You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Sözleşmeli personele doğu hizmeti için ilave kademe verilir mi?

Sözleşmeli personele doğu hizmeti için ilave kademe verilir mi?

Genel müdür
Sözleşmeli personele doğu hizmeti için ilave kademe verilir mi?
Memurlara kademe ilerlemesi verilmesi 657 sayılı Devlet Memurları Kanunun 64 üncü maddesinde düzenlenmiş olup 3’üncü fıkrasında  “72 nci madde gereğince belirli bir süre görev yapmak üzere, mecburî olarak sürekli görevle atanan memurlardan kalkınmada birinci derecede öncelikli yörelerde bulunanlara, bu yörelerde fiilen çalışmak suretiyle geçirilen her iki yıl için bir kademe ilerlemesi daha verilir. Yıllık izinde geçirilen süreler fiilen çalışılmış sayılır. İki yıldan az süreler dikkate alınmaz.” denilmektedir..

            64’üncü maddenin 3'üncü fıkrası hükümden faydalanmak için;

1- Devlet memuru statüsünde istihdam edilmek,

2- Zorunlu yer değiştirmeye tabi olarak kalkınmada 1.dereceli bölgeye belli bir süre görev yapmak 72. Madde çerçevesinde üzere atanmak,

3- Kalkınmada 1.dereceli bölgede fiilen 2 yıl fiilen çalışmak,

            Sözleşmeli personel atanan personel yer değiştirmeye tabi olmayan personel olup belirli bir sürede içinde atanması mümkün değildir.

Ayrıca, 657 sayılı Kanunun  1’inci maddesinde “Sözleşmeli ve geçici personel hakkında bu Kanunda belirtilen özel hükümler uygulanır.”hükmü bulunmakta 72 inci maddenin sözleşmeli personele uygulanmasına ilişkin bir düzenlemede bulunmamaktadır.

Mezkur hüküm ve açıklamalar çerçevesinde; 4/B Sözleşmeli personeli zorunlu yer değiştirmeye tabi personel olmaması ve 64 üncü madde hükmünün sözleşmeli personele uygulanmasına ilişkin düzenleme bulunmadığından kalkınmada 1’inci derece öncelikli bölgede 4/B sözleşmeli statüde çalışılan süre için 657 sayılı Kanunun 64’üncü maddesinin 3’üncü fıkrası uyarınca ilave kademe verilmesi mümkün olmadığı değerlendirilmektedir.
UÇAK MEDİKAL İNDİRİM KODU ; TIKLA AL
Bunu ilk beğenen sen ol.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren MediFORUM - Türkiye'nin sağlık forumu sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.