Skip to main content

MediForum

Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Sizler için oluşturduğumuz tüm hizmetlerden tam olarak yararlanabilmek için aramıza katılabilirsiniz. Siz varsanız, biz varız! Üyelikler ücretsizdir ve her zaman ücretsiz kalacaktır.

(Sadece ziyaretçiler tarafından görüntülenir.)

Hoş Geldin, !

Kayıt işleminiz başarıyla tamamlandı. Sitemizde üyelikler e-posta onaylı olduğu için hesabınızı onaylamanız gerekiyor. Kayıt olduğunuz e-posta adresinin gelen ya da istenmeyen (spam) kutusunu kontrol ederek hesabınızı onaylayabilirsiniz. e-Posta gelmediyse veya farklı bir sorun yaşıyorsanız bizimle İletişim sayfasından irtibat kurabilirsiniz.

(Sadece hesabı aktif edilmemiş kullanıcılar tarafından görüntülenir.)


Adım adım Uzman hemşire nasıl olunur?

Konu

Star #1
[Resim: purgshouldyoubecomeanurse-image.jpg]

Merhaba bu konu hakkında gelen sorular oldukça fazla olduğundan bir yazı daha yazmak istedim.

Öncelikle dikkatle adımları okumanızı ve eğer hala anlayamadığını bir yer veya karşılaştığınız bir sorun var ise bu konu altına yorum yaparak belirtmenizi rica ediyorum.

Uzman hemşirelik nedir konusunda okumanız gereken yazı ;

[Bağlantıları görmek için VİP üye olmanız gerekli, detaylar için Tıklayın]İlk adım olarak yukarıda verdiğim linkten uzman hemşirelik hakkında bilgi alın, sonra devam edelim....

Adım 2- Aktif olmak;

Bu madde uzman hemşire olmanızı dolaylı yoldan etkiler, aktif bir meslek hayatı kapıları açmanıza yardımcı olacaktır. Peki aktif bir meslek mensubu olmak ve hemşirelikte aktif olmak ne demek??

Bunu size örnekler ile açıkladığım yazım burada;

[Bağlantıları görmek için VİP üye olmanız gerekli, detaylar için Tıklayın]Adım 3- Yüksek lisans yapmak;

Aklınızda çok fazla soru var biliyorum, özellikle yüksek lisans yapma konusunda. Uzman olmak istiyorsanız ve bunu kanuna ve kılıfa uygun yapmak istiyorsanız alanınızda tezli ve örgün yüksek lisans yapmalısınız.

Mesela kişi; açıktan yönetim alanında yüksek lisans yapmış, parasını ödemiş diplomasını almış bu sizi uzman yapmaz.

Nereden başlayacağımı bilemiyorum diyenler için şu yazımı okuyun;

[Bağlantıları görmek için VİP üye olmanız gerekli, detaylar için Tıklayın]Hangi alanı seçeceğimi bulamıyorum diyenler için şu yazımı okuyun;

[Bağlantıları görmek için VİP üye olmanız gerekli, detaylar için Tıklayın]Bir ilham kaynağı arıyorsanız, kendi yüksek lisans serüvenimi yazdığım şu yazıyı okuyun;

[Bağlantıları görmek için VİP üye olmanız gerekli, detaylar için Tıklayın]Hala neden yüksek lisans yapması gerektiğini sorgulayan var ise şu yazımı okuyun;

[Bağlantıları görmek için VİP üye olmanız gerekli, detaylar için Tıklayın]Yüksek lisans yapmanın artı ve eksilerini merak ediyorsanız;

[Bağlantıları görmek için VİP üye olmanız gerekli, detaylar için Tıklayın]Her şey tamam ise size bir yüksek lisans seçim kılavuzu veriyorum;

[Bağlantıları görmek için VİP üye olmanız gerekli, detaylar için Tıklayın]Buraya kadar tamam mı?

Eğer yüksek lisans yapmış olanlar var ise devam etsin maddelere...

Adım 4- Yüksek lisans yaptıktan sonra

Yüksek lisans yaptınız. Peki ne kazandınız? Bunu anlamak için şu yazımı okuyun;

[Bağlantıları görmek için VİP üye olmanız gerekli, detaylar için Tıklayın]Her yüksek lisans yapan uzman hemşire olmuyor!!!!!

Yüksek lisansınız, örgün, tezli ve alanınızda olmalı.... Nedir bu alanlar?

Kısaca şöyle bilseniz yeterli; hastanede çalıştığınız alanların tümü = cerrahi, kadın doğum, yeni doğan, acil, dahiliye, ameliyathane.................... hastane dışında halk sağlığı.................

Yani bir yüksek lisans yapıyorsanız o alanın çalışabileceğiniz alan olması gerekli.. Yönetim alanında yüksek lisans yaptınız diyelim; açıktan o kadar çok kadrosu olan bir bölüm ki, hastaneye gerekli 3-5 yönetici ki buda diploma ile atanmıyor. Hastanede var 100 tane yönetim yüksek lisans mezunu.

Diyelim dava açarım benim hakkım dediniz bir yönetim yüksek lisans mezunu olarak, çözüm değil neden? çünkü mevcut başhemşire 3-5 ayda o diplomayı alır zaten 10-12 bin vererek. Sistem bu şekilde, siz ona göre geleceğinizi planlayacaksınız.

Eğer bu şartlarda yüksek lisans yaptı iseniz devam edelim....

Adım-5 Diploma tescil işlemi

Yüksek lisans bitti. Geçici diplomanızı aldınız. Hemen personel şubeye koşmayın. Önce diplomanız tescillenmeli.

Geçici diploma ile personel şubeye gidin tabi ama uzman hemşirelik lafı açmayın boştan yere, kademe ilerlemenizi yaptırın, bu geçici diploma ile olur. Sonra bekleyin.

Diploma tescil işlemlerini üniversiteniz yapar, konu hakkında öğrenci işlerinden bilgi alırsınız arada bir arasınız diploma tescil olup üniversitenize gelir ve gider alırsınız.

Adım-6 Tescilli diploma sonrası

Diplomanız geldi, personel işlerine gidin hastanenizde diplomanızı verin ve artırımlı özel hizmet tazminatından yararlanmak istediğinizi söyleyin.

Ya tamam denir yapılır veya itiraz edilir.

Olur da bu işlemler gecikir ise tescil tarihinizden itibaren özel hizmet tazminatı farkı sizin hakkınız. Geriye dönük faizi ile beraber alırsınız bunu. 

Önceki dönem özel hizmet tazminatı ile işlem sonrası ayı karşılaştırarak bu farkı görürsünüz zaten, olup olmadığı bu şekilde kontrol edilir, çünkü uzman hemşirelerin kartında uzman yazmaz. Veya sistemde de uzman yazmaz.

Adım- 7 Tescilli diplomama rağmen mutemet özel hizmet tazminatımı artırmıyor?

Ben de bu oldu, SABIM e yazdım;

Alanımda yüksek lisans yaparak, hemşire kanununda belirtilen şartlar ile uzman hemşire olmaya hak kazandım. Ancak çalıştığım kurum kanunda belirtilen özel hizmet tazminatımı artırımlı ödemeye yanaşmıyor. Konu hakkında bilgilerinizi arz ederim diye.

Bir hafta olmadan mutemet aradı ve özel hizmet tazminatımı verdi, ayrıca geriye dönük tescil tarihinden itibaren de ödeme yaptı.

Adım 8- Uzman hemşire olduğum alanda çalışmak

Madde 7 nin devamı olarak hastane size tamam yüksek lisans yapmışsın ama bizde uzman hemşire kadrosu yok diyebilir!!! Cevaben kanun der ki; uzman kadrosu aranmasına gerek yoktur.

Bunun yanında hastane size uzman olabilmen için yüksek lisans yaptığın alanda çalışman gerekiyor!!! diyebilir evet doğru... Cevaben demelisiniz ki; O zaman beni uzmanlık alanımda çalıştırın...

Orası dolu, yer yok, senin çalıştığın birimde ihtiyaç var!!!!! söylemleri yersizdir. Cevaben demelisiniz ki; kanuni hakkım olan birimde çalışmak istiyorum, yüzlerce eleman arasında dağılımı yapmak ve sorunu çözmek benim işim değil. 

İtirazların devamında; SABİM e gerekli bilgilerinizi yazarak, uzmanı olduğunuz alanda mesleğinizi icra etmek istediğinizi yazmalısınız.

Adım- 9 Uzmanı olduğunuz birimin sorumlusu olmak

Bu hem mantıken hem kanunen sizin hakkınız. Bu konuda başhemşireliğe ve başhekimliğe dilekçe ile kanun maddeleri ekleyerek başvurunuzu yapın. Sonrasında olmuyor ise, SABİM e gerekli başvuruyu yaptığınız halde olmadığı yönünde bilgi vererek tekrar isteğinizi yazın ve başhemşire ve başhekimliğe verdiğiniz dilekçelerin evrak kayıttan aldığınız numaralarını da ekleyin.


Bunlardan sonra hala sorun yaşayan var ise bu konu altına mesaj yazarak bize sorunu ulaştırın.
Hemşirelikte doktorasını yapmış ama sahadan kopmamış; araştırmacı, eğitimci, öğrenci, çalışan PhD. Hemşireyim. Eğitim ve deneyimlerimi hemşirelik yüksek lisans bloğumda paylaşıyorum.
Son Düzenleme: 16-02-2020, Saat: 00:17, Düzenleyen: PhD. Sabancı.
Cevapla
#2
Çok güzel bir yazı olmuş.

Ben sizden aldığım yardımlar ile uzmanlığımı kabul ettirebilmiştim.

Bu konuda derneklerden de yardım almaya çalıştığım halde çözüm bulamamıştım.

Derneklerin yapması gerekenleri tek başınıza yapmaya çalışmanız dahi yeter. Teşekkürler.
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da