You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Uzes ve uzes eğitim sistemi

Uzes ve uzes eğitim sistemi

Genel müdür
Uzes ve uzes eğitim sistemi
[Resim: UsesLogok1.png]

USES

Uzaktan Sağlık Eğitim Sistemi’nin kısaltmasıdır. USES, 2006 yılından bu yana Sağlık Bakanlığı personeline uzaktan eğitimler sağlamak amacı ile uzaktan eğitim teknolojilerinden yararlanılarak oluşturulmuş bir elektronik eğitim sistemdir.

Temel hedef personelimize fırsat eşitliği sağlayarak, zaman ve mekâna bağlı olmadan bakanlık düzeyinde ihtiyaç duyulan kurum içi eğitimlerin verilmesini sağlamaktır.

USES yazılımsal ve sistemsel olarak Sağlık Bakanlığı bünyesinde geliştirilmiştir. Gerek yazılımsal, sistemsel, teknolojik; gerekse eğitim portfoliosu olarak gelişimini devam ettirmektedir.

Sistem, Sağlık Bakanlığı veri merkezi - data center da yer alan sunucularda 7/24 çalışacak biçimde tasarlanmıştır. Bu sistem, uzaktan eğitim sistemlerinin uluslar arası standartları olan AICC ve SCORM uyumluluğuna sahip olacak şekilde geliştirilmiştir.

Senkron eğitimlerde USES, öğretim üyesi ve öğrenciyi sesli ve görüntülü ortamda buluşturmaktadır.

Yaygın olarak kullanılan asenkron eğitimlerde ise kursiyerlerimiz SCORM, AICC uyumlu etkileşimli, elektronik derslerini takip edebilmekte, eğitim sonunda elektronik sınava katılbilmekte, sınavdan başarılı olan kursiyerler eğitime yönelik başarı belgelerini veya katılım belgelerini alabilmektedir.

Kursiyerlerimiz gerektiğinde belgelerini diğer kurumlara sistem üzerinden elektronik olarak ibraz edebilmektedir.

USES i biraz tanıyalım.


1- Bu sistemden Sağlık Bakanlığı, bağlı ve ilgili kuruluşlarında çalışanlar yararlanıyor, TC niz havuzda tanımlı olduğundan sisteme manuel kayıt oluyorsunuz. Ancak bireysel kayıt olunmuyor. 

2- Sağlık bakanlığı personeline ücretsiz sunulan bir eğitim sistemi, uzaktan ve sertifikalı.


USES de hangi eğitimler var?

Zaman zaman değişir ama şunlar var;

Evde Sağlık Hizmetleri Eğitimi
Aday Memur Temel Eğitim
Aday Memur Hazırlayıcı Eğitim
İl Sağlık Yöneticiliği Eğitimi
Ölüm Bildirim Sistemi
Beyaz Kod Uygulaması
Tütün Denetçiliği Eğitimi
Resmi Yazışmalar
Halk Sağlığı Eğitim Programı Modül 1
Kişisel Gelişim Eğitimi
Su Mikrobiyolojisi Eğitimi
İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi
Laboratuar Kalite Yönetim Sistemleri
İş Yeri Temizliği ve Düzeni Eğitimi
Su Mikrobiyolojisinde Metot Validasyonu Ve Ölçüm Belirsizliği Eğitimi
Kimyasal Analizlere Yönelik Metot Validasyonu ve Ölçüm Belirsizliği
Zaman zaman güncellenip bir şeyler yapmaya çalışıyor sistem.


Sitesi şöyle; https://uses.saglik.gov.tr/default.aspx

Buradan üye olabilir, hatta beğendiğiniz bir kurs açılınca sertifikalı eğitim alabilirsiniz uzaktan. Hani almayı düşündüğünüz bir sertifika ise zahmetsiz olur en azından bu hak bize verilmiş.


Ben üye oldum ara sıra bakarım önemli bir eğitim denk gelirse yazarım buraya, ben kaçırırsam siz de yazın lütfen.UZES

Bir de uzes var. Burası da hastanelerin kendi hizmet içi eğitimlerini yükledikleri bölüm gibi. Her hastane için yok ama Ankara, Bursa, Malatya gördüm....

Buraya kayıt ediyorlar sizi ve hizmet içi eğitimlerinizi buradan yapmanızı istiyorlar ve zorunlu tutuyorlar, işte yapmayınca ararlar, yapmanız gerekli vesaire gibi....

Bu eğitim hemşirelerinin yükünü almış bir olay, tamam uzaktan eğitim güzel amenna Covid de var ama Covid yokken de bu vardı. 

Artık eğitim salonlarına gidip eğitim almıyoruz buradan okuyoruz sınava giriyoruz....


Yalnız sınav ve ön test aynı oluyor genelde işte ön testi yapmış gibi yollarsınız, size yanlış doğru cevapları gösterir, ardından eğitim slaytını açar kaparsınız son test açılır... 

Ön test de verdiği cevapları son teste girer ( sorular aynı) yollarsınız herkes 100 alır....

Yani emek verip kurmuşsunuz da, rahatınız da yerinde bir bakın geliştirin neden böyle. Ayrıca eğitim için ben evde vakit harcıyorum kurum bana eğitim için eskisi gibi mesai vermiyor. Dolayısı ile evden de çalışıyoruz.


Benim hiç memnun olmadığım, yararlı olduğunu düşünmediğim bir sistem....

Onlarda yararlı olmadığını biliyor lakin kendilerine dokunan bir durum olmadığından ses çıkarmıyorlar. Personel bu modüle girip eğitildiğini doğruluyor. Onlarda biz personelimizi eğittik diyor konu kapanıyor.....Bana göre iki sistem de güzel düşünülmüş ama yarım kalmış ve geliştirilmemiş sistemler.
UÇAK MEDİKAL İNDİRİM KODU ; TIKLA AL
Bunu ilk beğenen sen ol.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren MediFORUM - Türkiye'nin sağlık forumu sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.