You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

2020 Yılı Neden Ebe ve Hemşire Yılı Seçildi ? Sizce Tesadüf Mü ?

2020 Yılı Neden Ebe ve Hemşire Yılı Seçildi ? Sizce Tesadüf Mü ?

Admin
2020 Yılı Neden Ebe ve Hemşire Yılı Seçildi ? Sizce Tesadüf Mü ?
Merhabalar Değerli MediForum Ailesi
  2020 Hemşire ve Ebe yılıdır ancak bunun ne anlama geldiğini ve bu konuda neyin özel olduğunu merak ediyorsunuzdur.Bu yıl mesleklerin çalışmalarını kutlamak, karşılaştıkları zorlukları vurgulamak ve bu mesleklere daha fazla yatırım yapmak için tasarlanmıştır.
  Dünya Sağlık Örgütüne göre (WHO) tarafından Florence Nightingale'nin doğumunun 200. yıl dönümü onuruna, dünyadaki yaklaşık 22 milyon hemşireyi ve 2 milyon ebeyi kutlamanın bir yolu olarak belirlendi.Aynı zamanda DSÖ'nün Mayıs ayında 73. Dünya Sağlık Örgütünü'nün Dünya Hemşirelik Raporu'nun ilk eyaletini yayınlayacağı yıl. Rapor hemşireliğin durumunu ve profilini yükselterek sağlığı iyileştirmek için üç yıllık Şimdi Hemşirelik Zamanı temalıdır.
 [Resim: nZyY1e.jpg]
  
  Raporun bazı önemli kısımları :
  Hemşireler ve ebeler, küresel sağlık iş gücünün neredeyse yarısını oluşturmaktadır.
  Küresel bir hemşire ve ebe kıtlığı vardır ve 2030 yılına kadar dünyanın bu mesleklerde tahmini 9 milyon daha fazla insana ihtiyacı olacaktır.
  Herkes için sağlık hedefine ulaşmak, gerekli eğitim, öğretim, destek, ücret ve tanınmaya sahip yeterli hemşire ve ebeye sahip olmaya bağlıdır.
  Hemşirelere ve ebelere yatırım yapmak sağlık sonuçlarının iyileştirilmesine, sağlık güvenliğine ve kapsayıcı ekonomik büyümeye yol açabilir.

 Aynı zamanda işin tuhaf olan başka bir yönü de şudur ki 2020 yılının The Economist dergisinin kapağınıda Florence Nightingale isminin geçmesi.Aşağıda verdiğim resimde en altta geçen yazıda sarı fosforlu ile işaretleme yaptım.Peki neden DSÖ'nün 2020 yılını Ebe ve Hemşire yılı olarak ilan etmeden önce The Economist dergisinin 2020 kapağında bunun geçmesi sizce ne kadar tesadüf Smile
DSÖ 2030 yılına kadar oluşabilecek büyük bir felakette büyük bir salgın,büyük bir savaş gibi durumda hemşire açığının çok büyük oranda olacağını söyledi.Açıkcası kafamda deli sorular var.Birde bu yıl CORONA VİRÜSÜ (COVİD-19) çıkması sizce tesadüf mü? Kararı size bırakıyorum...
 [Resim: nZy00e.png]
Bunu ilk beğenen sen ol.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren MediFORUM - Türkiye'nin sağlık forumu sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.