You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Ortaöğretim hemşire

Ortaöğretim hemşire

Çalışkan Üye
Ortaöğretim hemşire
Merhaba size bir sorum olacaktı Lise hemşirelik mezunuyum önlisans ilk ve acil yardım okuyorum üniversite bittiğinde ortaöğretim KPSS ye girip ortaöğretim  hemşire olarak atabiliyor muyum diplomam geçerli oluyo mu?
Bunu ilk beğenen sen ol.
Moderatör
RE: Ortaöğretim hemşire
Kpss'ye artık önlisanstan girebilirsin ortaöğretim iptal olur. En üst öğrenim düzeyi mezuniyet ne ise sınava girişte o diploma geçerli sayılır.
Son Düzenleme: 15-12-2019, Saat: 17:27, Düzenleyen: Asil Dinçer.
Bunu ilk beğenen sen ol.
Genel müdür
RE: Ortaöğretim hemşire
Mezuniyetle ilgili olarak iki önemli husus bulunmaktadır.

Bunlardan birincisi alt öğrenim ile üst öğrenim durumu! Bilindiği üzere alt öğrenimden KPSS puanınız olsa bile ve geçerliliği yıl olarak devam ediyor olsa bile üst öğrenimden başvuru yapmak durumundasınız.Bu kapsamda örnek verecek olursal; lisans mezunu olan bir aday, önlisans’tan başvuru kesinlikle yapamaz. Aynı şekilde önlisans mezunu bir aday KPSS lise puanı olsa dahi artık ortaöğretimden başvuru hakkı bulunmamaktadır.

İkinci önemli husus ise iki farkı bölümden mezuniyet! KPSS adayı lisans alanında iki farklı programdan mezun ise her iki bölüm için de başvuru yapabilir. Aynı şekilde iki farklı önlisans programından mezun olan aday her iki bölüm için de tüm diğer özel ve genel şartları taşıdığı sürece KPSS tercihi yapabilecektir.

2015 tercih kılavuzunda ise;

2015/1 KPSS'de Önlisans Sağlıkçılar Lise Bölümlerinden Tercih Yapabilecek.

İşte 2014 KPSS Başvuru Kılavuzunda yer alan bilgi

Danıştay 12.Daire Başkanlığının 27/06/2013 tarihli ve E:2009/5045, K:2013/5796 sayılı kararı gereğince Teknik Hizmetler ve Sağlık Hizmetleri ve Yardımcı Sağlık Hizmetleri sınıflarına dahil adayların ihraz etmiş oldukları unvanlara ilişkin kadrolara (Teknisyen, Hemşire, Ebe, Sağlık Memuru, Sağlık Teknisyeni gibi kadrolara) başvurmak istedikleri takdirde, adaylar alt öğrenim düzeyindeki (ortaöğretim) mezuniyetlerini de ÖSYM Aday İşlemleri Sistemine kayıdını sağlayabilecekler ve KPSS tercih işlemlerinde en üst öğrenim düzeyinden KPSS'ye girerek elde etmiş oldukları puanları ile alt öğrenim düzeyindeki kadrolara başvuru yapabileceklerdir.

Bu kılavuzda ise;

Yerleştirme işlemlerinde, ortaöğretim mezunları için KPSSP94, önlisans mezunları için KPSSP93 ve lisans mezunları için KPSSP3 puanı kullanılacaktır. Adaylar sınava girdikleri öğrenim düzeyindeki pozisyonlardan tercih yapmak zorundadır. Sınava girilen öğrenim düzeyinden mezun olamama ya da sınava girdikten sonra daha üst öğrenim düzeyinde diploma almış olmak gibi nedenlerle sınava girilen öğrenim düzeyinde değişiklik yapılması mümkün değildir.

denmektedir.

Tüm bunlar ışığında;

Her alımda kılavuz baz alınır. Kılavuza bakarsınız ne diyorsa ona göre başvuru yaparsınız.

Bunun yanında 2015 de bir dava sonucu sizin durumunuzdaki kişilerin tercih yapabilirliği kılavuza işlenmiş. Bu kılavuzda ben göremedim ancak bu dava sonucu emsal olabilir (şahsi düşüncem)

Bir diğer konuda zaten kpss sınavları farklı farklı; eğer siz ortaöğretim kpss sınavına girebilmiş iseniz. Ösym buna izin vermiş ise tercih yapabilme şansınız olabilir. Bu kılavuz sınava girdikleri öğrenim düzeyini baz almış.

Tercih ekranı zaten açılmayacaktır muhtemelen. Anladıklarım bunlar yardımcı olabildi isem ne mutlu.
[Resim: x3nNi.jpg]
Son Düzenleme: 15-12-2019, Saat: 18:10, Düzenleyen: Darkwatch.
Bunu ilk beğenen sen ol.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren MediFORUM - Türkiye'nin sağlık forumu sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.