You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Yazar: nonenick
Anne boyu + baba boyu + 13 bölü 2 nin verdiği sonuç doğru mu? Zamanında yaptığım hatalardan boyumun etkilenip etkilenmediğini öğrenmek istiyorum, aklıma bu formül geldi. Bu formül ile anlayabilir miyim sorun olup olmadığını? Teşekkürler.
Yorumlar Yorum Yok
Yazar: bebekkocu
Köpüklü veya köpüklü dışkı özellikle bebeklerde yaygındır ve genellikle endişe nedeni değildir.

Bebeklerde köpüklü dışkı genellikle anne sütünde bulunan bir şeker olan laktozun aşırı yüklendiğinin bir işaretidir.

Anne sütü iki kısımdan oluşur: ön süt ve son süt. Bebek beslenmeye başladığında ön süt birkaç dakikalığına dışarı çıkar. Ardından daha zengin ve daha kalın son süt gelir.

Ön süt, son sütten daha az besin içerir ve bir bebek çok fazla ön süt alıyorsa, laktozu doğru şekilde sindiremez ve bu da dışkı değişikliklerine neden olabilir.

Bir bebeğin dışkısı sıklıkla köpüklüyse, diğerine geçmeden önce bir taraftan en az 20 dakika emzirmek iyi bir fikir olabilir. Bu, bebeğin yeterli son sütü almasını sağlayacaktır.ikiden fazla köpüklü dışkısı varsa, bir doktora görünülmelidir.

Aşağıdaki belirtilerden herhangi biri köpüklü dışkıya eşlik ederse derhal tıbbi yardım alın:

 (38°C) daha yüksek bir sıcaklık
baş dönmesi
şiddetli karın ağrısı
2 günden fazla süren şiddetli ishal


Elbette sebep sadece ön süt olmayabilir, sürekli devam ediyorsa doktorunuz ile görüşmeniz gerekir
Forum: Bebek
Yorumlar Yorum Yok
Yazar: bebekkocu
Yeni doğmuş bir bebeğin karnının çıkardığı sesler, yeni bir ebeveyn için biraz rahatsız edici olabilir. Mırıldanma, homurdanma ve hırlama şaşırtıcı derecede yüksek olabilir. Çoğu zaman, duyduğunuz mide değil, daha çok alt sindirim sisteminin, ince ve kalın bağırsakların işleyişidir. 

Yenidoğanın sindirim sistemi işlev görürken beslenme, sindirme ve boşaltım süreçleri ses çıkarır.


Bu sesler genellikle kendi başlarına oldukça normaldir. Bununla birlikte, seslere gaz çıkarmakla hafiflemeyen ağrı belirtileri veya iştahta  değişiklikler eşlik ediyorsa, çocuk doktorunuza danışın.Gazın Gıcırdaması ve Hırıltısı

Yenidoğanın sindirim sisteminde hareket ederken anne sütünün veya mamanın çıkardığı sesler oldukça normaldir ve genellikle bebek için gerçek bir rahatsızlığa neden olmaz.

Bebeği ve evi rahatsız edebilecek ana yenidoğan karın gürültüsü ve alt sindirim sistemi sesleri gaz sesleridir.

Bu guruldama ve hırıltı sesleri, birkaç dakika boyunca bağırsakların kıvrımına veya başka bir yere takıldıklarında ağrılı olabilir. Ağrı bebeğin uykusunu etkileyebilir ve ajitasyona ve ağlamaya neden olabilir.


Konumsal Olabilir

Yeni doğan bebeğiniz huysuzsa ve gazın masalsı seslerini duyuyorsanız, gazın sindirim sisteminde hareket etmesine yardımcı olmaya çalışın ve bebeğinizin pozisyonunu değiştirerek geçmesine yardımcı olun. Yeni doğan bebeğinizi geğirme pozisyonunda omzunuza koyun ve sırtını sıvazlayın.

Bebeğinizi sırt üstü yatırmayı ve bacaklarını nazikçe yukarı aşağı hareket ettirmeyi ve dizlerini bükmeyi deneyin.

Karnı dizlerinizin üzerine yatırın ve sırtını sıvazlayın ya da - nazikçe - dizlerinizi sallayın. Biberonla beslenen bebeklerde, emzirme pozisyonunda küçük bir değişiklik, bebek emerken meme ucunun her zaman dolu olduğundan emin olmak, bebeğin beslenirken aldığı hava miktarını azaltarak gazın önlenmesine yardımcı olabilir.


Diyet Olabilir

Emziren bir annenin yiyebileceği ve yenidoğanda gaza katkıda bulunabilecek bazı yiyecekler vardır. Yiyecekleri diyetten geçici olarak çıkarmak yardımcı olabilir.

Yenidoğanın hırlayan karnının ortak kaynaklarından bazıları domates, portakal ve diğer turunçgiller, soya ürünleri ve süt ürünleridir. Bazı ebeveynler brokoli, lahana, karnabahar ve Brüksel lahanasının da yenidoğanda gaz oluşumuna katkıda bulunduğunu söylüyor. 

olgunlaşmamış bir sindirim sistemi, anne sütünden geçen gıdalardan veya belirli formül türlerine kadar geniş bir yelpazedeki maddelere karşı hassas olabilir ve bu da karın guruldamasına katkıda bulunur.


Büyümemekten Daha İyi

Göbek ve bağırsak gürültüsü duymak, yeni doğan bebeğinizin sindirim sisteminin çalıştığının bir işaretidir ve birçok yönden gürültülü olması, olmamasından daha iyidir.   Göbek ve bağırsak sesinde önemli bir değişiklik de endişe nedeni olabilir. Gene de endişe duyduğunuz farklı sesler olduğunu düşünüyorsanız doktorunuz ile konuşun
Forum: Bebek
Yorumlar Yorum Yok
Yazar: bebekkocu
Kendilerini erkenden sütten kesecek olan bebekler, genellikle katı yiyecekler yemeye ve hareketli olmaya başladıkları zaman – bazen altı ila dokuz ay arasında – beslenmelerini kesmeye başlarlar. Genellikle bu bebekler kendi kendine emziklerdir (başparmakları, emzikleri veya uyumak istediklerinde veya huysuz olduklarında, hasta olduklarında veya incindiklerinde kullanacakları bir güvenlik nesnesi vardır), bu nedenle emzirmek onlar için daha fazla rahatlıktır. yiyecek elde etmenin bir yolundan daha fazlası. Açlık nedeniyle emzirmeye 'ihtiyaç duymadıklarında', genellikle emzirmeye olan ilgilerini kaybetmeye başlarlar.

Kendi kendine ememeyen bebekler, memeyi rahatlık için kullanma eğilimindedir ve emziklere  veya güvenlik nesnelerine bağlı olan bebeklerden daha geç sütten kesme eğilimindedirler.


Kendi kendine yatıştırıcılara sahip olmanın dezavantajları olduğu kadar avantajları da vardır. Avantajları, her zaman "görevde" olmam gerekmemesiydi ve uykuya dalmak çok kolaydı. Onlara battaniyelerini verin, başparmaklarını ağızlarına sokarlar ve hemen uyurlar. 


Hiç emziğe bağlı bir bebeğim olmadı ama emzik için aynı şeyi söyleyen birçok anne tanıyorum. Sürekli onlara ayak uydurmak zorundalar ve bebek gece boyunca onu düşürürse, odaya biri gelip onu bulana kadar onsuz uyuyamaz. Yedekleri olmalı (eğer bebek kabul edecekse) veya yere düştüklerinde onları yıkamak için çok zaman harcamalılar.

Bence bir bebeğin bir güvenlik nesnesine bağlanmasına yardım etmenin bir yolu yok. Ya olur ya olmaz. İlk günden itibaren emzik verebilir veya bebeğinize özel bir battaniye veya peluş hayvan verebilirsiniz, ancak bir bebeğin bunları kabul edeceğinin garantisi yoktur. Bazıları yapar, bazıları yapmaz, tıpkı bazı bebeklerin başparmak emici olurken, diğerlerinin kendilerini yatıştırmak için asla parmaklarını kullanmaması gibi. Bence, bebeğiniz bir güvenlik nesnesine bağlanacak olsaydı, şimdiye kadar olurdu.

Memeyi emzik olarak kullanmakta gerçekten yanlış bir şey yok. Emzirmenin en güzel yanlarından biri, bir süt verme sisteminden çok daha fazlası olmasıdır - bebeğiniz yorgun, hasta, diş çıkarırken çalışır., stresli, korkmuş, uykulu vb. hem de acıktığında. Sizi biraz bağlıyor, ancak bebekler gerçekten çok hızlı büyüyorlar ve şimdi küçük çocuğunuzun gece boyunca uyuyup uyuyamayacağı veya emzirmeyi bırakıp bırakmayacağı konusunda endişelenirken, çok yakında onun doğum gününü kutlayacaksınız.  Bu yoğun ihtiyaç ve bağlılık zamanı sonsuza kadar sürmez ve hazır olduğunda emzirmeyi bırakacaktır.

Bebekler annelerini emzirmekle ilişkilendirir, ancak bakıcılarla aynı ilişkiye sahip değildir.

Daha büyük bebeklerle, emzirmeye sınırlar koyarak başlayabilirsiniz . Örneğin, “Eve gidince emzireceğiz ama alışveriş merkezinde değil” diyebilirsiniz. Ayrıca , istediğiniz zaman emzirme yerine talep üzerine emzirme de kullanabilirsiniz.
Forum: Bebek
Yorumlar Yorum Yok

Hoşgeldin, Ziyaretçi

Sitemizden yararlanabilmek için Kayıt olmalısınız.

Forumda Ara

Forum İstatistikleri

Toplam Üyeler: 1,968
Son Üye: Besteed
Toplam Konular: 2,457
Toplam Yorumlar: 3,944

Kimler Çevrimiçi

Toplam: 31 kullanıcı aktif Bot, Bot, Bot
0 Kayıtlı
» 28 Ziyaretçi

Son Aktiviteler

Anne Baba boy formülü doğ...

Son Yorum: nonenick 18-05-2022, Saat: 21:19

Bebeklerde köpüklü kaka

Son Yorum: bebekkocu 05-05-2022, Saat: 23:07

Bebek Karın Sesleri

Son Yorum: bebekkocu 05-05-2022, Saat: 23:00

Bebeğim beni emzik gibi k...

Son Yorum: bebekkocu 05-05-2022, Saat: 22:49

Diş Çıkarma mı Uykuda Ger...

Son Yorum: bebekkocu 05-05-2022, Saat: 22:31

Doğum sonrası depresyon

Son Yorum: bebekkocu 28-04-2022, Saat: 22:58

Bebeğimin her emzirmesi e...

Son Yorum: bebekkocu 28-04-2022, Saat: 22:46

Relaktasyon: Sütünüzü Dur...

Son Yorum: bebekkocu 28-04-2022, Saat: 22:38

Doğum Sonrası Saç Dökülme...

Son Yorum: bebekkocu 28-04-2022, Saat: 22:28

Emzirme: Meme Uçlarınızın...

Son Yorum: bebekkocu 28-04-2022, Saat: 22:22

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren MediFORUM - Türkiye'nin sağlık forumu sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.