Skip to main content

MediForum

Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Sizler için oluşturduğumuz tüm hizmetlerden tam olarak yararlanabilmek için aramıza katılabilirsiniz. Siz varsanız, biz varız! Üyelikler ücretsizdir ve her zaman ücretsiz kalacaktır.

(Sadece ziyaretçiler tarafından görüntülenir.)

Hoş Geldin, !

Kayıt işleminiz başarıyla tamamlandı. Sitemizde üyelikler e-posta onaylı olduğu için hesabınızı onaylamanız gerekiyor. Kayıt olduğunuz e-posta adresinin gelen ya da istenmeyen (spam) kutusunu kontrol ederek hesabınızı onaylayabilirsiniz. e-Posta gelmediyse veya farklı bir sorun yaşıyorsanız bizimle İletişim sayfasından irtibat kurabilirsiniz.

(Sadece hesabı aktif edilmemiş kullanıcılar tarafından görüntülenir.)


2020 Sağlık sisteminin omurgası Hemşire ve Ebelerin yılı

Konu

Heart #1
[Resim: who_2020_yi_ebe_ve_hemsire_yili_ilan_ett..._5b324.png]

Dünya Sağlık Örgütü ( WHO ), 2030 yılına kadar tüm insanların sağlık hizmetlerine erişim sağlama taahhüdünü yerine getirmek için dünyanın dokuz milyon hemşireye ve ebeye daha ihtiyaç duyacağı uyarısında bulundu.

WHO Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, “Hemşireler ve ebeler her sağlık sisteminin belkemiğidir: 2020'de tüm ülkelere herkes için sağlık taahhüdünün bir parçası olarak hemşirelere ve ebelere yatırım yapmaya çağırıyoruz” dedi .

Her yerde insanlara çok çeşitli temel hizmetler sağlayan profesyonelleri olan hemşire ve ebeler için 2020 yılı hemşire ve ebe yılı olarak ilan edildi. 

Hemşireler ve ebeler hastalıkların önlenmesi, teşhis edilmesi, tedavi edilmesi, uzman bakımı sağlamanın yanı sıra savaş ve terörizm gibi çatışmalarda yaralanan insanlara da hizmet vermektedir.

Dünya Sağlık Örgütü'ne göre, şu anda dünya çapında 22 milyon hemşire ve iki milyon ebe var ve bu sayı küresel sağlık iş gücünün yarısını oluşturuyor.

Ancak, dünya liderlerinin  Eylül ayında yapılacak bir BM toplantısında yaptığı görüşmeler ile uyumlu olarak, on yıldan önce evrensel sağlık kapsamını gerçekleştirmeleri için 18 milyon daha sağlık çalışanına -(yaklaşık yarısı hemşire ve ebe)- ihtiyaç var .

Yıl boyunca DSÖ, hemşirelerin ve ebelerin tüm potansiyelleri ile çalışabilmelerini sağlamak için önlemler alacak.

Yatırım için kilit alanlar arasında daha uzman hemşirelerin istihdam edilmesi, ebelerin ve hemşirelerin birinci basamak sağlık hizmetlerinin merkezinde yer alması ve sağlığın teşviki ve geliştirilmesinin de desteklenmesi bulunmaktadır.
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task