You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Almanya'da Hemşire Olmak Hakkında

Almanya'da Hemşire Olmak Hakkında

Admin
Almanya'da Hemşire Olmak Hakkında
  Merhaba arkadaşlar,
  Zaman zaman sosyal medya olsun çeşitli haber siteleri olsun karşımıza 'Almanya'da hemşire olmak ister misiniz' veya 'Almanya Hemşire Arıyor' tarzında gönderi ve başlıklara denk gelirsiniz.Peki neymiş bu Almanya'da hemşirelik nasıl yapılır şartları neymiş gelin birlikte göz atalım...
  Araştırmalarım tamamen kendi ulaştığım ve Federal Alman Hükümeti'nin bakanlıkları ile yaptığım görüşmeler sonucunda ilgili kurumlardan aldığım bilgiye dayanmaktadır.
  

  İlk önce bilinmesi gerekenler olarak şunu belirtmeliyim.Almanya'da bir hemşirenin görev ve sorumlulukları nedir ?
  -Hemşireler hastanelerde, bakım evlerinde veya hastaların evlerinde olsun, hastaları izlemekten, tavsiye vermekten ve onlara bakmaktan sorumludur.Uzmanlıklarına ve niteliklerine bağlı olarak, bazı hemşirelik uzmanlarından, doktorların orderlarına takip etmek ve çalışmalarında doktorlara yardım etmek, bakım prosedürlerini belgelemek ve değerlendirmekle görevlendirilebilirler.Hasta aileleriyle konuşmak, hemşirelik mesleğinin çalışmalarının önemli bir bölümünü oluşturur.


  Buraya kadar az çok bildiğimiz hemen hemen Türkiye'ye yakın bir meslek profilimiz var.Ama şimdi  diyeceksiniz tamam süper o zaman benim orada mesleğim tanınır ve bu iş yaparım.HAYIR YAPAMAZSIN.Çünkü sartları var.
  Eğer ki sen Avrupa Birliği(AB) vatandaşı dışında bir ülkede eğitimini aldıysan bir devlet lisansına ihtiyacın.Peki devlet lisansı ne demek? Devlet lisansı sizin Almanya'da hangi eyaletlerde çalışacağınıza dair o işin ehli olduğunuzu gösteren bir belgedir.Peki bu belge Almanya'nın her yerinde geçer mi derseniz.HAYIR GEÇMEZ.Almanya'da toplam 16 eyalet var ve bu eyaletlerin lisansı birbirinden farklıdır,istediği şartlar farklıdır.
  Peki ben bu eyalet lisansımı nasıl alırım diyorsanız bu yazımızı iyi okuyun.
  Örnek verecek olursak  ''Baden-Württemberg'' eyaletinin istediği şartlara bir göz gezdirelim.Nedir bu şartlar?
  Öncelikle yurt dışından ülkemizden başvuru yapacaksanız eğer okulunuz https://anabin.kmk.org/ adresinden uyumlu olması gerekir.Sayfayı açtığınızda kafanız karışabilir çünkü Almanca, siz burada sayfayı Google'ın kendi uygulaması olan çevirinden bakıp sayfayı otomatik çevirebilirsiniz.Çıkan sonuçta ''H+'' ve ''H-'' yazar.Şimdi soracaksınız ''H+'' nedir diye?
  H+ sizin ülkenizdeki  akredite olmuş  göre onaylanmış olarak kabul edilir ve Almanya'ya denk yüksek öğretim kurumları olarak kabul edilir.AMAN DİKKAT !!! H+ diplomanızın tamamen denk olacağı anlamına gelmez.Sadece H + olarak sınıflandırma, bu kurumda elde edilen derecelerin, yüksek öğretimde bir denklik çalışmasına tabi olabileceği anlamına gelir. Bu kurumun derecelerinin Alman üniversite derecelerine eşit olup olmayacağına ilişkin bir ön karar bununla bağlantılı değildir kesinlikle.
  H- için üzgünüm.Almaya bu kurumları tanımıyor akredite değil olarak anlamına gelir.O zamanda sizin yapabileceğiniz bir şey yok.
  

  Tamam şimdi buna baktık dedik ki 'H+' olarak tanınıyorsunuz.Peki ne yapmalıyım ?
  

  anerkennung-in-deutschland.de isimli site sizin  Almanya  dışında edindiğiniz mesleğin denkliğini nasıl ve nerede yaptırabileceğinizi öğreneceksiniz.Sayfada aynı zamanda Türkçe dil seçeneği mevcut fakat sitenin her yeri ve önemli açıklamalarının hepsi TÜKÇE DEĞİL !!!
   Sitede yer alan arama kutucuğuna ''Nurse'' yazdığınızda 7 tane seçenek çıkıyor.Sizin   [/url]REGİSTERED GENERAL NURSE (M/F)  olanını işaretlemeniz gerekecek.Bu arada unutmayın Almanya'da hemşireliğin birden fazla ismi var.   GESUNDHEİTS- UND KRANKENPFLEGER/İN   gibi isimlerde mevcut.
  Bu seçeneği işaretledikten sonra karşınıza çeşitli uyarılar ve çalışma alanları hakkında bilgilendirme çıkacak.Sonra ki aşamaya geçmek için next veya ileri seçeneğine tıklayın.


  3.adımda karşınıza nerede çalışmak istediğinize dair kutucuk çıkacak.Bu kutucuğa bir yer yazmak zorundasınız.Şimdi size örnek olarak  bir eyalet seçelim.  ''Baden-Württemberg'' eyaletine ait ''ULM'' şehri.Bu arada bu şehri internetten araştırmanızı tavsiye ederim.Dünya'da ilk ve tek ikonik yapıya sahip Smile
  

  Karşınıza bu denklik prosedürlerinden sorumlu makamlar çıkmaktadır.En güzel olanı mail attığınızda 24 saat içinde size dönebilip sorularınıza cevap verebiliyorlar.Bu sayfa içerisinde sizin hangi hangi belgeler ile başvurmanız gerektiğine dair belgeler mevcuttur.Şunu unutmayın ki başvuru ücreti 200€ ile 600€ arasında değişebilen ücretler isteyebilirler.Ve aynı zamanda YEMİNLİ TERCÜMANLARDAN göndereceğiniz belgelerin tercümesini isteyecekler.Türkçe yada İngilizce göndermeye çalışmayın hem süreci uzatırsınız hemde başvurunuz yanabilir.

  3 ay içinde denklik başvurunuz sonuçlanır.Bunun dışında size ilave masraflar çıkabilir örneğin tercüme maliyeti sertifikalandırma gibi bu maliyetler kişiden kişiye değişir.Peki diyeceksiniz Yeminli Tercüman nereden bulabilirim diye ?
  

  Yeminli Alman Tercüman'ı Alman Büyükelçiliği'nin resmi sitesi  olan [url=https://tuerkei.diplo.de/]tuerkei.diplo.de
 ulaşabilirsiniz.Adresleri mevcut bu tercümanlar dışında kesinlikle başka bir tercümana çevirtmeyin. KABUL ETMİYORLAR. Aynı zamanda bu belgeleriniz için YEMİNLİ NOTER ONAYI gerekebilir.Bunlarıda gene konsolosluğun web sayfasından bulabilirsiniz.
  

Son olarak işte burası olmazsa olmaz.Peki nedir bu ? En az B2 dil seviyesinde yeterlilik kaydınız olmalıdır. Ortak Avrupa Dil Referans Çerçevesi bünyesinde sınavlar var bunlara Türkiye'de girebilirsiniz.Yani sizin herhangi bir dil kursundan alacağınız Dil Sertifikası geçerli olmayabilir.Bu arada sınavın adı TELC internetten detaylı aratarak bu sınava nerede girebileceğiniz ve sınav merkezleri hakkında bilgi alabilirsiniz...
  

  Kısaca Almanca'nız yoksa üzgünüm bu mesleği orada yapamazsınız.
 

  Hatırlatmak istediğim önemli bir noktada şudur.Diplomanız tam denk sayılmayabilir.Çünkü Federal Alman Sağlık Dairesinin hükümlerinden olan hemşirelik lisansı alabilmeniz için sizden diplomanızın veya aldığınız eğitime denk gelen 2100 saat teorik 2500 saat uygulama yapmış olmanızı isteyecektir.Ve işin araştırdığım kadarıyla tuhaf olanı şu ki Almanya'da hemşirelik lisans düzeyinde eğitim 3 yıl.Evet yanlış okumadınız 3 yıl.
  Peki siz tam denklik alamadınız.Büyük ihtimalle de alamayacaksınız YENİ MEZUN ARKADAŞLAR.Neden yeni mezun dedim çünkü denklik başvurusunda eğer deneyiminizi belgelendirebilecek imkanınız varsa direkt denklik alabilirsiniz.Buda aşağı yukarı 2 senelik bir deneyime tekabül ediyor hemen hemen.Ki alanlarda var deneyimini belgelendirip gösterenlerin.Ama ülkemizde ki bazı üniversitelerin 4.sınıfı intörnlük ile geçtiğinden kabul başvurusu alabilirsiniz.


  ÜZÜLMEYİN...


  Şöyle bir imkanınızda var Hemşire Yardımcısı olabiliyorsunuz.Evet onlarda buda var Smile
  Peki hemşire yardımcılığından hemşireliği nasıl geçiliyor diye soruyorsanız eksik ders ve eksik pratik saatlerinizi bir şekilde tamamlamanız için size yardımcı olabiliyorlar.Gerek hastanede artı olarak staj yapabilirsiniz gerek ders gerekse de sertifikalar ile tamamlayabilirsiniz.
  

  Yazımızın sonuna geldik peki Almanya'da hemşirelik nasıldır,hangi ücretleri nasıl sınıflandırmalar ile alır,Almanya'nın hemşirelik mesleğine bakış açısını ve Almanya'da yaşamı sizler ile beraber bir sonra ki yazımızda beraber inceleyelim.
  
  Kendinize iyi bakın. İstenilmedikten sonra yapılmayacak bir şey yoktur.Hoşçakalın 
Son Düzenleme: 29-11-2019, Saat: 02:09, Düzenleyen: Mythland.
Bunu ilk beğenen sen ol.
Admin
Cvp: RE: Almanya'da Hemşire Olmak Hakkında
(02-12-2019, Saat: 02:53)javierpedros Adlı Kullanıcıdan Alıntı: https://anabin.kmk.org/ siteye girdim fakat H+yı nerede aratacağımı bulamadım


  BURAYA TIKLAYARAK sayfadan seçenekleri bulabilirsiniz.Sayfayı İnglizce veya Türkçe çevirirseniz daha rahat bulursunuz.

  Suchen sekmesine tıklayın,diğer seçeneklerden de Ülkenizi ve şehirinizi seçin.Ekran Alıntısında da göreceğiniz üzere 'Status' dan H+ ve H- yazar.Aklınıza takılan bir şey olursa çekinmeden sorabilirsiniz...
[Resim: RgA9jS.png]
Son Düzenleme: 02-12-2019, Saat: 17:55, Düzenleyen: Mythland.
Bunu ilk beğenen sen ol.
Genel müdür
RE: Almanya'da Hemşire Olmak Hakkında
Benim lisans diplomam Kütahya dumlupınar üniv. sistemde hiç görünmüyor H+/- olarak bir şey çıkmadı
Ben aynı zamanda yüksek lisans yaptım ve doktora yapmaktayım. Yüksek lisans , doktora yerim olan Samsun ondokuz mayıs üniversitesine baktığımda ise H+ çıkıyor.
Almanya için hangisini dikkate almam gerekiyor?
Kütahya için bir şey çıkmaması ne anlama geliyor?
ANKARA da evde hemşirelik ve hastanede VİP hemşire refakati hizmeti almak için bu linke tıklayarak telegram gurubundan bilgi alabilirsiniz. Vip refakat ile il dışı dahil kişiye özel her türlü hizmetimiz mevcuttur. 
Bunu ilk beğenen sen ol.
Admin
Cvp: RE: Almanya'da Hemşire Olmak Hakkında
(03-12-2019, Saat: 21:52)Darkwatch Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Benim lisans diplomam Kütahya dumlupınar üniv. sistemde hiç görünmüyor H+/- olarak bir şey çıkmadı
Ben aynı zamanda yüksek lisans yaptım ve doktora yapmaktayım. Yüksek lisans , doktora yerim olan Samsun ondokuz mayıs üniversitesine baktığımda ise H+ çıkıyor.
Almanya için hangisini dikkate almam gerekiyor?
Kütahya için bir şey çıkmaması ne anlama geliyor?
 Merhaba
 Anabin sisteminde üniversite için şehir bakarken sadece Kütahya olarak seçerseniz sistemde gözükmemektedir.Çamlıbahçe/Kütahya olarak seçmeniz gerekmektedir.Görselde de görüleceği üzere statünüz H+ olarak kabul görmektedir.[Resim: Ri4K0p.png]
Bunu ilk beğenen sen ol.
Genel müdür
Cvp: RE: Almanya'da Hemşire Olmak Hakkında
(03-12-2019, Saat: 22:05)Mythland Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(03-12-2019, Saat: 21:52)Darkwatch Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Benim lisans diplomam Kütahya dumlupınar üniv. sistemde hiç görünmüyor H+/- olarak bir şey çıkmadı
Ben aynı zamanda yüksek lisans yaptım ve doktora yapmaktayım. Yüksek lisans , doktora yerim olan Samsun ondokuz mayıs üniversitesine baktığımda ise H+ çıkıyor.
Almanya için hangisini dikkate almam gerekiyor?
Kütahya için bir şey çıkmaması ne anlama geliyor?
 Merhaba
 Anabin sisteminde üniversite için şehir bakarken sadece Kütahya olarak seçerseniz sistemde gözükmemektedir.Çamlıbahçe/Kütahya olarak seçmeniz gerekmektedir.Görselde de görüleceği üzere statünüz H+ olarak kabul görmektedir.[Resim: Ri4K0p.png]


Teşekkürler. 

Emek verip kendiniz bakmışsınız.
ANKARA da evde hemşirelik ve hastanede VİP hemşire refakati hizmeti almak için bu linke tıklayarak telegram gurubundan bilgi alabilirsiniz. Vip refakat ile il dışı dahil kişiye özel her türlü hizmetimiz mevcuttur. 
Bunu ilk beğenen sen ol.
Çalışkan Üye
RE: Almanya'da Hemşire Olmak Hakkında
Şimdi ben saglik lisesi hemsire yardımcılığı mezunuyum.Okul bi şirketle anlaşmış ve bu şirket sağlık lisesi mezunlarını b1 goethe sınavını geçince denklik aldırıp,berlinde bir hasta bakım merkezinde çalışacaksınız (2.000-3.000 euro) ilk 6ay deneme sonra 3 yıl uzatılacak vs dendi son günler çok duyuyorum böyle bir şey var mı?
instagram:tolgahanyetikk lütfen mesaj atınız
Bunu ilk beğenen sen ol.
Admin
Cvp: RE: Almanya'da Hemşire Olmak Hakkında
(10-03-2020, Saat: 09:23)tolgahanyetikk Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Şimdi ben saglik lisesi hemsire yardımcılığı mezunuyum.Okul bi şirketle anlaşmış ve bu şirket sağlık lisesi mezunlarını b1 goethe sınavını geçince denklik aldırıp,berlinde bir hasta bakım merkezinde çalışacaksınız (2.000-3.000 euro) ilk 6ay deneme sonra 3 yıl uzatılacak vs dendi son günler çok duyuyorum böyle bir şey var mı?
instagram:tolgahanyetikk  lütfen mesaj atınız
 Merhabalar Değerli Üyemiz
Evet bu duyumunuz doğru fakat 2.000-3.000 'li rakamları tekrar araştırmalısınız.Siz doğrudan hemşire olarak değil hemşire yardımcılığı veya hemşire asistanı olarak istihdam edilirsiniz.3 yıl uzatılma olayı ise tamamen siz ve iş veren sözleşmeniz ile ilgili bir durum bu.Lütfen daha detaylı bilgiyi  '' Yurt Dışında Çalışmak ' ' başlığında daha  detaylı olarak bu konuda bilgi verdim.Aklınızda soru olursa çekinmeden sorabilirsiniz Smile
Bunu ilk beğenen sen ol.
Çalışkan Üye
RE: Almanya'da Hemşire Olmak Hakkında
Merhabalar. Üniversiteden İlk ve Acil yardım bölümünden mezun olan biri Almanya’ya başvurabilir mi? Anabin sitesinden uzun uzun baktım bu bölüm hakkında önlisans onayına dair hiçbir bilgiye ulaşamadım.
Bunu ilk beğenen sen ol.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren MediFORUM - Türkiye'nin sağlık forumu sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.