You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Akne İçin Aspirin: Gerçekten Etkili mi?

Akne İçin Aspirin: Gerçekten Etkili mi?

Genel müdür
Akne İçin Aspirin: Gerçekten Etkili mi?
Baş ağrısı, ateş ve soğuk algınlığı için aspirin almak yaygın bir uygulamadır. Akne üzerine ezilmiş aspirin uygulamak da birçok insanın iki kez düşünmeden takip ettiği eşit derecede yaygın bir uygulama. Soru şu ki, arkasında bilimsel bir kanıt var mı? Topikal aspirin gerçekten sivilce için kullanılır mı?

Aspirin: Dermatolojide Rolü Var mı?

Aspirin ağrıyı hafifletmek için bir analjezik olarak kullanılır. Bununla birlikte, zamanla, ağrı kesici olarak geleneksel rolünden evrimleşti ve çok çeşitli uygulamalara sahip bir ilaç haline geldi.

Dermatolojide aspirin etiket dışı ve onaylanmamış şekillerde kullanılır. Raynaud fenomeni, eritema nodozum (bir tür deri iltihabı), vitiligo, postherpetik nevralji, niasinin neden olduğu cilt değişiklikleri, güneş yanığı reaksiyonu, hafif tip 1 lepra reaksiyonları ve polisitemi vera ile ilişkili kaşıntılı cilt durumunun tedavisinde yararlıdır.

Başka bir çalışma, topikal aspirin uygulamasının histamin kaynaklı şişliği ve kızarıklığı azaltmaya yardımcı olabileceğini buldu. Çalışmaya sodyum lauril sülfatın (SLS) neden olduğu deri döküntüleri olan 24 hasta vardı .

Bu nedenle, aspirin, hem oral hem de topikal olarak kullanıldığında, çeşitli cilt durumlarının semptomlarını kontrol etmeye yardımcı olabilir. Ancak, akne üzerinde eşit derecede etkili mi?

Akne İçin Aspirin: Etkili mi?

Şimdiye kadar, aspirinin akneyi azaltabileceğine dair bilimsel bir kanıt yoktur.

Peki neden insanlar sivilce için aspirin kullanıyor? Aknede aspirin kullanmanın ardındaki fikir, aspirinin asetilsalisilik asit içerdiği gerçeğinden kaynaklanmaktadır . Salisilik asit, akne için popüler bir topikal ilaçtır. Asetilsalisilik asit, salisilik asidin sentetik bir türevidir. Salisilik asit ile asetik asit arasındaki kimyasal reaksiyon ile oluşur . Benzer gelebilirler, ancak aspirin salisilik asit ile aynı değildir ve bunun tersi de geçerlidir .

Bununla birlikte, akne üzerinde, özellikle enflamatuar akne üzerinde ezilmiş aspirin kullanan birçok insan sonuç gördü. Bu nasıl mümkün olaiblir?

Enflamatuar akne, gözenekleriniz ölü cilt hücreleri, sebum ve bakteriler tarafından tıkandığında ortaya çıkar. Bu gözenekler tıkandığında, enfeksiyon kaybolur ve iltihap azalır. Aspirin esas olarak iltihabı azaltmak için kullanılır, ancak akne ile ilişkili iltihabı azaltmada etkinliği bilinmemektedir.

Akne için aspirin kullanmanın arkasındaki ana fikir, akne tedavisinde asetilsalisilik asit - salisilik asidin kullanıldığı yol - kullanmaktır. Bazen işe yarıyor, bazen de çalışmıyor. Aspirin enfeksiyonu temizlemeye yardımcı olur, bu da enfeksiyonu temizleyebilir ve akneyi azaltabilir.

Klinik çalışmalar, aspirinin birden fazla duruma bağlı cilt iltihaplanmasını azaltmada etkinliğini gösterse de, akne için bu popüler uygulamayı destekleyen hiçbir bilimsel kanıt yoktur. Sivilceleri tedavi etmek için hala aspirin kullanmayı denemek istiyorsanız okumaya devam edin.


Sivilce İçin Aspirin Nasıl Kullanılır?

Akneniz için yüzünüzde aspirin kullanmanın spesifik bir yolu yoktur. Bir ev ilacı olduğundan, bunu kullanmanın sadece genel bir yöntemi vardır. Bununla birlikte, cildinizin ihtiyaçlarına göre değiştirmek için birkaç bileşen ekleyebilirsiniz.

Aspirin kullanmak için:
 • Birkaç aspirin tabletini bir kasede ezin.
 • Bir macun oluşturmak için yeterince ılık su ekleyin.
 • İstenilen kıvamı elde ettikten sonra, macunu akne/sivilce tedavisi olarak kullanın.
 • Macunu iltihaplı bölgeye uygulayın ve en fazla 15 dakika bekletin.
 • Ilık suyla yıkayın.
 • Bir nemlendirici ile devam edin.
Bu karışıma şunları ekleyebilirsiniz:
 • Aloe vera jeli - Cilde uygulandığında iltihabı azaltmaya yardımcı olur.
 • Çay ağacı yağı (sadece bir veya iki damla) - Hafif ila orta derecede akne tedavisinde yardımcı olur.
 • Cadı fındığı - Sivilceleri yatıştırmaya yardımcı olan antienflamatuar özelliklere sahiptir.
 • Bu bileşenler enfeksiyonu temizlemeye ve akneyi azaltmaya yardımcı olabilir. Onları aspirin, su macununa ekleyebilir ve leke tedavisi olarak kullanabilirsiniz. 
  Enfeksiyon temizlenene kadar işlemi günde bir kez tekrarlayabilirsiniz.
Belirli yan etkileri olduğu için cildinizde aspirin kullanırken almanız gereken birkaç önlem vardır.

Topikal Aspirinin Olası Yan Etkileri ve Önlemler

Aspirin cildinizi kurutabilir ve yaraları kötüleştirebilir. Bu nedenle, cildinizde çok fazla kullanmaktan kaçının.

Kızarıklık ve pul pul dökülme ile birlikte ciltte tahrişe neden olabilir. Yüzünüzün her yerinde kullanmak yerine, sadece leke tedavisi için kullanın. Ayrıca, bir nemlendirici ile sonrasında nemlendirin.

Cildinizde salisilik asit veya başka bir akne tedavisi kullanıyorsanız, aspirin kullanmaktan kaçının. Cildinizi daha da kurutabilir.

Cildinizin güneş hassasiyetini artırabilir. Doğrudan güneş ışığında dışarı çıkarken daima güneş koruyucu uygulayın.

Hamileyseniz veya emziriyorsanız, sivilce için aspirin kullanmaktan kaçının.

Nonsteroid Antienflamatuar İlaçlara veya Advil ve Ibuprofen gibi NSAID'lere alerjiniz varsa aspirin kullanmaktan kaçının.

Cildinize bir şey uygularken dikkatli olmak daha iyidir, çünkü durumunuzu daha da ağırlaştırmak istemezsiniz. Uygun sivilce ilaçlarına ve doktorunuzun önerdiği şeye bağlı kalın. Topikal aspirin herkes için çalışmayabilir. Hangi tedavi seçeneğini seçerseniz seçin, daha iyi sonuçlar için her zaman bir dermatologa danışın.
ANKARA da evde hemşirelik ve hastanede VİP hemşire refakati hizmeti almak için bu linke tıklayarak telegram gurubundan bilgi alabilirsiniz. Vip refakat ile il dışı dahil kişiye özel her türlü hizmetimiz mevcuttur. 
Bunu ilk beğenen sen ol.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren MediFORUM - Türkiye'nin sağlık forumu sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.