You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Achondroplasia/akondroplazi

Achondroplasia/akondroplazi

Eğitim forumu admini
Achondroplasia/akondroplazi
[Resim: The-characteristic-clinical-features-of-...rdosis.png]

Parrot hastalığı, Bebeklerin kalıtsal letal osteokondrodisplazi şekli.

Kıkırdakların gelişme bozukluğu

Kelime "kıkırdak oluşumu olmadan" anlamına gelir. Kıkırdak, erken gelişim sırasında iskeletin çoğunu oluşturan sert ama esnek bir dokudur. Bununla birlikte, akondroplazi problemi kıkırdak oluşturmada değil, özellikle kol ve bacakların uzun kemiklerinde kemiğe (kemikleşme denilen bir süreç) dönüşmededir. 

Akondroplazi olan tüm insanlar kısa boyludur . Akondroplazi olan yetişkin bir erkeğin ortalama boyu 131 santimetredir. 

Akondroplazinin karakteristik özellikleri arasında ortalama büyüklükte bir gövde, özellikle kısa üst kolları ve uylukları olan kısa kollar ve bacaklar, dirseklerde sınırlı hareket aralığı ve genişlemiş bir kafa ( makrosefali) bulunur (belirgin bir alın ile). Parmaklar tipik olarak kısadır ve yüzük parmağı ve orta parmak birbirinden uzaklaşarak elde üç uçlu ( üç çatallı) görünüm olur. Akondroplazi olanlar genellikle normal zekaya sahiptir.
Bunu ilk beğenen sen ol.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren MediFORUM - Türkiye'nin sağlık forumu sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.