You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Pediatri yüksek lisans sonrası uzman hemşire unvanı almak

Pediatri yüksek lisans sonrası uzman hemşire unvanı almak

Genel müdür
Pediatri yüksek lisans sonrası uzman hemşire unvanı almak
[Resim: hc8ygwk.png]


Merhaba arkadaşlar bir soru gelmiş blogda ben de konuyu buraya taşımak istedim....


Arkadaşımız demiş ki;

Pediatri alanında 2019 da yüksek lisansımı tamamladım. Ama diplomamda hemşirelik yazıyor. Bunu nasıl düzeltirim?

Mutemetlik uzman unvanı için üniversiteye yönlendirdi, ne yapabilirim?

Maaş farkını aldım mı? nasıl anlarım?Kısaca bunları sormuş , hepsine cevap verelim....

1- Yüksek lisans diplomamda hemşirelik yazıyor, alanım yazmıyor nasıl düzeltirim?

Hocam buradaki karışıklığı YÖK daha geçen gün bir yazı ile dile getirdi, bu konu şuradaki link te var 

Kısaca diyor ki; Yükseköğretim bilgi sisteminde üniversiteniz ne ismi ile yüksek lisansına onay almış ise diplomaya onu yazmak zorundasınız diyor. Hemşirelik yazıp yanına kafanıza göre dal yazarsanız biz bunu tescil ederken sorun yaşıyoruz diyor.

Yani üniversite hemşirelik alanında yüksek lisans izni almış kaydettirmiş, sonra bir yıl pediatri bir yıl kadın doğum uzman hemşiresi mezun ediyor gibi bir hal var ortada.

YÖK diplomanın üzerine farklı bir alan yazılmasına kısaca izin vermiyor. 

Gene de, eğer üniversiten bölümünü yükseköğretim bilgi sisteminde düzeltmiş ise, senin diplomanı da düzeltebilir. Bu bağlamda benzer sorunu yaşayan meslektaşlarım üniversitelerinin öğrenci işleri ile durumu görüşsün, yazışsın.


Eğer diplomaları düzelmiyor ise isim olarak;

Üniversiteden uzmanlıkları ile alakalı ekstra bir yazı, transkript istesinler. Yani buna YÖK uzmanlık alan bilgi transkripti demiş. Bunu istesinler .
2- Uzman unvanı için üniversiteye yönlendirdiler, ne yapayım?

Yukarıdaki ile ilişkili bir durum, yani sorun gene yukarıdaki konudan kaynaklanıyor. Üniversiteniz ile iletişime geçin tekrar . Diploma isminizin uzmanlık almada sorun çıkardığını, eğer mümkün ise diploma isminin düzeltilmesini, değilse bilgi transkripti oluşturularak bakanlığa yazılmasını talep edin.
3- Maaş farkını aldım mı ? Nasıl anlarım?

Bu konuda da çok soru geliyor. Maaş farkı dediğiniz olay özel hizmet tazminatının artırımlı ödenmesi. Ocak sabit ödeme bordroları çıkmadığından gösteremiyorum ama aralık üzerinden bakalım. 

Googleye EKOBS yazın ve çıkan yere e devlet üzerinden girin linki şu 

Burada bakmanız gereken yer bordrolarınızdan biri ama performans bordrosu olacak.


[Resim: tq8zt4c.png]İşaretlediğim alan 102 yazan yer normal hemşirelerde 94 yazar, yüksek lisansı yani uzmanlığı olanda 102 yazar ve yenilerde artık sanırım 107 yazacak veya 104. 


Buradan anlayabilirsiniz.


Umarım faydalı bir yazı olmuştur. Anlamadığınız yerleri sorun
UÇAK MEDİKAL İNDİRİM KODU ; TIKLA AL
Çalışkan Üye
RE: Pediatri yüksek lisans sonrası uzman hemşire unvanı almak
2020 yılı hemşirelik anabilim dalında yüksek lisans mezunuyum, hemşirelik anabilim dalı altında seçmeli şeklinde açılan alan derslerinden halk sağlığı hemşireliği ve halk sağlığı ile ilgili diğer dersleri seçerek derslerimi verdim ve bu alanda tezimi seçerek tamamladım, 

Okulum mezun öğrencilerin diplomalarını il valiliğine önceki yıllarda gönderdiğini ama bir kaç yıldır onaylanmadığını söyledi. Onay olandan nasıl uzman hemşire ünvanımıza kavuşacağız?
Sağlık bakanlığına nasıl tescil ettireceğiz?
yukarıdaki paylaşıma göre benim anladığım olması gerekiyor?
[/quote]
Son Düzenleme: 16-01-2022, Saat: 20:56, Düzenleyen: Fatih41.
Bunu ilk beğenen sen ol.
Genel müdür
RE: Pediatri yüksek lisans sonrası uzman hemşire unvanı almak
(16-01-2022, Saat: 20:51)Fatih41 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: 2020 yılı hemşirelik anabilim dalında yüksek lisans mezunuyum, hemşirelik anabilim dalı altında seçmeli şeklinde açılan alan derslerinden halk sağlığı hemşireliği ve halk sağlığı ile ilgili diğer dersleri seçerek derslerimi verdim ve bu alanda tezimi seçerek tamamladım, 

Okulum mezun öğrencilerin diplomalarını il valiliğine önceki yıllarda gönderdiğini ama bir kaç yıldır onaylanmadığını söyledi. Onay olandan nasıl uzman hemşire ünvanımıza kavuşacağız?
Sağlık bakanlığına nasıl tescil ettireceğiz?
yukarıdaki paylaşıma göre benim anladığım olması gerekiyor?


Merhaba hocam en başından alan adı olmayan bölümlerin sorun yaratacağını blogda yazmıştım. Ama konumuz bu değil olan olmuş.

Tescil işlemlerini tamamen üniversite yapıyor. Onları bir şekilde sıkıştırmanız gerekiyor. Sağlık bakanlığı da bu duruma çözüm bulmalı ama belki de konudan haberleri dahi yok.

Sizlere göstereceğim yol, okuduklarımdan yani YÖK ve bakanlıktan anladığım şekli ile yazıyorum...

Ben olsam;

1- Üniversitemi arar veya gider tescilli diplomamı isterdim (elinizde hala tescilli diploma yok ise) .. Eğer diplomayı alan adı yazarak tescil ettiremiyorlar ise bu konunun 1. maddesindeki sebeplerden dolayı. Hemşirelik yüksek lisans yazanını en azından tescilli şekilde isterdim. Siz okudunuz mezun oldunuz, en azından elinizde tescilli diploma olması gerekir.


2- Eğer elinizde hemşirelik adı altında tescilli bir diploma var ise , ( üniversiteden 1. maddede yazdım gibi alacaksanız) bunun yanına gene üniversiteden alan belirten traskript isterim. 

3- Hem tescilli diplomam ile hem de alan belirten traskript ile personel işlerine uzmanlığımın sisteme girilmesi, derece kadememin ayarlanması, özel hizmet tazminatı çarpanımın uzman hemşire katsayısı ile ödenmesi şeklinde dilekçe yazarım...

4 - Bu dilekçe işimi görür ise tamam, görmez ise bu dilekçe cevabını; diplomama ve transkriptime ekleyerek SABİM yolu ile sağlık bakanlığına durumu anlatan bir yazı yazar görüş isterim..


Muhtemelen en kötü ihtimal ile madde 4 de olay çözülecektir.
UÇAK MEDİKAL İNDİRİM KODU ; TIKLA AL
Bunu ilk beğenen sen ol.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren MediFORUM - Türkiye'nin sağlık forumu sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.