You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Yazar: Darkwatch
Merhaba arkadaşlar, 2021 yılında 2020 yılı sağlık istatistikleri yayınlandı... Yani güncel olan şu an da bu...

Bazı verilere beraber bakalım; bu veriler atanmadan utun çalışma hayatımıza kadar her şeyi etkileyebiliyor. Herkes ihtiyacı olanı alsın..


1- Hastane sayısı;

2020 yılında 1.534 hastane aktif olarak hizmet verdi.

2019 yılında Sağlık Bakanlığı hastane sayısı 895 iken 2020 yılında 900’e ulaştı. Üniversite hastane sayısı 68, Özel hastane sayısı ise 566 oldu.2- Ambulans

112 Acil Yardım Ambulansı ve İstasyon sayısı arttığından ambulans ve istasyon başına düşen nüfus azaldı.

112 Acil Yardım İstasyonu başına düşen nüfus 2019 yılında 28.813 iken %4,9 azalarak 27.415’e, 112 Acil Yardım Ambulansı başına düşen nüfus ise 2019 yılında 15.451 iken %5,2 azalarak 14.641’e geriledi. 

Bölge bazında bakıldığında 112 Acil Yardım Ambulansı başına düşen vaka sayısının en düşük olduğu bölge, Kuzeydoğu Anadolu Bölgesi oldu


3- Sağlık personeli sayısı

Toplam hekim sayısı 2019 yılında 160.810 iken %6,5 artış göstererek 2020 yılında 171.259 oldu. 

Toplam personel sayısı ise 1.033.767’den 2020 yılında 1.142.469’a yükseldi. 

Hemşire, Ebe ve Diğer Sağlık Personelini kapsayan Yardımcı Sağlık Personeli sayısı bir önceki yıla göre %12,8 artarak 492.435 oldu.

[Resim: 52p9d0d.png]Buraya yıllara göre Sağlık bakanlığı personel sayısını da ekleyelim;

[Resim: 48pjnxi.png]

4- 100 bin kişiye düşen personel sayısı

2020 yılında 100.000 kişiye düşen toplam hekim sayısı 193 iken 205, 100.000 kişiye düşen toplam diş hekimi sayısı ise 40 iken 42 oldu. 2019 yılında 306 olan 100.000 kişiye düşen hemşire ve ebe sayısı %11,8 artış göstererek 2020 yılında 342’ye ulaştı. Tüm bölgelerde 100.000 kişiye düşen toplam hekim sayısı bir önceki yıla göre artış gösterdi.


[Resim: zdz0vq2.png]
Yorumlar Yorum Yok
Yazar: Darkwatch
Kedi tırmaladı şimdi ne olacak?


Kedinizle oynarken ara sıra bir tırmalama, bir çizik çok sık meydana gelir. 

Bu olursa eğer; yaranıza dikkat etmeniz ve komplikasyonları dikkatle izlemeniz önemlidir.

Tüm kedi çizikleri tehlikeli değildir, ancak belirli koşullar, belirli hastalıklara yakalanma riskinizi ve diğer sağlık risklerini artırabilir.

Kedi tırmalamalarıyla ilgili olası bazı tehlikeler ve tıbbi yardım almanız gerekip gerekmediği hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Kedi çizikleri ile ilişkili riskler

Kedinizle görünüşte zararsız bir oyun sırasında bile, ara sıra kedi tırmalaması yani çizikleri kaçınılmazdır.  1 yaşından küçük yavru kedilerin kaşınmaya daha da yatkın olduğu söylenir.

Yaşı ne olursa olsun, kedi çizikleri sadece ağrı ve geçici kırmızı veya renksiz izlerden daha fazlasını ifade edebilir. Bu yaralar bazen yanma hissi verebilir, kanayabilir ve hatta enfeksiyon kapabilir.

Hem sokak hem de ev kedileri, insan derisini çizdiklerinde bazı virüsleri ve bakterileri de bulaştırabilir. Olası sağlık komplikasyonlarından bazıları şunlardır:


 1. kedi tırmığı ateşi (kedi tırmığı hastalığı da denir)
 2. tetanos
 3. kuduz

Evde kedi çizikleri nasıl tedavi edilir?

İlk olarak, herhangi bir kedi tırmığını daima sabun ve ılık suyla yıkamalısınız. Kendi kediniz olsa bile tüm çizikler için bu kuralı uygulayın. Cilt bölgesini temiz bir havluyla kurulayın.

Çiziğiniz kanıyorsa temiz bir gazlı bezle hafifçe bastırın. Steril bir bandajla örtmeden önce az miktarda reçetesiz antibiyotik merhem (furacin örneğin) sürmeyi de tercih edebilirsiniz.


Aşağıdakiler gibi enfeksiyon belirtileri için çizikleri dikkatlice izleyin:

 1. artan şişlik
 2. irin veya drenaj
 3. orijinal çizikten yayılan kırmızı veya renksiz çizgiler
 4. ateş, baş ağrısı ve titreme dahil grip benzeri semptomlar
Yukarıdaki belirtilerden herhangi birini yaşıyorsanız bir doktora görünün. Yakın zamanda tırmalandı iseniz, ısırıldıysanız veya size ait olmayan bir kedi tarafından yalanan açık bir yaranız varsa da tedavi görmelisiniz.


1- Göz çiziklerini tedavi etmek

Bazen bir kedi yanlışlıkla göz çevreniz de dahil olmak üzere yüzünüzü tırmalayabilir . Bu olursa, etkilenen gözü hemen temiz su ile durulamalısınız. Kedinizin pençelerindeki parçacıklar gibi herhangi bir nesnenin sıkışması durumunda gözlerinizi ovmamaya dikkat edin.

Ardından, doktorunuza gidin, böylece olası hasar için gözünüzü iyice inceleyebilirler. Göz çiziğiniz enfekte olursa ilaç da verebilirler.

Amerikan Oftalmoloji Akademisi, göz çiziklerinin çabuk iyileşme eğiliminde olduğunu söylüyor. Ancak tedavi edilmezlerse şunlara neden olabilirler:
 • göz ağrısı
 • aşırı gözyaşı
 • baş ağrısı
 • ışık hassaslığı
 • Bulanık görüş


2- Kedi tırmığı ateşi hakkında

Kedi tırmığı ateşi, Bartonella henselae'nin neden olduğu bakteriyel bir enfeksiyonu ifade eder . Kediler bakteriyi tükürüklerinde taşıyabilir. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC), kedilerin bir kısmı bu bakteriyi taşır, ancak çoğu herhangi bir semptom göstermez.

Başlangıçta, kediler bu bakteriyi pirelerden alabilirler. Kediler, kedi kavgaları sırasında bakteriyi birbirlerine yayabilir. Daha sonra bakteri, etkilenen kedinin tırmalaması, ısırması veya açık bir yarayı yalaması yoluyla insanlara bulaşabilir.

Kedi tırmığı ateşi belirtileri

Kedi tırmığı ateşiniz varsa , İlk olaydan sonraki 3 ila 14 gün içinde aşağıdaki belirtileri fark edebilirsiniz:
 • giderek daha kırmızı veya renksiz ve daha şişmiş çizikler veya ısırıklar
 • ateş, ağrı ve diğer grip benzeri semptomlar
 • vücut döküntüleri
 • şişmiş lenf düğümleri
 • aşırı yorgunluk ve halsizlik

Kedi tırmığı ateşi tedavisi

Kedi tırmığı ateşi, semptomlarınızı gidermeye ve olası komplikasyonları önlemeye yardımcı olmak için evde yara bakımının yanı sıra antibiyotiklerle tedavi edilebilir.

Kedi tırmığı ateşinin bazı semptomlarının diğer enfeksiyonların neden olduğu belirtilere benzer olduğunu bilmek önemlidir. Buna Clostridium tetani bakterisinin neden olduğu tetanoz dahildir .

Herhangi bir enfeksiyon belirtisi gösteriyorsanız, uygun şekilde tedavi edilebilmeniz için bir doktora görünmeniz önemlidir . Çevrenizde pire bulaşmış bir kedi varsa, kedi tırmığı ateşi geliştirme riskiniz de daha yüksek olabilir.

14 yaşın altındaysanız veya zayıflamış bir bağışıklık sisteminiz varsa, kedi tırmığı ateşinden kaynaklanan komplikasyonların daha olası olduğu söylenir. 


3- Kuduz hakkında

Kuduz , enfekte bir hayvan tarafından ısırılma sonucu gelişen ciddi bir viral enfeksiyondur. Amerika Birleşik Devletleri'ndeki evcil kedilerde yaygın olmamakla birlikte, kuduz diğer evcil hayvanlardan daha fazla rapor edilmiştir.

Enfekte bir kedi, olağandışı saldırganlık da dahil olmak üzere ani davranış değişiklikleri gösterebilir. Diğer semptomlar iştah kaybı, kas kontrolünün kaybı ve felçtir.

Kuduz kedilerin virüsü insanlara tükürük yoluyla ısırma yoluyla bulaştırma olasılığı daha yüksektir. Bununla birlikte, enfekte bir kedinin virüsü çizikler yoluyla bulaştırma olasılığı hala daha azdır. İnsanlardaki ilk semptomlar grip semptomlarını taklit eder ve bunlar, araştırmacılara göre haftalar veya aylar sonra gelişebilir.

Kuduz bir kediyle herhangi bir etkileşiminiz olduğundan şüpheleniyorsanız, bu ölümcül hastalık herhangi bir semptom göstermemiş olsa bile acil tedavi görmelisiniz. Kuduz antikorları ve aşı ile hızlı bakım, yaşamı tehdit eden komplikasyonları önlemeye yardımcı olabilir.


Kedi çizikleriyle ilişkili riskler nasıl önlenir?

Kedi tırmalamalarından kaynaklanan sağlık risklerini aşağıdaki yollarla en aza indirmeye yardımcı olabilirsiniz:
 • her türlü etkileşim sırasında kaza sonucu oluşan yaraların yıkanması ve bakımı
 • özellikle tırmalamaya daha yatkın olan yavru kedilerde sert oyunlardan kaçınmak
 • göz yaralanmalarını önlemek için oyun sırasında yüzünüzü kedinizden uzak tutun
 • sahip olduğunuz açık yaraları kapatmak, böylece kediniz onları yalayamaz
 • vahşi kedilere veya size ait olmayan diğer kedigillere bakarken dikkatli olmak
 • kedinizi kuduz aşıları gibi aşıları konusunda güncel tutmak
 • tetanoz güçlendiriciler de dahil olmak üzere kendi aşılarınız konusunda güncel kalmak
 • veterineriniz tarafından önerildiği şekilde kedinizin pire için yeterince tedavi edildiğinden emin olun


KAYNAKLAR;

Boyd K, et al. (2021). First aid for eye scratches.

Cat scratch disease. (2021).
Healthy pets, healthy people. (2021).
Nelson CA, et al. (2017). Cat scratch disease: U.S. clinicians’ experience and knowledge.
Rabies. (2020). cdc.gov/rabies/index.html
Rabies [Fact sheet]. (2021). who.int/en/news-room/fact-sheets/detail/rabies
Rabies in small animals. (2008). ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2518964/
Tetanus. (2019). cdc.gov/tetanus/index.html
Understanding cat scratch fever. (2020). morrisanimalfoundation.org/article/understanding-mysterious-bacteria-responsible-cat-scratch-disease
Yorumlar Yorum Yok
Yazar: Balistik
Merhaba, ortalama 12 gün önce grip ve boğaz ağrısı şeklinde başlayan hastalığıma covid şüphesi ile test yaptırdım negatif çıktı. Arkasına özel dispanserde serum takdırdım bi faydasını görmedim. 2 adet iğne vuruldum biraz rahatlattı ama ertesi günlerde birgün iyi olup diğer gün ise heryerimde ağrı ve üşüme oluyor. Sabahları uyandığımda aşırı baş ağrısı ve ağız kuruluğu ile uyanıyorum. Bugün tekrar test yaptırdım ve yine negatif çıktı. Yarın özel hastaneye gideceğim, izlemem gereken yol nedir sizce?
Yazar: Darkwatch
Şu başlığı atmaktan bile utandım. Hiç bir bayan, hiçbir hemşire, hiç bir insan saldırıya uğrar mı ?


İstanbul Başakşehir'deki bir devlet hastanesinde hamile olan 24 yaşındaki hemşire Gülhan D., 4 hasta yakını tarafından feci şekilde dövüldü. Şikayetçi olan Gülhan D., ifadesinde "Odada bulunanlar 'Yapmayın, kadın hamile' demelerine rağmen saldırılarına devam ettiler" dedi.Olay, Başakşehir Çam Ve Sakura Şehir Hastanesi'nde dün saat 22.00 sıralarında meydana geldi. İddiaya göre 4 hasta yakını, hastalarıyla ilgilenmediğini öne sürdükleri 24 yaşındaki Hemşire Gülhan D.'yi darbetti. 2 aylık hamile olan Gülhan D. saldırganlardan şikayetçi oldu.

Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi'nde hemşire olarak çalıştığını belirten Gülhan D., 16 Ocak günü kan alma biriminde görevli olarak çalıştığını, saat 22.00 sıralarında kan aldığını söyledi. Gülcan A. isimli hastanın kan alma işleminin bitmesinin ardından başka bir hastaya trombosit alma işlemi yaptığını öne süren Gülhan D., ifadesinde "Gülcan A. kan alımından dolayı ani baş dönmesi yaşamasın diye kendini iyi hissedene kadar koltukta oturtuyorduk. Bu kişi bana 'Ben kalkabilir miyim?' dedi. Ben de 'Kendinizi iyi hissediyorsanız kalkabilirsiniz' dedim. Bana, 'Aman siz kaldırmayın sakın' dedi. Ben de diğer hastanın işlemlerine devam ettiğimden, 'Şu an sizinle ilgilenemiyorum, biraz beklerseniz yardımcı olacağım' dedim" diye konuştu.


Gülcan A.'ın koridora çıktığını, koridordan 'Kimse ilgilenmiyor' şeklinde bağrışma sesleri duyduğunu fakat başka bir hastayla ilgilendiğinden koridora çıkamadığını dile getiren Gülhan D., baygınlık geçiren Gülcan A.'nın hasta yakınları ve orada bulunan doktorlar ile hemşireler tarafından yeniden kan alma odasına getirildiğini kaydetti.'KENDİMDEN UZAKLAŞTIRMAYA ÇALIŞTIM ANCAK ŞAHISTAN KURTULAMADIM'

Hastanın tansiyonuna bakılırken hasta yakınlarından Aycan K.'nin kendisine "Bana ismini ver, seni işinden edeceğim sana göstereceğim" diyerek bağırdığını öne süren şikayetçi Gülhan D., yine hasta yakınlarından Hüseyin K.'nin kendisine küfür ettiğini belirtti.

Nurcan K.'nin de elindeki poşetleri yere atarak kendisinin üzerine yürüdüğünü ifade eden Gülhan D., elleriyle kendisini korumak için set yaptığı belirterek "Yaklaşmamasını söyledim, şahıs birden elleriyle başıma saldırdı. Başörtümden tutarak sağa sola savuşturmaya başladı. Başörtümü açarak saçımı çekmeye başladı. Ben kendimi saldırıdan korumak amacıyla ellerimle şahsı iteklemeye kendimden uzaklaştırmaya çalıştım ancak kurtulamadım" dedi."YAPMAYIN KADIN HAMİLE DEMELERİNE RAĞMEN SALDIRILARINA DEVAM ETTİLER"

Gülhan D., saldırıdan kurtulmaya çalışırken kendisinden 4-5 metre uzaklıkta bulunan Rıdvan K.'nin koşarak kendisine uçan tekme attığını belirterek, "Mesafe uzak olduğu için şahsın dizi suratımın sol kısmına geldi. Yüzümden darbe alınca ben yere yığıldım. Yere düştükten sonra ben yerdeyken yukarıda ismini söylediğim bütün hasta yakınlar üzerime geldi. Ellerinde poşet, çanta ne varsa bana fırlatmaya başladı ve sürüklemeye başladılar. İçlerinden Nurcan K. karnıma tekme atmaya başladı. Odada bulunanlar 'Yapmayın kadın hamile' demelerine rağmen saldırılarına devam ettiler" şeklinde beyanda bulundu.

ŞİKAYETÇİ OLDU

Kendi çabalarıyla ayağa kalktığını, Nurcan K.'nin elinde bulunan ayranı yüzüne ve cihazlara attığını kaydeden Gülhan D., odada bulunanların, saldırganları kendisinden uzaklaştırdığını belirtti.

Gülhan D., polis ekiplerini aradığını, hastane güvenliğinin de saldırganları kendisinden uzaklaştırmaya çalıştığını belirtti. Hemşire Gülhan D. ifadesinde "Ben kendim 2 aylık hamileyim. Görevim esnasında bana saldıran, hakaret eden, tehditlerde bulunan, benim yaralanmama neden olan ve bana saldırarak karnımda bebeğimin düşmesine neden olacak şekilde beni darp eden Aycan K., Nurcan K., Rıdvan K. ve Hüseyin K.'ten davacı ve şikayetçiyim" dedi.

Bu arada saldırı hastane önünde protesto etti. Hemşireler ve Tüm Sağlık Profesyonelleri Sendikası üyesi bir grup, saldırıya tepki gösterdi.Kaynak: Hürriyet
ekleme yapayım kendisi yardım talebinde de bulunmuş sistemden, ama tabi karşılanmamış

[Resim: spkhcr2.jpeg]

Hoşgeldin, Ziyaretçi

Sitemizden yararlanabilmek için Kayıt olmalısınız.

Forumda Ara

Forum İstatistikleri

Toplam Üyeler: 1,802
Son Üye: bermoda
Toplam Konular: 2,194
Toplam Yorumlar: 3,601

Kimler Çevrimiçi

Toplam: 44 kullanıcı aktif Bot, Bot, Bot, Bot, Bot
0 Kayıtlı
» 39 Ziyaretçi

Son Aktiviteler

2020 yılı sağlık istatist...

Son Yorum: Darkwatch 4 saat önce

Kedim beni tırmaladı; end...

Son Yorum: Darkwatch Dün, Saat: 12:38

Geçmeyen halsizlik ve baş...

Son Yorum: Darkwatch 17-01-2022, Saat: 23:23

Hamile hemşireye saldırı!

Son Yorum: hemşir05 17-01-2022, Saat: 23:15

Kadroya geçiş sonrası hiz...

Son Yorum: Darkwatch 17-01-2022, Saat: 20:07

Aknetrent (izotretinoin) ...

Son Yorum: Darkwatch 16-01-2022, Saat: 21:38

Pediatri yüksek lisans so...

Son Yorum: Darkwatch 16-01-2022, Saat: 21:09

Sendikaya üye olmak gerek...

Son Yorum: Darkwatch 16-01-2022, Saat: 18:13

Doğuya veya küçük bir yer...

Son Yorum: Darkwatch 16-01-2022, Saat: 14:01

Sağlıkçılara mezar yeri ü...

Son Yorum: Darkwatch 16-01-2022, Saat: 12:29

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren MediFORUM - Türkiye'nin sağlık forumu sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.