You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Temettü Yatırımım ; Sabit gelir elde etme amaçlı şirket ortaklığı

Temettü Yatırımım ; Sabit gelir elde etme amaçlı şirket ortaklığı

Genel müdür
Temettü Yatırımım ; Sabit gelir elde etme amaçlı şirket ortaklığı
[Resim: vrgh2071.png]


Temettüler, bir şirketin hissedarlara yaptığı ödemelerdir. Temettü ödeyen hisse senetlerine sahip olduğunuzda, şirketin elde ettiği kârdan pay alırsınız.


Temettü yatırımı, portföyünüzün piyasa değerindeki varlık değerlemesinden kaynaklanan büyümeye ek olarak bir gelir akışı oluşturmanıza olanak tanır. Yani hisse senedi değerlenirken yılda bir veya iki defa da o şirketten maaş gibi ödeme almış olursunuz.


Temettü Yatırımı?

Temettü yatırımı, yatırımlarınızdan düzenli bir gelir elde etmek için temettü ödeyen hisse senedi satın alma stratejisidir. Bu gelir, portföyünüzün hisse senedi olarak değer kazandığı herhangi bir büyümeye ek olarak bir de kar payı ödemesi yani temettü almanızı sağlayarak kazanç elde etmenize yarar.


Sahip olduğunuz şirket her yıl temettü veriyor ise, temettülerinizi kâr olarak aldıktan sonra ek hisse satın alarak portföyünüzü büyütebilirsiniz. 


Karlı Kar Payı (temettü) Yatırımına İlişkin İpuçları

1. Temettü Güvenliğini Ara

İyi temettü yatırımcıları temettü emniyeti ya da bir şirketin temettü ödemesini aynı veya daha yüksek oranda yapmaya devam etme eğilimindedir. Farklı hisse senetleri için temettü güvenliğini değerlendiren ve derecelendiren şirketler olsa da, kazançları temettü ödemeleriyle karşılaştırarak şirketin güvenlik düzeyini de analiz etmeye başlayabilirsiniz.

Bir şirket 100 milyon kazanıp temettü olarak 90 milyon öderse , elde ettiğinizden daha fazla kar olur. Ancak, 90 milyon dağıtan şirket, kârlar % 10 düşerse,  aynı oranda temettü ödemeye devam edemez.

Genel olarak, temettü olarak % 60 veya daha az ödeme yapan şirketler daha güvenlidir.

Kâr payı güvenliği aynı zamanda bir sektörün ne kadar riskli veya yeni olduğuna göre belirlenir. Bir şirketin temettü ödeme oranı düşük olsa bile , sektör kararsızsa temettü ödemeniz daha az güvenlidir.

Sabit gelir ve nakit akışı geçmişine sahip şirketleri arayın. Temettüyü karşılamak için gelen para ne kadar istikrarlı olursa, ödeme oranı o kadar yüksek olabilir. 2. Bir Strateji Seçin ve Devam Edin

İyi temettü yatırımcıları ya yüksek temettü getirisi yaklaşımına ya da yüksek temettü büyüme oranı stratejisine odaklanma eğilimindedir . Her ikisi de farklı portföylerde farklı roller üstlenir.

Yüksek temettü getirisi stratejisi, önemli ölçüde nakit akışı olan yavaş büyüyen şirketlere odaklanır. Bu, büyük temettü ödemelerini finanse etmelerini sağlar ve anında gelir sağlar.

Alıntı:Örneğin

Bir hisse senedi 1 lira temettü ödüyorsa ve 20 lira karşılığında hisse satın alabiliyorsanız, hisse senedinin % 5 temettü getirisi vardır . 
1 milyon yatırım yaparsanız, 50.000 temettü geliri elde edersiniz.


Yüksek bir temettü büyüme oranı stratejisi, şu anda ortalamanın altında temettüler ödeyen ancak hızla büyüyen şirketlerde hisse senedi satın almaya odaklanmaktadır. Bu, yatırımcıların daha düşük bir oranda kârlı hisse senedi satın almalarını ve beş veya 10 yıllık bir süre boyunca büyük bir mutlak gelir elde etmelerini sağlar.


Alıntı:Örneğin

Şirket genişleme aşamasında, o kadar yüksek bir fiyat-kazanç oranı üzerinden işlem yaptı ki temettü getirisi oldukça küçük görünüyordu. Ancak, yeni mağazalar hızla açıldı ve kâr arttıkça hisse başına kar payı hızla arttı. Bu durumda,  temettüler arttıkça önemli gelir getirecektir.

Farklı temettü yatırımcıları, hedefin acil, istikrarlı gelir veya uzun vadeli büyüme ve kâr olmasına bağlı olarak bir stratejiyi diğerine tercih edebilirler. Bir strateji seçerken, hangi risk düzeyini tercih ettiğinizi ve temettülerinizin önemli bir gelir elde etmesini ne kadar beklemek istediğinizi belirleyin.


Evet kısa bilgiler verdikten sonra............

Bu konu altında kendi temettü yatırımımı başlatacağım...Benim Temettü Yatırımım

Yukarıdaki kısa bilgiler eşiğinde, şirketleri araştırıp bulacağım, buraya ekleyeceğim. Seçtiğimiz 12 hisse ile yatırımımıza başlayacağız. Amacımız bu hisselerden aldığımız kar payları yani temettüler ile temettü emeklisi olmak.


Nereden çıktı bu?

Sigarayı bıraktım, paketi 17 tl olan bir sigaradan içiyordum ve aylık 500 tl ortalama sigaraya para veriyordum. Ben şimdi sigarayı bıraktım ama bu 17 tl bir türlü cebimde kalmadı. O yüzden sigara alır gibi hisse alacağım.......


Kurallarım;

- Hisseler araştırılıp temettü veren 12 hisse bulunacak, bu hisselerden başka hisse alınmayacak. 

- Hisse her gün alınabilir, ama ay sonunda her ay 500 tl lik hisse alınmış olacak.

- 1 yıl boyunca alınan hisseler satılmayacak, her yeni dönemde 12 hissenin temettü durumuna göre aralarına yeni eklenen veya çıkarılan olacak.


Hedeflerim;

- Her ay bir faturamı ortak olduğum şirketlere ödetmek

- Sonrasında her ay 3 faturamı ortak olduğum şirketlere ödetmek

- Sonrasında kiramı ortak olduğum şirketlere ödetmek

- Sonrasında çocuğumu ortak olduğum şirketlere okutmak.....Bu başlık altından şirketlerimi yazarak yakın zamanda almaya başlayacak ve an be an gözünüz önünde hedeflerime yürüyeceğim.....
[Resim: x3nNi.jpg]
Bunu ilk beğenen sen ol.
Genel müdür
Cvp: Temettü Yatırımım ; Sabit gelir elde etme amaçlı şirket ortaklığı
YAVAŞ YAVAŞ BAŞLAYALIM AMA NEREDEN?

Unutmayın ben bir acemiyim , dolayısı ile adım adım gideceğim...

Kâr Payı Hisse Senedi Yatırımına Nasıl Başlanır?

Ben bir temettü veren hisse senedi listesi yaptım ama içinde güzel temettü veren 39 hisse var. Bunların sayısını azaltmam gerekiyor . Ama nasıl?

Ben şimdi bu hisselere puan vereceğim, puanlama tablom olacak ve her kriterde puan alacaklar. En yüksek puanı alan hisseler bizim temettü hissemiz olacak.

Ama unutmayın ben bir acemiyim ve kesinlikle yaptıklarım beni bağlar. Çünkü kendimi deniyor ve geliştiriyorum hepsi bu..


Size listemi atayım....

[Resim: Z1mNRW.png]

[Resim: B9VM2y.png]


İşte benim amatörce oluşturduğum tablom.

Şimdi bu tablodan hisse sayımızı azaltacağız, bunu da adım adım kendi yaptıklarımı yazacağım...
[Resim: x3nNi.jpg]
Bunu ilk beğenen sen ol.
Genel müdür
Cvp: Temettü Yatırımım ; Sabit gelir elde etme amaçlı şirket ortaklığı
Temettü hisselerimi seçerken nelere dikkat edeceğim?
F/K oranı; bu oranın 20 den düşük olmasına dikkat edeceğim.

Temettü getirisi 2,5 dab fazla olmasına dikkat edeceğim

Temettü ödeme oranının 75 den az olmasına dikkat edeceğim

5 yıllık büyüme oranının 5 den fazla olmasına dikkat edeceğimŞimdi bunları tabloya yerleştireyim......

[Resim: It2Vj4.png]


hisselerimiz azaldı.............

Devam ediyorum,


Sonraki kriterimiz..


ROE Nedir?

ROE, return on equity nin kısaltmasıdır. Türkçesi ise özkaynak karlılığıdır. ROE, işletmenin ne kadar verimli olduğunu gösteren popüler ve önemli bir göstergedir. En basit ifade ile ROE, şirketin özkaynaklarından ne kadar kar elde ettiğini gösteren karlılık oranıdır. Başka bir ifadeyle de, şirketin hissedarların yatırdığı para ile kar elde etme yeteneğidir.

ROE Nasıl Hesaplanır?

ROE iki değişken ile hesaplanabilir.

1. Net kazanç,
2. Özkaynak.

ROE = (Net Kar / Özkaynak) x %100 formülü ile hesaplanabilir. Bulunan rakamda % olarak ifade edilir.
Örneğin, Net kar değeri 34.500 TL olan ve 456.000 TL özkaynağı olan bir işletme için ROE değeri;
ROE = 34.500 TL / 456.000 TL = %7.57 olacaktır.

ROE Nasıl Yorumlanır?

ROE değerini hesapladıktan sonra iyi bir özkaynak getirisinin ne olduğunu öğrenmemiz gerekiyor. Mantıken de düşünüldüğünde yatırılan paradan ne kadar çok kazanılırsa fazla kazandıran her halükarda daha mantıklı bir yatırım olacaktır. ROE’ değeri de ne kadar yüksek olursa o kadar iyi bir gösterge olacaktır. Tabi işletmeler için ROE oranını yükseltmek ve yüksek tutmanın oldukça zordur. ROCE , ROE ye ek olarak tüm yükümlülükleri değerlendiren bir orandır. Bu sayede uzun vadeli borçları olan bir işletmeyi analiz etmek istenildiğinde daha faydalıdır.


[Resim: rCIKeP.png]


Ben yüzde 10 dan fazla olsun istedim bu değer ama güzel hisseler seçmişiz ki, altında kalan olmadı..

Eğer eleme konusunda ikilemde kalırsak düşük olanı eleriz.....
[Resim: x3nNi.jpg]
Son Düzenleme: 25-05-2020, Saat: 17:19, Düzenleyen: Darkwatch.
Bunu ilk beğenen sen ol.
Genel müdür
Cvp: Temettü Yatırımım ; Sabit gelir elde etme amaçlı şirket ortaklığı
Sonraki kriterimiz;

5 yıllık satış büyümesinin pozitif olması;

[Resim: 0LR7rd.png]


İki hisse sınıfta kalmış durumda.....

crdfa ya bir şans daha vermek istiyorum aslında ama isyat çıkıyor hisseler arasından....
[Resim: x3nNi.jpg]
Bunu ilk beğenen sen ol.
Genel müdür
Cvp: Temettü Yatırımım ; Sabit gelir elde etme amaçlı şirket ortaklığı
Sıradaki olay son 5 yıl Hisse başı kazançlarının + olması

[Resim: S9OVSp.png]


Burada elenen hissemiz olmadı.

Hepsi de son beş yıl kazandırmış...
[Resim: x3nNi.jpg]
Bunu ilk beğenen sen ol.
Genel müdür
Cvp: Temettü Yatırımım ; Sabit gelir elde etme amaçlı şirket ortaklığı
Sonraki değerimiz PEG oranı

PEG Oranı Nedir?
Piyasa genellikle geleceğe dair bugünden daha endişe duyduğundan, her zaman projelendirme ve ilerletmenin bir yolunu arıyor. PEG oranı, gelecekteki kazanç artışlarına bakmanıza ve hesaplamanıza yardımcı olmak için kullanabileceğiniz başka bir orandır. Tahmin edilen başka bir sayı için tahmin edilen kazanç büyüme oranlarındaki PEG faktörleri P / E'ye.

PEG'yi P / E alarak ve tahmin edilen büyümeyle kazançları bölerek hesaplayabilirsiniz:

PEG = P / E / (kazançlarda öngörülen büyüme)

Örneğin, 30'luk bir P / E'ye sahip olan ve önümüzdeki yıl yüzde 15'lik tahmini kazanç büyümesine sahip bir stok, 30'a göre 15'e eşit olduğu için PEG 2'ye sahip olacaktır.

PEG bir ilişki gösterir
Peki "2" ne anlama geliyor? Tüm oranlar gibi, sadece size bir ilişki gösterir. Bu durumda, sayı ne kadar düşük olursa, gelecekteki kazanç büyümesi için her birim için daha az ödeme yaparsınız. Dolayısıyla, yüksek bir P / E'ye sahip bir hisse senedi, ancak yüksek bir tahmini kazanç büyümesi bile aslında iyi bir değer olabilir.

Karşı duruma bakıldığında - düşük kazançlı veya düşük kazanç öngörüsüz bir düşük P / E stoku - bir değere benzeyen şeyin bu şekilde yürümeyebileceğini görebilirsiniz. Örneğin, 8'lik bir P / E'ye sahip olan bir hisse senedi ve sabit kazanç büyümesi 8'lik bir PEG'e eşittir. Bu pahalı bir yatırım olabilir.

PEG hakkında hatırlanması gereken iki önemli şey: Yıldan yıla kazanç büyümesi ile ilgilidir ve her zaman doğru olmayabilen projeksiyonlara dayanır. Doğası gereği, projeksiyonlar kesin bir bilim değildir.


[Resim: SjoVvn.png]


PEG oranı hesaplayabildiklerimi yazdım , 1 eleme çıktı ama hala azcık şansı var hissenin eleme konusunda öncelik 4 x değeri olana gerisi hemen hemen güzel sayılır...
[Resim: x3nNi.jpg]
Bunu ilk beğenen sen ol.
Genel müdür
Cvp: Temettü Yatırımım ; Sabit gelir elde etme amaçlı şirket ortaklığı
Hisselerimizi belirledik;

crdfa yı çıkarırsak 16 hissemiz var.

Bu hisseleri almaya geçmek gerek alırken bazı durumları daha göz önüne alacağız ve alma konusunda analizler devam edecek.

Bu arada umarım 12 hisseye düşebiliriz.

Şimdi hisseyi almak için puanlama yapalım;


[Resim: 4VRur0.png]


 Evet sona yaklaştım sanırım;

Hisselerim belli oldu tam 12 hisse var...


Puanları yeşil olanlar.....
[Resim: x3nNi.jpg]
Bunu ilk beğenen sen ol.
Genel müdür
RE: Temettü Yatırımım ; Sabit gelir elde etme amaçlı şirket ortaklığı
2021 e girdik yukarıda yaptığım örnek tablonun gelirlerine bakalım kısaca;

Vesbe 41 lira,
Nuhcm 48 lira
Alka 14 lira
Akgrt 9,66 lira
Avisa 18 lira
Tkfen 18 lira
Aksa 14 lira
Aksgy 3,6 lira
Egeen 1748 lira
tcell 16,69 lira
Tlman 40 lira
yggyo 12,90 liraBu tabloda yer alan hısselerın kar marjları ortada.....

Ayrıca bu hisselerin hepsi temettü de dağıttı kimisi 2 kez...
[Resim: x3nNi.jpg]
Son Düzenleme: 12-01-2021, Saat: 23:51, Düzenleyen: Darkwatch.
Bunu ilk beğenen sen ol.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren MediFORUM - Türkiye'nin sağlık forumu sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.