You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

2020 Sağlık sisteminin omurgası Hemşire ve Ebelerin yılı

2020 Sağlık sisteminin omurgası Hemşire ve Ebelerin yılı

Admin
2020 Sağlık sisteminin omurgası Hemşire ve Ebelerin yılı
[Resim: who_2020_yi_ebe_ve_hemsire_yili_ilan_ett..._5b324.png]

Dünya Sağlık Örgütü ( WHO ), 2030 yılına kadar tüm insanların sağlık hizmetlerine erişim sağlama taahhüdünü yerine getirmek için dünyanın dokuz milyon hemşireye ve ebeye daha ihtiyaç duyacağı uyarısında bulundu.

WHO Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, “Hemşireler ve ebeler her sağlık sisteminin belkemiğidir: 2020'de tüm ülkelere herkes için sağlık taahhüdünün bir parçası olarak hemşirelere ve ebelere yatırım yapmaya çağırıyoruz” dedi .

Her yerde insanlara çok çeşitli temel hizmetler sağlayan profesyonelleri olan hemşire ve ebeler için 2020 yılı hemşire ve ebe yılı olarak ilan edildi. 

Hemşireler ve ebeler hastalıkların önlenmesi, teşhis edilmesi, tedavi edilmesi, uzman bakımı sağlamanın yanı sıra savaş ve terörizm gibi çatışmalarda yaralanan insanlara da hizmet vermektedir.

Dünya Sağlık Örgütü'ne göre, şu anda dünya çapında 22 milyon hemşire ve iki milyon ebe var ve bu sayı küresel sağlık iş gücünün yarısını oluşturuyor.

Ancak, dünya liderlerinin  Eylül ayında yapılacak bir BM toplantısında yaptığı görüşmeler ile uyumlu olarak, on yıldan önce evrensel sağlık kapsamını gerçekleştirmeleri için 18 milyon daha sağlık çalışanına -(yaklaşık yarısı hemşire ve ebe)- ihtiyaç var .

Yıl boyunca DSÖ, hemşirelerin ve ebelerin tüm potansiyelleri ile çalışabilmelerini sağlamak için önlemler alacak.

Yatırım için kilit alanlar arasında daha uzman hemşirelerin istihdam edilmesi, ebelerin ve hemşirelerin birinci basamak sağlık hizmetlerinin merkezinde yer alması ve sağlığın teşviki ve geliştirilmesinin de desteklenmesi bulunmaktadır.
Bunu ilk beğenen sen ol.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren MediFORUM - Türkiye'nin sağlık forumu sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.