Skip to main content

MediForum

Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Sizler için oluşturduğumuz tüm hizmetlerden tam olarak yararlanabilmek için aramıza katılabilirsiniz. Siz varsanız, biz varız! Üyelikler ücretsizdir ve her zaman ücretsiz kalacaktır.

(Sadece ziyaretçiler tarafından görüntülenir.)

Hoş Geldin, !

Kayıt işleminiz başarıyla tamamlandı. Sitemizde üyelikler e-posta onaylı olduğu için hesabınızı onaylamanız gerekiyor. Kayıt olduğunuz e-posta adresinin gelen ya da istenmeyen (spam) kutusunu kontrol ederek hesabınızı onaylayabilirsiniz. e-Posta gelmediyse veya farklı bir sorun yaşıyorsanız bizimle İletişim sayfasından irtibat kurabilirsiniz.

(Sadece hesabı aktif edilmemiş kullanıcılar tarafından görüntülenir.)


Orcitis/orşit

Konu

#1
Orşit , testislerden birinin veya her ikisinin iltihaplanmasıdır. Bakteriyel veya viral enfeksiyonlar orşite neden olabilir veya nedeni bilinmeden de orşit olabilir. Orşit çoğunlukla cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyon (STI) gibi bakteriyel bir enfeksiyonun sonucudur. Bazı durumlarda, kabakulak virüsü orşite neden olabilir.

Bakteriyel orşit, spermi depolayan ve taşıyan testisin arkasındaki sarmal tüpün (epididim) iltihabı olan epididimit ile ilişkili olabilir. Bu durumda buna epididimo-orşit denir.

Orşit ağrıya neden olur ve doğurganlığı etkileyebilir. İlaç, bakteriyel orşitin nedenlerini tedavi edebilir ve viral orşitin bazı belirti ve semptomlarını hafifletebilir. Ancak skrotal hassasiyetin kaybolması birkaç hafta sürebilir.

belirtiler
Orşit belirtileri ve semptomları genellikle aniden gelişir ve şunları içerebilir:
  • Testislerin birinde veya her ikisinde şişme
  • Hafif ila şiddetli arasında değişen ağrı
  • Ateş
  • Mide bulantısı ve kusma
  • Genel rahatsızlık hissi (halsizlik)
"Testis ağrısı" ve "kasık ağrısı" terimleri bazen birbirinin yerine kullanılır. Ancak kasık ağrısı, testisde değil, uyluk ve karın arasındaki cilt katında ortaya çıkar. Kasık ağrısının nedenleri testis ağrısının nedenlerinden farklıdır.
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da