You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Ambliyopia/Ambliyopi

Ambliyopia/Ambliyopi

Eğitim forumu admini
Ambliyopia/Ambliyopi
Görme keskinliğinin azalması

Ambliyopi (tembel göz olarak da bilinir)  , sadece 1 gözde meydana gelen bir tür kötü görme türüdür. Beynin ve gözün birlikte çalışmasında bir bozulma olduğunda gelişir ve beyin 1 gözün görme yeteneğini tanıyamaz. Zamanla, beyin gittikçe daha fazla, daha güçlü göze yüklenirken, zayıf gözdeki görme daha da kötüleşir.

Buna "tembel göz" denir çünkü daha güçlü göz daha iyi çalışır . Ancak ambliyopisi olan insanlar tembel değildir; gözlerinin çalışma şeklini kontrol edemezler.

Ambliyopi çocuklukta başlar ve çocuklarda görme kaybının en yaygın nedenidir. Her 100 çocuktan 3'ü buna sahiptir. İyi haber şu ki, erken tedavi işe yarar ve genellikle uzun süreli görme problemlerini önlüyor.
Bunu ilk beğenen sen ol.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren MediFORUM - Türkiye'nin sağlık forumu sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.