Skip to main content

MediForum

Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Sizler için oluşturduğumuz tüm hizmetlerden tam olarak yararlanabilmek için aramıza katılabilirsiniz. Siz varsanız, biz varız! Üyelikler ücretsizdir ve her zaman ücretsiz kalacaktır.

(Sadece ziyaretçiler tarafından görüntülenir.)

Hoş Geldin, !

Kayıt işleminiz başarıyla tamamlandı. Sitemizde üyelikler e-posta onaylı olduğu için hesabınızı onaylamanız gerekiyor. Kayıt olduğunuz e-posta adresinin gelen ya da istenmeyen (spam) kutusunu kontrol ederek hesabınızı onaylayabilirsiniz. e-Posta gelmediyse veya farklı bir sorun yaşıyorsanız bizimle İletişim sayfasından irtibat kurabilirsiniz.

(Sadece hesabı aktif edilmemiş kullanıcılar tarafından görüntülenir.)


Almanya'da Hemşirelik Maaşları Hakkında

Konu

#1
Merhaba Değerli Arkadaşlarım

  Bugün değineceğim konu Almanya'da hemşirelik maaşları hakkında.Peki Almanya'da hemşirelik maaşları ne kadar,kıstası nedir,neye göre verilir gelin bu konuya birlikte bir göz gezdirelim...

  Öncelikle Almanya'da hemşirelik maaşları BRÜT olarak söylenir.Yani vergilerin kesilmemiş ve kesinti yapılmamış halidir.Bu vergilerde ise en önemli faktör sizin evli olup olmanıza göre çok büyük fark yaratır.Bekar insanlar burada en yüksek vergiyi öderken evli ve çocuklu insanlar hem en az vergiyi öder hemde Alman Hükümeti çocuk başına aylık para verir.
 
 Burada her iş veren veya kurumlar kendi kafalarına göre maaş veremez.Burada bir standartı var.Peki nedir bu standart? 
Kamu hizmeti toplu sözleşmesi (TVöD) olarak geçer.

  Aşağıdaki tabloya göre ölçeklendirme yapılır.Biz lisans hemşireler için P9 dan başlarız.Bulunduğun kıdem, kademe, derece ve öğreniminize ek olarak(Yüksek Lisans-Doktora) gibi etmenler ile P16'ya  kadar devam eder.Yeni başlayan bir lisans hemşire P9 dan P13'e kadar yükselir.Yüksek lisans sahibi bir hemşire ise P13'den başlar.Umarım az çok kafanızda şekillenir.Daha detaylı bilgi ve kaynak için 

[Bağlantıları görmek için VİP üye olmanız gerekli, detaylar için Tıklayın]

 Aşağıdaki tablodada inceleyebilirsiniz.

[Resim: RXVDhe.png]

   Ama burada önemli bir noktaya değinmek istiyorum sizler için.Bu ücretler BRÜT rakamlardır.Yani vergilerin ve sigorta ücretlerinin kesinti yapılmamış halidir.Yani brüt para değil elinize net para geçecek.

   Kesintiler Alman Federal Vergi Sisteminde çeşitli klasmanlara ayrılır.Toplam 6 klasmandan oluşur.Bekar ve genç bireyler için 1.Klasmandan vergi kesilirken Evliler için 4 ,dul ve çocuklu bireyler için 6 olarak sınıflandırılır.
 
   Sizler için şöyle güzel bir örnek yapalım o zaman.
   İşe yeni başlayan lisans mezunu bir hemşire P9'un 2.sütunundan brüt ücret alır.Peki bu arkadaşımızın eline ne kadar para geçer.Örneğin bu kişi 3000€ para alsın.Ay sonunda eline geçecek olan brüt rakam aşağıda gördüğünüz vergi kesinti ve sigorta masrafları ile 1963€ gibi bir para.DİKKAT bu hesaplama bekar ve 1996 doğumlu birisi için yapıldı.

[Resim: RXnbne.png]

  Şimdi gelelim evli ve 2 çocuklu gene aynı kıdem ve dereceden olan 3000€ alan bir kişi için aşağıdaki tablo karşımıza çıkmaktadır.2405€ Peki neden evliler için daha vergi derseniz çünkü Almanya yaşlı bir nüfusa sahip olduğu için evliliğe teşvik edip genç nüfusu artırmayı amaçladıkları için böyle uygulamaları vardır.

[Resim: RXJupH.png]

  AMAN DİKKAT !!! Bu vergiler eyaletten eyalete göre kesinlikle değişmektedir +50 -50 olarak fark edebilir.
Almanlarda o kadar tuhaf vergi sistemi var ki araştırsanız hayretler içine düşebilirsiniz.Kilise vergisi denilen bir vergileri bile var.Evet yanlış duymadınız Federal Alman Nüfus Dairesine Hristiyan olduğunuzu bildirirseniz aylık olarak ilave 37,50€ verginiz kesiliyor. Smile

  Daha da araştırırsanız ilginç bilgilere ulaşabilirsiniz.

  Bu arada şunu da belirtme ihtiyacı duyuyorum.Almanya'da GELİR EŞİTLİĞİ ilkesi var yani aldığınız NET MAAŞ çoğu gelir grubu arasında sadece en fazla 1000-1500€ oynar.Evet yeni başlayan bir asistan doktor 2850€ net maaş almakta buda hemen hemen 4950€ brüt ücrete denk geliyor.Tekrar ediyorum siz NET MAAŞA bakacaksınız.

 Şimdi soruları duyar gibiyim Smile bir hemşirenin aldığı bu paralar orada yeterli değil mi diyorsunuz gibi onuda bir sonra ki yazımızda sizlere detaylı olarak açıklarım.Ama tahmin edeceğinizden çok daha fazla hayretler içine düşebilirsiniz Smile

  Kendinize iyi bakın. İstenilmedikten sonra yapılmayacak bir şey yoktur.Hoşçakalın
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task