Skip to main content

MediForum

Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Sizler için oluşturduğumuz tüm hizmetlerden tam olarak yararlanabilmek için aramıza katılabilirsiniz. Siz varsanız, biz varız! Üyelikler ücretsizdir ve her zaman ücretsiz kalacaktır.

(Sadece ziyaretçiler tarafından görüntülenir.)

Hoş Geldin, !

Kayıt işleminiz başarıyla tamamlandı. Sitemizde üyelikler e-posta onaylı olduğu için hesabınızı onaylamanız gerekiyor. Kayıt olduğunuz e-posta adresinin gelen ya da istenmeyen (spam) kutusunu kontrol ederek hesabınızı onaylayabilirsiniz. e-Posta gelmediyse veya farklı bir sorun yaşıyorsanız bizimle İletişim sayfasından irtibat kurabilirsiniz.

(Sadece hesabı aktif edilmemiş kullanıcılar tarafından görüntülenir.)


Öksürüğü ne keser ?

Konu

Star #1
Üşüttünüz ve rahatsız edici bir öksürüğünüz var. Öksürüğü ne keser arayışındasınız. Bazı ev tipi tedaviler size rahatlama sağlayabilir.

Öksürüğü ne keser ?

[Resim: getty_rf_photo_of_honey.jpg]


Tahriş olmuş bir boğazı gevşetmek ve balgamı inceltmek için bol miktarda sıvı için - veya serin buharlı bir nemlendirici veya buharlaştırıcı kullanın. Geceleri fazladan yastıklarla başınızı yükseltin ve yatmadan önce bir miktar bal yiyin. 

Araştırmalar tatlı şeylerin öksürüğü hafifletmeye yardımcı olabileceğini gösteriyor. Yine de 12 ayın altındaki çocuklara bal vermeyin.


Antibiyotikler Öksürüğü Keser mi?

Genellikle hayır. Çünkü öksürüklerin çoğu soğuk algınlığı veya grip gibi viral enfeksiyonlardan kaynaklanır ve bir hafta içinde iyileşir. Antibiyotikler yalnızca bakterilerin neden olduğu enfeksiyonlarda çalışır. Öksürüğünüz bir hafta sonra iyileşmezse, nedeninin sinüs enfeksiyonu veya zatürree gibi bakteriyel bir hastalık olmadığından emin olmak için doktorunuza görünün. Öyleyse, bir antibiyotiğe ihtiyacınız olabilir.

[Resim: getty_rf_photo_of_cigarettes.jpg]

Sigarayı bırakın

Sigara, özellikle sabahları öksürük yapabilir. Ancak daha ciddi bir şeyin işareti de olabilir. Bazen duman solunum yollarınızı tahriş eder ve bronşite dönüşen iltihaplanmaya neden olur. Aynı zamanda kanserin bir işareti olabilir. 

Kanlı öksürük veya bir öksürük 1 ay sürer ise doktorunuza görünün.


Çay için. 

Sıcak içecekler öksürüğü yatıştırır. San Francisco Tıp Fakültesi Kaliforniya Üniversitesi Tıp Profesörü Molly Cooke, "Biri havanın kuru olduğunu hissediyorsa, üst yollarını sıcak çay, limon suyu ve bal ile nemlendirmeyi kesinlikle deneyebilirler" diyor. 


Toz kaldırmaktan kaçının. 

Tavan vantilatörü, ısıtıcı veya klima, yatakta yatarken yüzünüze doğru esiyorsa, bunu değiştirin. 


Bir nemlendirici kullanın. 

Bunlar havayı nemli yapar, bu da öksürüğü azaltabilir . Soğuk hava nemlendiriciler bunu yapar ve yanma riski olabilecek sıcak buhar yoktur. Nemlendiriciyi temizleyin, böylece küf oluşmaz. 


Bir pastil emin

Pastiller mukozayı yumuşatır ve öksürüğü azaltabilir.

Dikkat; uyutmayan, kanlı veya bir aya yakındır devam eden öksürükler için doktorunuza görünün.
Uzman Acil Tıp Hemşiresi
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task