Skip to main content

MediForum

Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Sizler için oluşturduğumuz tüm hizmetlerden tam olarak yararlanabilmek için aramıza katılabilirsiniz. Siz varsanız, biz varız! Üyelikler ücretsizdir ve her zaman ücretsiz kalacaktır.

(Sadece ziyaretçiler tarafından görüntülenir.)

Hoş Geldin, !

Kayıt işleminiz başarıyla tamamlandı. Sitemizde üyelikler e-posta onaylı olduğu için hesabınızı onaylamanız gerekiyor. Kayıt olduğunuz e-posta adresinin gelen ya da istenmeyen (spam) kutusunu kontrol ederek hesabınızı onaylayabilirsiniz. e-Posta gelmediyse veya farklı bir sorun yaşıyorsanız bizimle İletişim sayfasından irtibat kurabilirsiniz.

(Sadece hesabı aktif edilmemiş kullanıcılar tarafından görüntülenir.)


Almanya'da Bir Hemşirenin Maaşı Tek Kişiye Yeter Mi ?

Konu

#1
 Merhabalar Değerli MediForum Ailesi

  Bugün ki yazımızda bekar bir hemşirenin Almanya'da hemşire maaşı ile geçinip geçinemeyeceği üstünde duracağız.Elbette aklınızda vardır bu soru 'Ben oraya gitsem alacağım maaş bana yeterli gelecek mi?' 
  Şimdi siz bekar,gençliğinizin en güzel zamanlarında Almanya'da hemşire olarak çalışıyorsunuz Brüt 2800€ aldığınızı varsayalım.Buda hemen hemen net maaş olarak 1850€ 'ya tekabül ediyor.Ama diyebilirsiniz 1850€ az bir para değil mi ?
  Hayır değil orada paranın alım gücü yüksek ve değerli.Sizler için Almanya'nın Baden-Württemberg eyaletine bağlı ULM şehrini ele alaraktan yaklaşık hesaplamalarımızı yapabiliriz.
[Resim: 80][Resim: 80]

  Bu şekilde 2 odaya sahip Ulm şehrinde ki net 36m2 ye sahip tüm ısınma ve elektrik bedelli dahil kira 550€.Almanya'da kiralar gerçekten yüksek.Bekar insanlarda genelde iki kişi oturarak kirayı paylaşmak zorunda kalıyorlar.Almanya'ya gelirseniz eğer bu durumu çok normal karşılayacaksınız.Bunu sebebi talebin arza yetişememesi.İhtiyacın çok altında konuta sahip Almanya.İhtiyacı karşılayacak kadar konutun yapılamaması büyük kiraların daha da artmasına yol açacaktır.En büyük sebeplerinden birisi ise gelen mülteciler sorunu ile arzın malesef ki azalması.Bahsettiğim ev hakkında bilgi almak için tıklayınız.

 Sıra gelelim mutfak yiyecek içeçek harcamalarınıza bu harcamalarımızın hepsini çok bonkör ve canınızın her istediğini alacak düzeye kadar harcama yaparsanız taş çatlasa 400€ yapar.Orada etin kilosu 5€ ile 8€ arası meyve sebzelerin kilosu 0,50€ ile 5€ arası değişiyor...
 
  Görmek isterseniz eğer ülkemizde ki Migros standartlarında ki bir alışveriş merkezinin >> linki. <<
Örnek olarak da bu görseli paylaşmayı gerekli görüyorum.

  [Resim: Rilfbj.png]
[Resim: RiFRO6.png]
[Resim: RiFYUA.png]
  Ve ayrıca bir link daha eklemek istiyorum yaşayamak isteyeceğiniz şehirlerin aylık ortalama harcama tahminlerinide gösteren bir link daha  >>tıklayınız.<<

  Aslında birazda işin özetine gelmek gerekirse tek başına bekar ve savurtkan yaşayan birisi için aylık ortalama 1000-1200€ aylık harcamaları tutar.Bunun içinde telefon faturası, su faturası,ısınma giderleri,kira giderleri,mutfak giderleri,dışarıda yeme içme... diyerekten listeyi uzatabiliriz üstünede cebinize 700-900€ arasıda para koyarsınız.Aklınızda oturmadıysa eğer verdiğim linklerden inceleme yapabilirsiniz...
  
  Bir sonra ki yazımızda görüşmek dileğiyle...
Cevapla
#2
Hemşire maaşları cidden bu kadar düşük mü?  Yoksa eyalet göre değişiyor mu ayrıca burda hemsire olarak bahsettiğiniz klinik hemşiresi mi yoksa hasta bakıcı mi?
Cevapla
#3
(03-12-2019, Saat: 23:30)Serkandenek Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Hemşire maaşları cidden bu kadar düşük mü?  Yoksa eyalet göre değişiyor mu ayrıca burda hemsire olarak bahsettiğiniz klinik hemşiresi mi yoksa hasta bakıcı mi?
 Merhabalar
 
 Bu bahsettiğim normal klinik hemşiresi olandır. (krankenpfleger)
 
 Sayının az olması veya miktarın sayısal azlığı gözünüzü korkutmasın paranın alım gücü yüksek olduğu için az bir birim ile çok şey alınabilmektedir.Örnek veriyorum ülkemizde 2019 Passat şuanda 400.000 liraya satılırken Almanya'da 30.000€ ücretle satılıyor.Bizde İphone 11 Pro Max 512 GB versiyonu 15.000 den satışa sunulurken 1.300€ ya satın alabilirsiniz.Ülkemizde bir kilo kırmızı et 50 lira civarında satışa sunulurken Almanya'da 5€-8€ arası değişebilmekte.Burada anlatmak istediğim şey 100 birimlik para ile neler alabildiğindir.100€ ile Almanya'da ne alabilirsin ve 100TL ile Almanya'da ne alabilirsin?Kıyaslarken miktarın az çok olması değil paranın alım gücüne göre kıyaslaman lazım.Aynı zamanda Almanya'da gelir eşitliği ilkesi vardır.Çok kazanandan çok vergi az kazanandan az vergi.Oranın insanın eline geçen para 1,300€ min ile 4,000€ min (NET MAAŞ)olarak değişiyor.Bu şekilde kıyaslarsanız daha sağlıklı bilgilere ulaşabilirsiniz.Aynı zamanda bu linke tıklayarak 
Kişi başına nominal GSYİH değerlerine göre ülkeler listesine bakarak fikir edinebilirsin.
Son Düzenleme: 04-12-2019, Saat: 00:31, Düzenleyen: Mythland.
Cevapla
#4
Anladım, benim konuştuğum bir kaç kişide min 3000 euro gibi ücretler söylemişlerdi değişiyor demekki
Cevapla
#5
(05-12-2019, Saat: 00:12)Serkandenek Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Anladım, benim konuştuğum bir kaç kişide min 3000 euro gibi ücretler söylemişlerdi değişiyor demekki

Bu sizin söyledğiniz ve benim söylediğim rakamlar kalifiyeli tecrübeli hemşireler için geçerli.Yoksa yeni başlangıç hemşire 2200€ dan başlıyor.
Cevapla
#6
(05-12-2019, Saat: 00:17)Mythland Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(05-12-2019, Saat: 00:12)Serkandenek Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Anladım, benim konuştuğum bir kaç kişide min 3000 euro gibi ücretler söylemişlerdi değişiyor demekki

Bu sizin söyledğiniz ve benim söylediğim rakamlar kalifiyeli tecrübeli hemşireler için geçerli.Yoksa yeni başlangıç hemşire 2200€ dan başlıyor.
Tecrübe Türkiye deki tecrübe dikkate alınıyor mu?Ayrıca diploma denkliği için Almanya da hangi evraklar isteniyor bu konuda bilginiz var mı acaba?
Cevapla
#7
(06-12-2019, Saat: 01:06)Özlem Yücelbaş Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(05-12-2019, Saat: 00:17)Mythland Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bu sizin söyledğiniz ve benim söylediğim rakamlar kalifiyeli tecrübeli hemşireler için geçerli.Yoksa yeni başlangıç hemşire 2200€ dan başlıyor.
Tecrübe Türkiye deki tecrübe dikkate alınıyor mu?Ayrıca diploma denkliği için Almanya da hangi evraklar isteniyor bu konuda bilginiz var mı acaba?

Resmi olarak belgelendirip noter onaylı olursa evet sayılıyor.Diploma denkliği için Almanya'nın hangi evraklarını istediklerini öğrenmeniz için BU LİNKTEN öğrenebilirsiniz.
Cevapla
#8
merhaba türkiyede 14 yıllık radyoloji teknikeriyim maaş ve çalışma koşulları saaatleri hakkında bilgi vermeniz mümkün mü teşekkürler
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task