazırlık sınıflarına ayrıca bir kademe ilerlemesi

Bazı istisnai durumlar var ; özellikle hazırlık sınıfı okuyanlar çok soruyor ilerleme alabilir miyim diye;


Ortaokul ve dengi, lise ve dengi okulların, normal öğrenim süresinden fazla olması halinde, başarılı her öğrenim yılı için bir kademe ilerlemesi uygulanır. Bunlardan teknik öğrenim okulları mezunlarına, meslekleri ile ilgili görevlerde çalışmaları halinde ayrıca bir kademe ilerlemesi daha verilir.

- 4 yıllık akşam ortaokulu ve akşam liseleri bu kapsamda değildir.
- Ortaokul ve dengi okullarla, lise ve dengi okulların hazırlık sınıfları bu kapsama dâhildir.
- Yükseköğrenim sırasında görülen hazırlık sınıfları bu fıkra kapsamında değildir.
- 2010 yılından önce 4 yıllık teknik lise mezunları hangi sınıftan atanırsa atansınlar 12/3 üncü kademesinden başlarlar ancak teknik hizmetler sınıfından atanmaları
durumunda 11/1’den başlarlar. 2010 yılından sonra okul bitirenler bu maddeye dahil değildir.Yüksek lisans yapanlara 1 kademe ilerlemesi ve doktora yapanlara 1 derece ilerlemesi 


Memurluğa girmeden önce veya memuriyetleri sırasında yükseköğrenim üstü master derecesi almış olanlarla yükseköğrenim kurumlarından en az bir yıl ilave öğrenim yaparak lisansüstü ihtisas sertifikası alanlara bir kademe ilerlemesi, tıpta uzmanlık belgesi alanlara, meslekleri ile ilgili öğrenim dallarında doktora yapanlara bir derece yükseltilmesi uygulanır.

Master derecesini alıp bir kademe ilerlemesinden yararlanan memura, mesleği ile ilgili öğrenim dalında doktora yaptığı takdirde iki kademe ilerlemesi uygulanır.

5 yıllık diş hekimliği ve veterinerlik fakültelerinin diplomalarında yüksek lisans mezunudur yazması halinde yüksek lisans mezunu sayılırlar ve tekrar yüksek lisans bitirmeleri halinde değerlendirmeye alınmazlar çünkü yüksek lisans bir defa değerlendirilir. Doktora yapmaları halinde ise 2 kademe ilerlemesi yapılır. Doktora değerlendirmesi ise ancak bitirmiş olduğu yükseköğrenim ile ilgili bir dal ise değerlendirilir.Doçentlik ilerlemesi

Doktora üstü üniversite doçentliği unvanını üniversitede görevli iken kazananlara bir  derece, diğer memuriyetlerde iken bu unvanı kazananlara iki kademe ilerlemesi uygulanır.
UÇAK MEDİKAL İNDİRİM KODU ; TIKLA AL
Bunu ilk beğenen sen ol.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren MediFORUM - Türkiye'nin sağlık forumu sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.