Skip to main content

MediForum

Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Sizler için oluşturduğumuz tüm hizmetlerden tam olarak yararlanabilmek için aramıza katılabilirsiniz. Siz varsanız, biz varız! Üyelikler ücretsizdir ve her zaman ücretsiz kalacaktır.

(Sadece ziyaretçiler tarafından görüntülenir.)

Hoş Geldin, !

Kayıt işleminiz başarıyla tamamlandı. Sitemizde üyelikler e-posta onaylı olduğu için hesabınızı onaylamanız gerekiyor. Kayıt olduğunuz e-posta adresinin gelen ya da istenmeyen (spam) kutusunu kontrol ederek hesabınızı onaylayabilirsiniz. e-Posta gelmediyse veya farklı bir sorun yaşıyorsanız bizimle İletişim sayfasından irtibat kurabilirsiniz.

(Sadece hesabı aktif edilmemiş kullanıcılar tarafından görüntülenir.)


14 mart tıp bayramı; tarihi, önemi, kimlerin günü?

Konu

#1
Merhaba arkadaşlar,

Bugün malumunuz 14 Mart tıp bayramı geldi. Biraz tarihine bakmak istedim.....

Nedir bu tıp bayramı?14 Mart Tıp Bayramı

Tanım; Tıp Bayramı, her Mart ayının 14'ünde kutlanan, Türkiye'de tıp alanından çalışanların hizmet sorunlarının tartışıldığı, bilime katkılarının ödüllendirildiği bir anma ve kutlama günüdür.

[Resim: 200px-14_Mart_T%C4%B1p_Dergisi.jpg]

Tıp Bayramı Tarihçesi, 


14 Mart 1827'de, II. Mahmut döneminde, Hekimbaşı Mustafa Behçet'in önerisiyle ilk cerrahhanenin, Şehzadebaşı'daki Tulumbacıbaşı Konağı'nda Tıphane-i Amire ve Cerrahhane-i Amire adıyla kurulması, Türkiye'de modern tıp eğitiminin başladığı gün olarak kabul edilir. Okulun kuruluş günü olan 14 Mart, "Tıp Bayramı" olarak kutlanmaktadır.

İlk kutlama, 1919 yılının 14 Mart'ında işgal altındaki İstanbul'da gerçekleşmiştir. O gün, tıbbiye 3. sınıf öğrencisi Hikmet Boran'ın önderliğinde, tıp okulu öğrencileri işgali protesto için toplanmış ve onlara devrin ünlü doktorları da destek vermişti. Böylece tıp bayramı, tıp mesleği mensuplarının yurt savunma hareketi olarak başlamıştır.

1929-1937 yılları arasında 12 Mayıs günü Tıp Bayramı olarak kutlandı. Bu tarih, Bursa'daki Yıldırım Darüşşifası'nda ilk Türkçe tıp derslerinin başladığı tarih olarak kabul edildiği için Tıp Bayramı yapıldı. Ancak zamanla bu uygulamadan vazgeçildi ve yeniden 14 Mart Tıp Bayramı oldu.Günümüzde;

1976'dan beri sadece 14 Mart günü değil, 14 Mart'ı içine alan hafta boyunca kutlama yapılmakta ve bu hafta Tıp Haftası olarak kabul edilmektedir.

Dünyada benzer kutlamalar, farklı tarihlerde yapılmaktadır. Örneğin ABD'de ameliyatlarda genel anestezinin ilk defa kullanıldığı 30 Mart 1842 tarihinin yıldönümü; Hindistan'da ünlü doktor Bidhan Chandra Roy'un doğum (ve aynı zamanda ölüm) yıldönümü olan 1 Temmuz günü "Doktorlar Günü" olarak kutlanır.14 Mart Tıp Bayramı Kimleri Kapsar?

Kısaca tarihine bakarak ve dünyadan benzetildiği diğer günlere bakarak 14 mart Doktorların günü diyebiliriz. Tıp mesleği mensupları yani doktorlar günü...

TDK dan Tıp kelimesine de bakalım hazır gelmişken;

Alıntı:Tıp;

Hastalıkları iyileştirmek, hafifletmek veya önlemek amacıyla başvurulan teknik ve bilimsel çalışmaların tümü, tababet:

      "Tıp öğrencileri morglarda katı kalpli olurlar." - Cemil Meriç


Zorlanılsa aslında tıp mensubu meslekler arasına sağlık meslekleri de girer elbette ancak, bu gün sanki biraz daha doktorlar günü, doktorlara özel bir gün gibi ve olmalı da...

Hemşireler günü, ebeler günü,,,,,,,,, hani bu da tıbbiyeliler günü gibi....
ABD de Doktorlar günü

Gene benzer şekilde ABD de doktorlar günü 30 mart da

Onlar şu şekilde ifadeler kullanıyorlar ;


Alıntı:Doktorlar Günü her yıl 30 Mart'ta kutlanmaktadır. Doktorları, cerrahları, hemşireleri, hekimleri ve tabii ki "Grey's Anatomy" yi kutlamak için bir gündür.
[Resim: hIpVW.jpg]
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da