You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Allantoin: Nedir ve Cilde Faydaları Nelerdir?

Allantoin: Nedir ve Cilde Faydaları Nelerdir?

Genel müdür
Allantoin: Nedir ve Cilde Faydaları Nelerdir?
Hiç allantoin duydunuz mu? Yada bir cilt bakım ürünü içindekiler listesinde mi buldunuz? 

Allantoin, hak ettiği değeri pek bulamadı. Neden az bilinen bu bileşeni aniden tartıştığımızı merak ediyorsunuzdur, nedeni harika cilt faydaları olduğu için! Hassas veya kuru bir cildiniz varsa, bu bileşeni seveceksiniz. Yani, daha fazla uzatmadan, allantoinin cildinize tam olarak ne yaptığına bakalım.[Resim: Natural-Allantoin.jpg]


Allantoin genellikle kuru, pürüzlü ve kaşıntılı cildi tedavi etmek için kullanılan kimyasal bir maddedir. Cildinizi nemlendiren ve kuruluk ve tahrişi önleyen yumuşatıcı görevi görür.

Allantoin ayrıca doğal olarak ortaya çıkar. Asya, Kuzey Amerika ve Avrupa'nın bazı bölgelerinde yetişen çalı bitkisi karakafes bir allantoin rezervuarıdır. Karakafes'in kökleri allantoin içerir ve genellikle merhem, krem ve losyon hazırlamak için kullanılır.


Bununla birlikte, bu bitki ile ilgili bir sorun, toksinler içermesidir. Dolayısıyla, doğal haliyle kullanırsanız, bazı ciddi yan etkiler yaşayabilirsiniz. Bizim için özleri rafine edilir ve laboratuarlarda işlenir. Bu özler toksin içermez ve ***** cilt bakım ürünlerinde kullanılabilir.

Allantoin ayrıca şeker pancarı, papatya ve buğday filizlerinde bulunur, ancak karakafeste olduğu kadar bol değildir. Laboratuvarlarda geliştirilen allantoin, doğal olarak oluşan muadili kadar güçlüdür ve cildinize birçok şekilde yardımcı olabilir.

Allantoin: Cildinize Nasıl Fayda Sağlar?


1. Yaraları İyileştirebilir

Allantoin yaraları, cilt yaralanmalarını ve yara izlerini daha hızlı iyileştirmeye yardımcı olur. Fibroblastları (kollajen üretmekten sorumlu hücreler) uyarır ve hücre dışı matris sentezini arttırır. Bu, yara bölgesinde normal cildin yeniden kurulmasına yardımcı olur ve daha az görünür hale getirir.

2. Yaşlanma Karşıtı Faydaları Var

Bir çalışma, diğer içeriklerle birlikte allantoinin topikal uygulanmasının cilt dokusunu geliştirdiğini ve kırışıklıkların ve ince çizgilerin görünümünü önemli ölçüde azalttığını göstermektedir. Ayrıca cildinize genç bir görünüm veren kolajen sentezini kolaylaştırır.

3. Cildinizi Nemlendirir

Allantoin, transepidermal su kaybını önleyerek cildinizi nemlendirir. Kuru ve pul pul cildiniz varsa, allantoin daha fazla su tutmasına ve nemlendirilmesine yardımcı olabilir. Bu, cildinizi daha yumuşak ve pürüzsüz hale getirir.

4. Eksfoliyasyona Yardımcı Olabilir

Allantoin bir keratolitik ajandır. Bu, cilt hücrelerinin pul pul dökülmesine ve epiderminizin aşırı cilt (lezyonlar ve siğiller gibi) ürettiği durumların tedavisinde yardımcı olduğu anlamına gelir.

% 0.5 ila% 2.0 konsantrasyonda aldatoinin FDA onaylı topikal uygulaması güvenli kabul edilir. Bununla birlikte, hala birkaç potansiyel yan etkisi vardır.


Allantoin'in Yan Etkileri

Allantoin cildiniz için bir bakım maddesi olarak çalışır. Diğer çoğu yumuşatıcı gibi, güvenli kabul edilir. Bununla birlikte, aşağıdakiler gibi küçük yan etkiler yaşayabilirsiniz:

Kaşıntı
Cilt tahrişi
kırmızılık
yanma
sızlama

Allantoin içeren herhangi bir cilt ürünü kullanıyorsanız ve bu yan etkilerden herhangi birini yaşarsanız, derhal kullanmayı bırakın ve bir doktora danışın.Allantoin içeren örnek ürün;

[Resim: isis-pharma-secalia-aha-200-ml-26182-12-O.jpg]

Isis Pharma Secalia Aha 200 ML El ve Vücut Kremi

İçeriğinde organik olarak üretilen Karite Shea Butter, Inca Inchi Oil ve Gliserin, AHA olmak üzere değerli lipid sterolleri (squalen, sunflover, capryc/caprylic, trigliserid v.b) ve bitkisel ekstreler (rosemary, allantoin v.b) bulunmaktadır.
ANKARA da evde hemşirelik ve hastanede VİP hemşire refakati hizmeti almak için bu linke tıklayarak telegram gurubundan bilgi alabilirsiniz. Vip refakat ile il dışı dahil kişiye özel her türlü hizmetimiz mevcuttur. 
Bunu ilk beğenen sen ol.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren MediFORUM - Türkiye'nin sağlık forumu sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.