Skip to main content

MediForum

Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Sizler için oluşturduğumuz tüm hizmetlerden tam olarak yararlanabilmek için aramıza katılabilirsiniz. Siz varsanız, biz varız! Üyelikler ücretsizdir ve her zaman ücretsiz kalacaktır.

(Sadece ziyaretçiler tarafından görüntülenir.)

Hoş Geldin, !

Kayıt işleminiz başarıyla tamamlandı. Sitemizde üyelikler e-posta onaylı olduğu için hesabınızı onaylamanız gerekiyor. Kayıt olduğunuz e-posta adresinin gelen ya da istenmeyen (spam) kutusunu kontrol ederek hesabınızı onaylayabilirsiniz. e-Posta gelmediyse veya farklı bir sorun yaşıyorsanız bizimle İletişim sayfasından irtibat kurabilirsiniz.

(Sadece hesabı aktif edilmemiş kullanıcılar tarafından görüntülenir.)


Adenohypophysis/adenohipofiz

Konu

#1
[Resim: p.png?fv_content=true&size_mode=5]


Hipofiz ön lobu.

Adenohipofiz ( adeno pars distalis, pars intermedia ve pars tuberalis ), üç bölgeden oluşur. 

Pars distalis (ya da ön hipofiz bezi ) adenohipofiz büyük kısmını (% 70) kaplar. Pars intermedia pars distalis ve nörohipofiz arasında ince bir hücre grubu. Yetişkin insanlarda, pars intermedia seyrek veya yoktur. Pars tuberalis hipofiz sapı çevreleyen hücreler grubudur. 

Embriyonik gelişim sırasında , adenohipofiz bir invajinasyondan oluşur daha sonra ağzın çatısı haline gelen embriyonun hücre tabakasının (inpocketing) bu invajinasyonu, embriyonik beyinden büyüyen nörohipofize doğru uzanır.


Adenohipofiz birkaç tip endokrin hücre içerir . 

Adenohipofizi laboratuvar boyaları ile boyadığımızda, bazı hücreler pembe bir renk alır. Bu hücreler acidophils. Bazı asidofiller büyüme hormonunu (GH) sentezler ve salgılarlar . Bu hormon, amino asitlerin proteinlere katılmasına neden olarak doku büyümesini uyaran büyük bir proteindir. 

Adenohipofizdeki diğer asidofil türü , aynı zamanda büyük bir protein olan prolaktin (PRL) sentezler ve salgılar . Prolaktin, kadın meme bezlerinin fonksiyonel hale gelmesine ve süt salgılamasına neden olmak için diğer hormonlarla birlikte hareket eder.

Adenohipofizdeki diğer hücreler, bazofiller , bazik boyalarla koyu renkte boyanır. Bu hücreler proteinler veya glikoproteinler (bağlı şeker molekülleri olan büyük proteinler) olan hormonları sentezler ve salgılarlar . Bu hormonlardan biri glikoprotein tirotropindir . Tirotropin (TSH) kısaltması, eski adı olan tiroid uyarıcı hormondan gelir . Bu hormon tiroid bezlerinin tiroid hormonlarını (örn. Tiroksin ) sentezlemesine ve salgılamasına neden olur , bu da dokularımızın oksijen kullanma hızını kontrol eder. 

Adenohipofiz salgılamasındaki diğer bazofiller kanda adrenal bezlere giden ve kortizol gibi adrenal steroid hormonlarının ( kortikosteroidler ) salgılanmasına neden olan bir polipeptit hormonu olan kortikotropin (ACTH) . Kortizol de kan şekeri seviyesini yükseltir , iltihabı azaltır ve stresin etkileri ile savaşır. 

Adenohipofizdeki diğer bazofiller, polipeptit hormonları lipotropin (LPH) ve melanofhore uyarıcı hormonu (MSH) salgılar . Lipotropin yağları yağ asitlerine ve gliserole ayırır. MSH , melanofor adı verilen hücrelerde bulunan kahverengi bir pigment olan melaninin sentezine neden olur. Son olarak, adenohipofizin bazofilleri iki tür doğal, opioid benzeri “ağrı kesici” salgılar - endorfinler ve ensefalinler .

İnsan üreme biyolojisi tartışmamıza özellikle ilgi duyan, pars distalis'in bazofilleri tarafından salgılanan son iki hormondur. Bunlardan biri folikül uyarıcı hormon (FSH). Diğer hormon (LH). Dişi LH, yumurtalıkların kadın cinsiyet hormonları (östrojenler ve progestinler) salgılamasına neden olur ve yumurtalıktan bir yumurta salınmasını indükler.
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da