You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

2 doz sinovac sonrası 3. doz biontech aşısı olanlar

2 doz sinovac sonrası 3. doz biontech aşısı olanlar

Genel müdür
2 doz sinovac sonrası 3. doz biontech aşısı olanlar
Merhaba,

Bugün 3. doz biontech aşımı oldum.

Yani Sinovac olmuştum 2 doz, şimdi bir doz da biontech oldum. 

Sinovac aşılarını Ocak ayında olmuşum, Temmuz ayındayız yaklaşık 6 ay geçmiş üzerinden.

Öncelikle aşı olduktan sonra yaklaşık 5 saat geçti, henüz bir ağrı veya olumsuz durum yaşamadım.


Aşı olurken sinovac'tan daha az acı hissettim.

Ayrıca sinovaclardan daha az aşı yerinde ağrı oldu, hatta şu an ağrı yok ama hani orada bir aşı oldum hissi duruyor elbette.

Eğer bir yan etki veya farklı bir durum yaşar isem bilgilendiririm.


Sizde yazabilirsiniz.Normalde hastaneye hastalara bakım vermek için giderim. Bugün her şey beni korumakla ilgiliydi.

Biontech aşımı olmak, Covid-19 ile hastaneye kaldırılan hastaları bazen gördüm, bazen bakım verdim. Aşı benim için her zaman umut olmuştu. Bu pandemi ile ilgili olarak kendi ve ailemin sağlığı ile ilgili endişelerim aşı ile son bulmaya başlayacaktı. Bu yüzden aşı olmayı dört gözle bekliyordum .  Olmuştum da; sinovac, zamanı geldiği için devam ettim biontech de oldum.


İğneyi yapan hemşire bana, “Baskın olmayan taraftan aşı yaptırmanızı tavsiye ediyorlar” dedi.  Yani genelde sol kolu açmamızı istiyorlar.

"Daha az acıyacağını düşünüyorum " diyerek yanıtladım ve sağ kolumu uzattım.

Sağ tarafım baskın tarafım. Sağ kolumu sol kolumdan daha fazla kullanıyorum, yani kasları sıkıştığında daha fazla kan pompalıyor. Baskın kola bir aşı enjekte etmenin daha kısa bir süre için acıtması beklenir çünkü aşı daha etkili bir şekilde dağıtılır, muhtemelen daha iyi bir bağışıklık tepkisi ile.


Selfie çekmedim ( isterdim ama çok merakım yokSmile ve gerekli 15 dakikayı bekledim. 


Aşılamadan sonra yapılan egzersizin bağışıklık tepkisini iyileştirebileceğini bilerek bisikletimle eve gittim .

Sıcak bir yandan bisiklet bir yandan, eve vardığımda, bir şeyler içmek için hazırdım.  Burada alkol kullananlar için bir tavsiye; Alkol bir bağışıklık bastırıcıdır. Riske girmeyin. Bir bardak soda limon ayran karışımı ben seviyorumSmile 

Kronik stresin bağışıklık tepkisini köreltebileceğini biliyorum . Bu yüzden her şeyi bir kenara bıraktım, rahatladım ve bir süre düşünmemeye çalışacağım.

Hatta akşam bir komedi filmi izleyebilirim sevdiklerimle, gülmek bağışıklık sistemi için harikadır.

Yarın iş yok zaten biraz uyuyabilirim, geç uyusam da sorun değil; bu sayede bağışıklık sisteminin dayanıklı bir antikor yanıtı oluşturmasını sağlayabilirim (uyku).

Kalktığımda, kahvaltımı yaparım (besleyici) yumurta, peynir, bal, bu da bağışıklık için önemli.!

Sonrasında sıcak bir banyo yaparım. Isı , tıpkı bir ateşin yaptığı gibi, bağışıklık sistemimin enzimlerinin maksimum kapasitede çalışmasına yardımcı olur .Yeri gelmişken aklınıza takılması muhtemel bazı sorulara da yanıt yazalım.

DSÖ den,


Aşı yapıldıktan sonra bağışıklık ne zaman başlar ve ne kadar sürer?

İlk dozdan sonra, ilk dozun yaklaşık iki haftasında başlayan iyi bir bağışıklık tepkisi görüyoruz. Ve gerçekten de ikinci doz bu bağışıklık tepkisini güçlendiriyor ve ikinci dozdan sonra bağışıklığın daha da güçlendiğini görüyoruz. Şu anda elimizde bulunan aşılardan bağışıklığın ne kadar sürdüğünü henüz bilmiyoruz. Bağışıklık tepkilerinin zaman içinde kalıcı olup olmadığını ve hastalığa karşı ne kadar süreyle korunduklarını öğrenmek için aşı olmuş kişileri takip ediyoruz. Yani bu aşıların ne kadar sürdüğünü görmek için gerçekten zamanın geçmesini beklememiz gerekecek.


Aşı yapıldıktan sonra kişi yine de COVID-19'a yakalanabilir mi ve başkalarını da enfekte edebilir mi?

Klinik deneyler, bu aşıların insanları hastalıklara karşı koruduğunu göstermiştir. Klinik deneylerden henüz bilmediğimiz şey, aşıların insanları sadece SARS-CoV-2 virüsü ile enfekte olmaktan koruyup korumadığı ve başka birine bulaşmaya karşı koruyup korumadığıdır. Bu, aşıların ne yaptığına dair anlayışımızın gerçekten önemli bir parçası. Sadece hastalığa karşı mı koruyorlar yoksa herhangi bir semptomunuz olmasa bile enfeksiyon kapmaya ve başkalarına bulaştırmaya karşı da mı koruyorlar? henüz bilinmiyor...Covid-19 Aşıları Aldıktan Sonra Alkol İçmek Güvenli mi?

Aşırı alkol tüketimi bağışıklık sisteminizi baskılayabilir ve buna bağlı olarak Covid-19 aşısının sunabileceği koruma miktarını azaltabilir. British Journal of Nutrition'da yayınlanan bir inceleme makalesinde, alkolün B ve T lenfositleri, doğal öldürücü hücreler ve monositler/makrofajlar gibi temel bağışıklık sistemi hücrelerinin beyaz kan hücrelerinin hareketini ve işleyişini nasıl bozabileceği ve ayrıca bağışıklık sisteminin yeteneğini nasıl değiştirebileceği anlatılmıştır. önemli kimyasallar üretir (örneğin sitokinler). Aşırı içme, sizi Covid-19 koronavirüs gibi bulaşıcı hastalıklara karşı daha duyarlı hale getirebilir.


CDC'nin aşı yan etkileri için yönergeleri, ağrı, mide bulantısı, kas ağrısı ve baş ağrısını içerir. Ajans, alkol kullanımına karşı herhangi bir tavsiye içermez. Ayrıca, FDA'nın aşı uygulaması ve kullanımına ilişkin yönergelerinde alkolden söz edilmez; FDA'nın aşılar için verdiği tek uyarı, şiddetli alerjilerle ilgilidir.

CDC, insanların ikinci bir doz aldıktan sonra daha yoğun bir reaksiyon yaşayabileceği konusunda uyarıyor. Ateş ve titreme gibi yan etkiler ikinci dozdan sonra daha belirgin olabilir. Bu semptomlar, alkol aldığınızda daha ağır olabilir deniyor sadece.Pfizer, alkol kullanımı ve aşı ile ilgili herhangi bir kontrendikasyon vermediklerini onayladı.

Rus bilim adamı Anna Popova, Ruslara aşı atışlarından iki hafta önce ve ikincisinden üç hafta sonra alkol içmeyi bırakmalarını tavsiye etti.

New Scientist , "her enjeksiyondan sonra üç gün boyunca alkolden uzak durmayı şiddetle tavsiye ettiğini" söyleyen başka bir Rus bilim adamıyla röportaj yaptı.


Durumlar böyle hani çalışmalar az zaten içmeyin diyen var demeyen var. Zorunda değilseniz biraz ara vermiş olursunuz, bence içmeyin.
UÇAK MEDİKAL İNDİRİM KODU ; TIKLA AL
Bunu ilk beğenen sen ol.
Genel müdür
RE: 2 doz sinovac sonrası 3. doz biontech aşısı olanlar
Güncelleme;

O kadar şey yazdım evet aşı güzel ama. Aşıdan sonraki gündeyim ve baş ağrısı boğaz ağrısı uykuya meyil eklem ağrısı ateş çok fena vurdu yataktan kalkamıyorum
UÇAK MEDİKAL İNDİRİM KODU ; TIKLA AL
Bunu ilk beğenen sen ol.
Genel müdür
RE: 2 doz sinovac sonrası 3. doz biontech aşısı olanlar
Güncelleme;

Banyo konusu biraz gündemde olduğundan ona değineyim dedim. Bir de neler yaşadım ona değineyim.

1 gün çok kötü yan etkiler oldu yani kötü dediğim grip gibi, ateşim var gibi, halsizim gibi, titriyorum, her yerim ağrıyor vesaire bu şekilde uykuya daldım artık . Kalktığımda sanki rüya görmüşüm gibi hiçbir şeyim yoktu. İlginç bir deneyimdi.

Diğer aşılarda bu olmamıştı.

Duş konusunda da yani yapılabilir, hani enjeksiyon yeri enfeksiyon olur vesaire demişler ama o kadar kirli insanlar değiliz ki artık. Yapmayın demeleri; işte orası enfeksiyon kapabilir mi? zor ama kapabilir , iğne yeri şişer kızarır üstüne sıcak su vesaire duş derken biraz daha kötü olur. Dolayısı ile bunları takip edemeyeceğinizden kısaca yapmayın diyorlar.

Kolunuz ağrıyorsa kızardıysa ıslak hafif soğuk temiz bir bez bana göre çok iyi gelir. Ama kimse bunu yap demez size.

Sadece bir sağlıkçı olarak insanlara alkol alma duş alma diyor isek nedenlerini de kısaca açıklamamız çok faydalı olur. Nedenlerini açıklayamıyorsak ki sanmam hepimiz açıklayabiliriz ( aşı grevindeysek iki dakika aşı sonrası tavsiyeler ve nedenlerini öğrenebiliriz) bunu yapalım bence.

Sorunuz varsa yazın cevap bulalım, efsaneler içinde kaybolmayın.
UÇAK MEDİKAL İNDİRİM KODU ; TIKLA AL
Bunu ilk beğenen sen ol.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren MediFORUM - Türkiye'nin sağlık forumu sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.