Skip to main content

MediForum

Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Sizler için oluşturduğumuz tüm hizmetlerden tam olarak yararlanabilmek için aramıza katılabilirsiniz. Siz varsanız, biz varız! Üyelikler ücretsizdir ve her zaman ücretsiz kalacaktır.

(Sadece ziyaretçiler tarafından görüntülenir.)

Hoş Geldin, !

Kayıt işleminiz başarıyla tamamlandı. Sitemizde üyelikler e-posta onaylı olduğu için hesabınızı onaylamanız gerekiyor. Kayıt olduğunuz e-posta adresinin gelen ya da istenmeyen (spam) kutusunu kontrol ederek hesabınızı onaylayabilirsiniz. e-Posta gelmediyse veya farklı bir sorun yaşıyorsanız bizimle İletişim sayfasından irtibat kurabilirsiniz.

(Sadece hesabı aktif edilmemiş kullanıcılar tarafından görüntülenir.)


Orchidopexy/orşidopeksi

Konu

#1
Orchiopeksi, inmemiş bir testisin skrotuma cerrahi olarak sabitlenmesidir. Genellikle testisin palpabilitesi ile belirlenen cerrahi yaklaşım, iki aşamalı laparoskopik intraabdominal ototransplantasyondan (Fowler-Stephens prosedürü) inguinal eksplorasyona ve bir dikiş dikişiyle skrotal insizyona mobilizasyona kadar değişebilir. 

Skrotumda en az bir testisin bulunmadığı kriptorşidizm, yaşamın ilk yılına göre% 1 -% 2'ye düşen, tam dönem erkek bebeklerde% 2.5-% 9'luk bir rapor edilmiştir. Prematürite, düşük doğum ağırlığı ve intrauterin hormonal girişim ile olay artar. Her ne kadar bazı sendromlarla (yani Prader-Willis, Noonan) ilişkili olsa da, tipik olarak izolasyonda bulunur.

Tedavi edilmediği takdirde, kriptorşidizm doğurganlığın azalması (bilateral ise), testiküler atrofi ve maligniteler ile ilişkilidir. 


İnmemiş testiste histolojik değişiklikler 9 aylıkken görülebilir. Konumdan bağımsız olarak inmemiş testis için kanser gelişme riski normalden yaklaşık 5 kat fazladır. 10 yaşına kadar cerrahi düzeltme yapılırsa malignite riski genel popülasyonunkine düşer. İdeal olarak, orchiopeksi 6 ila 12 aylık arasında yapılmalıdır.
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task