You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Pil yutma; ilk yardım

Pil yutma; ilk yardım

Yönetici
Pil yutma; ilk yardım
[Resim: kayseripilyutancocuk-b3.jpg]


1. Hemen Yardım Alın

Hemen acil servise başvurun.

Mümkünse, pil paketini veya aynı pilden varsa yanınıza alın (örnek).

Çoğu durumda, hemen bir röntgen çekinmeniz tavsiye edilir.

2. Kişiyi Güvende Tutun

Kusturmayın

Bir röntgen çekilinceye kadar kişinin yemesine veya içmesine izin vermeyin.

3. Takip

Sonraki adımlar röntgen sonuçlarına bağlıdır.

Röntgen pilin yemek borusunda olduğunu gösteriyorsa, hemen bir endoskopi ile çıkarılır.

Pilin midede olduğunu gösterirse, kişinin tıbbi tedaviye ihtiyacı olmayabilir. Bununla birlikte, eve döndüklerinde ateş, karın ağrısı , kusma veya dışkıda kan gelişirse, derhal acil servise gidin.

Anında tedavi yoksa 48 saat veya daha uzun bir süre sonra bir röntgen gerekebilir.


Pil yutarsak ne olur?

Pilin vücuttan çıkarılması gereken durumlar olabilir. Eğer vücutta pil açılırsa çok büyük risklere neden olur. Doğal veya tıbbi yöntemler ile mutlaka çıkarılması gerekir.
En büyük risk yemek borusunda yapışıp kalan pillerdir, derhal çıkarılması gerekir. 

Yapılan bazı çalışmalara göre;


20 milimetre lityum hücre pillerin en ciddi sonuçları; yutulduktan iki ila 2.5 saat sonra ciddi yanıklarla ilişkilendirildi.

Ölümler arasında, sağlık hizmeti sağlayıcıları, kusma , ateş, uyuşukluk, iştahsızlık, sinirlilik, öksürük , hırıltı ve / veya dehidrasyon dahil olmak üzere 13 ölümün yedisinde teşhisi kaçırdı . Piller, çıkarılmadan veya ölmeden önce 10 saat ila iki hafta boyunca yemek borusundaydı. (çocuklarda bilinmeyen pil yutma)

Çocuklar, yemek borusu, trakeoözofageal fistüller veya delikler, büyük kan damarlarındaki fistüller ve büyük iç kanamalar gibi yaralanmalara pil çıkarıldıktan sonra bile maruz kaldılar .
[Resim: iyeJCl.jpg]
Bunu ilk beğenen sen ol.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren MediFORUM - Türkiye'nin sağlık forumu sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.