You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Bebek Karın Sesleri

Bebek Karın Sesleri

İnsta: @bebekkocu
Bebek Karın Sesleri
Yeni doğmuş bir bebeğin karnının çıkardığı sesler, yeni bir ebeveyn için biraz rahatsız edici olabilir. Mırıldanma, homurdanma ve hırlama şaşırtıcı derecede yüksek olabilir. Çoğu zaman, duyduğunuz mide değil, daha çok alt sindirim sisteminin, ince ve kalın bağırsakların işleyişidir. 

Yenidoğanın sindirim sistemi işlev görürken beslenme, sindirme ve boşaltım süreçleri ses çıkarır.


Bu sesler genellikle kendi başlarına oldukça normaldir. Bununla birlikte, seslere gaz çıkarmakla hafiflemeyen ağrı belirtileri veya iştahta  değişiklikler eşlik ediyorsa, çocuk doktorunuza danışın.Gazın Gıcırdaması ve Hırıltısı

Yenidoğanın sindirim sisteminde hareket ederken anne sütünün veya mamanın çıkardığı sesler oldukça normaldir ve genellikle bebek için gerçek bir rahatsızlığa neden olmaz.

Bebeği ve evi rahatsız edebilecek ana yenidoğan karın gürültüsü ve alt sindirim sistemi sesleri gaz sesleridir.

Bu guruldama ve hırıltı sesleri, birkaç dakika boyunca bağırsakların kıvrımına veya başka bir yere takıldıklarında ağrılı olabilir. Ağrı bebeğin uykusunu etkileyebilir ve ajitasyona ve ağlamaya neden olabilir.


Konumsal Olabilir

Yeni doğan bebeğiniz huysuzsa ve gazın masalsı seslerini duyuyorsanız, gazın sindirim sisteminde hareket etmesine yardımcı olmaya çalışın ve bebeğinizin pozisyonunu değiştirerek geçmesine yardımcı olun. Yeni doğan bebeğinizi geğirme pozisyonunda omzunuza koyun ve sırtını sıvazlayın.

Bebeğinizi sırt üstü yatırmayı ve bacaklarını nazikçe yukarı aşağı hareket ettirmeyi ve dizlerini bükmeyi deneyin.

Karnı dizlerinizin üzerine yatırın ve sırtını sıvazlayın ya da - nazikçe - dizlerinizi sallayın. Biberonla beslenen bebeklerde, emzirme pozisyonunda küçük bir değişiklik, bebek emerken meme ucunun her zaman dolu olduğundan emin olmak, bebeğin beslenirken aldığı hava miktarını azaltarak gazın önlenmesine yardımcı olabilir.


Diyet Olabilir

Emziren bir annenin yiyebileceği ve yenidoğanda gaza katkıda bulunabilecek bazı yiyecekler vardır. Yiyecekleri diyetten geçici olarak çıkarmak yardımcı olabilir.

Yenidoğanın hırlayan karnının ortak kaynaklarından bazıları domates, portakal ve diğer turunçgiller, soya ürünleri ve süt ürünleridir. Bazı ebeveynler brokoli, lahana, karnabahar ve Brüksel lahanasının da yenidoğanda gaz oluşumuna katkıda bulunduğunu söylüyor. 

olgunlaşmamış bir sindirim sistemi, anne sütünden geçen gıdalardan veya belirli formül türlerine kadar geniş bir yelpazedeki maddelere karşı hassas olabilir ve bu da karın guruldamasına katkıda bulunur.


Büyümemekten Daha İyi

Göbek ve bağırsak gürültüsü duymak, yeni doğan bebeğinizin sindirim sisteminin çalıştığının bir işaretidir ve birçok yönden gürültülü olması, olmamasından daha iyidir.   Göbek ve bağırsak sesinde önemli bir değişiklik de endişe nedeni olabilir. Gene de endişe duyduğunuz farklı sesler olduğunu düşünüyorsanız doktorunuz ile konuşun
Bunu ilk beğenen sen ol.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren MediFORUM - Türkiye'nin sağlık forumu sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.