Skip to main content

MediForum

Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Sizler için oluşturduğumuz tüm hizmetlerden tam olarak yararlanabilmek için aramıza katılabilirsiniz. Siz varsanız, biz varız! Üyelikler ücretsizdir ve her zaman ücretsiz kalacaktır.

(Sadece ziyaretçiler tarafından görüntülenir.)

Hoş Geldin, !

Kayıt işleminiz başarıyla tamamlandı. Sitemizde üyelikler e-posta onaylı olduğu için hesabınızı onaylamanız gerekiyor. Kayıt olduğunuz e-posta adresinin gelen ya da istenmeyen (spam) kutusunu kontrol ederek hesabınızı onaylayabilirsiniz. e-Posta gelmediyse veya farklı bir sorun yaşıyorsanız bizimle İletişim sayfasından irtibat kurabilirsiniz.

(Sadece hesabı aktif edilmemiş kullanıcılar tarafından görüntülenir.)


Ambliyopia/Ambliyopi

Konu

#1
Görme keskinliğinin azalması

Ambliyopi (tembel göz olarak da bilinir)  , sadece 1 gözde meydana gelen bir tür kötü görme türüdür. Beynin ve gözün birlikte çalışmasında bir bozulma olduğunda gelişir ve beyin 1 gözün görme yeteneğini tanıyamaz. Zamanla, beyin gittikçe daha fazla, daha güçlü göze yüklenirken, zayıf gözdeki görme daha da kötüleşir.

Buna "tembel göz" denir çünkü daha güçlü göz daha iyi çalışır . Ancak ambliyopisi olan insanlar tembel değildir; gözlerinin çalışma şeklini kontrol edemezler.

Ambliyopi çocuklukta başlar ve çocuklarda görme kaybının en yaygın nedenidir. Her 100 çocuktan 3'ü buna sahiptir. İyi haber şu ki, erken tedavi işe yarar ve genellikle uzun süreli görme problemlerini önlüyor.
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da