You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

4B Sözleşmeli nasıl tayin olabilir?

4B Sözleşmeli nasıl tayin olabilir?

Genel müdür
4B Sözleşmeli nasıl tayin olabilir?
[Resim: gPR4Rh.png]

Soru

Alıntı:Merhaba ben izmirde işyeri sahibiyim , nişanlım anestezi teknisyeni 4/B sözleşmeli . Eşimi izmire getirmem gerekiyor , bunun için becaiş , tayin gibi birçok şeyi araştırıyoruz , araştırdıkça da kafamız daha fazla karışıyor. Bu konularda gerçekten bilgi sahibi ve yönlendirici birilerine ulaşmak sandığımızdan daha da zormuş . Doğru bir yönlendirme için bize yardımcı olabilir misiniz ?


Detaylar;

2015 ataması 4b sözleşmeli


Cevap;


Aslında çok fazla kafanızı kurcalamaya gerek yok, her yerde farklı yorumlar var. Olmuş, olmamış kime göre neye göre... Siz yönetmelik kanun ne diyor ona bakacaksınız. Biz de cevap verirken kesinlikle bir yakınım yaptı oldu değil, yönetmelik ne derse onu söylemeye çalışıyoruz....


Bunun yanı sıra, size mutluluklar tayin olmasa ne olur, gerekirse yıllarca gider gelir ama yuvanızı gene de kurarsınız...


Haydı cevaba geçelim....


Bakmamız gereken bir bakanlar kurulu kararı var; 
SÖZLEŞMELİ PERSONEL ÇALIŞTIRILMASINA
İLİŞKİN ESASLAR
Bakanlar Kurulu Kararının;
Tarihi ve No’su : 6/6/1978-7/15754
Dayandığı Kanun : 14/7/1965-657, 28/2/1978-2143
Yayımlandığı Resmi Gazete : 28/6/1978-16330

Son güncelleme; mayıs 2020


Kurum içi yer değişikliği


Ek Madde 3 - (Ek: 2/3/2009-2009/14799) Sözleşmeli personelin kurumlar arası yer değişikliği yapılamaz.

Sözleşmeli personelin kurum içi yer değişikliği ise aşağıdaki hallerde Kurumca gerçekleştirilebilir.


a) Kurumun hizmet icapları dikkate alınarak, aynı unvan ve hizmet niteliklerini haiz sözleşmeli personelin kurum içi karşılıklı yer değiştirme talepleri, pozisyonunun vizeli olduğu birimde fiilen en az bir yıl çalışmış olmaları şartıyla yerine getirilebilir.

Not; Bu becayiş size uyuyor, becayiş yapılabilir.b) Personelin eş durumuna bağlı kurum içi yer değişikliği talebi; vizeli olduğu birimde fiilen en az bir yıl çalışmış olması, geçiş yapacağı hizmet biriminde aynı unvan ve niteliği haiz boş pozisyon bulunması ve kamu personeli olan eşin, kurum içi görev yeri değişikliği mümkün olmayan veya mevzuatı uyarınca zorunlu yer değiştirmeye tabi tutulan bir görevde bulunması kaydıyla yerine getirilebilir.

Not; Bu eş durumu ancak burada eşin kamu personeli olması isteniyor ve maalesef size uymuyor.c) Sağlık sebebine bağlı kurum içi yer değişikliği talebi; mazeret süresince geçerli olmak üzere, personelin geçiş yapacağı hizmet biriminde aynı unvan ve niteliği haiz boş pozisyon bulunması, pozisyonunun bulunduğu ildeki Devlet ve üniversite hastanesinde kendisi, eşi ve çocukları ile mevzuat uyarınca bakmakla yükümlü olduğu ana ve babasının hastalığının tedavisinin mümkün olmadığına ilişkin sağlık kurulu raporunu kuruma ibraz etmesi halinde yerine getirilebilir. Sağlık mazeretinin sona ermesi durumunda, eski pozisyonun bulunduğu il sınırları içerisindeki aynı unvan ve niteliği haiz boş pozisyona yeniden atama yapılır.

Not ; Bu sağlık durumu ama Allah göstermesin ama hani aklınızda bulunsun buda uyanlardan.ç) Aynı unvan ve niteliği haiz boş pozisyon bulunması halinde, eşi şehit olan personelin kurum içi yer değişiklik talebi, bir defaya mahsus olmak üzere yerine getirilir.

Not; Şehit yakını olanların durumu d) (Ek:12/5/2011-2011/1802) Pozisyonunun bulunduğu yerde, kendisinin, eşinin veya bakmakla yükümlü olduğu çocuklarının can güvenliğinin tehlikeye düştüğü adli veya mülki makamlarca belgelendirilen personel ile eşi vefat eden personelin kurum içi yer değişikliği talebi; geçiş yapacağı birimde aynı unvan ve niteliğe haiz boş pozisyon bulunması kaydıyla kurumun hizmet gerekleri dikkate alınarak yerine getirilebilir.

Not; Eş vefat veya can güvenliği durumue) (Ek:12/5/2011-2011/1802) Kamu idareleri adına vizeli boş pozisyonlara sözleşmeli personel alımı yapılmadan önce yılda bir kez, pozisyonun vizeli olduğu ilde en az üç yıl hizmet süresi bulunan personelin geçiş yapmak istediği birimde aynı unvan ve niteliğe haiz boş pozisyona kurum içi yer değişikliği talebi, ilgili idarece hizmet gereklerine göre belirlenecek usul ve esaslar çerçevesinde yerine getirilebilir.İdareler, il gruplarından oluşan görev bölgeleri ve bu bölgeler için üç yıldan başlamak üzere farklı hizmet süreleri belirleyebilir.

Not; il içi yer değişikliği Hocam durum budur. Hani aktarabileceklerimi katardım...
[Resim: x3nNi.jpg]
Bunu ilk beğenen sen ol.
Çalışkan Üye
RE: 4B Sözleşmeli nasıl tayin olabilir?
Konu için teşekkür ederim . 4/B sözleşmeli personel için becayiş yaparken alt bölge üst bölge kısıtlaması da mevcut sanırım ? Yani İzmir ve Manisa aynı bölge kategorisinde yer almadığı için yine işlemlerimiz imkansız hale gelmiyor mu ?
Bunu ilk beğenen sen ol.
Genel müdür
Cvp: RE: 4B Sözleşmeli nasıl tayin olabilir?
(14-09-2020, Saat: 10:31)ali yılmzr Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Konu için teşekkür ederim . 4/B sözleşmeli personel için becayiş yaparken alt bölge üst bölge kısıtlaması da mevcut sanırım ? Yani İzmir ve Manisa aynı bölge kategorisinde yer almadığı için yine işlemlerimiz imkansız hale gelmiyor mu ?

hocam alt bölge üst bölge yoğunluktan dolayı oluşan bir şey. 

mesela alt bölge sağlık çalışanı ihtiyacı olan bir bölge. Dolayısı ile bu alt bölgeden biri üst bölge ( sağlık çalışanı ihtiyacı olmayan) tayin isteyince sorun oluyor. Yani zaten ihtiyac var sende gidersen ne olacak gibi. 

Becayiş ise bir kişi geliyor bir kişi gidiyor yani çalılanlar eksilmiyor yer değiştiriyor bu yüzden bölge sorun olmuyor becayişde.

Üstteki yorumuma ilaveten şu da var ama. Üstteki yorumum yanlış olmuş aslında mantıken doğru ama yanlışmış. Düzeltiyorum. 


Mevzuata göre, aynı unvan ve hizmet niteliklerine sahip pozisyonda çalışan 4B sözleşmeli sağlık personeli, il içi veya aynı hizmet bölgesindeki il'ler arası karşılıklı yer değişikliği yapabiliyor.

Mevzuat bunu diyor. O yüzden evet buda kısıtlı
[Resim: x3nNi.jpg]
Son Düzenleme: 14-09-2020, Saat: 10:47, Düzenleyen: Darkwatch.
Bunu ilk beğenen sen ol.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren MediFORUM - Türkiye'nin sağlık forumu sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.