You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Bebeklerde köpüklü kaka

Bebeklerde köpüklü kaka

İnsta: @bebekkocu
Bebeklerde köpüklü kaka
Köpüklü veya köpüklü dışkı özellikle bebeklerde yaygındır ve genellikle endişe nedeni değildir.

Bebeklerde köpüklü dışkı genellikle anne sütünde bulunan bir şeker olan laktozun aşırı yüklendiğinin bir işaretidir.

Anne sütü iki kısımdan oluşur: ön süt ve son süt. Bebek beslenmeye başladığında ön süt birkaç dakikalığına dışarı çıkar. Ardından daha zengin ve daha kalın son süt gelir.

Ön süt, son sütten daha az besin içerir ve bir bebek çok fazla ön süt alıyorsa, laktozu doğru şekilde sindiremez ve bu da dışkı değişikliklerine neden olabilir.

Bir bebeğin dışkısı sıklıkla köpüklüyse, diğerine geçmeden önce bir taraftan en az 20 dakika emzirmek iyi bir fikir olabilir. Bu, bebeğin yeterli son sütü almasını sağlayacaktır.ikiden fazla köpüklü dışkısı varsa, bir doktora görünülmelidir.

Aşağıdaki belirtilerden herhangi biri köpüklü dışkıya eşlik ederse derhal tıbbi yardım alın:

 (38°C) daha yüksek bir sıcaklık
baş dönmesi
şiddetli karın ağrısı
2 günden fazla süren şiddetli ishal


Elbette sebep sadece ön süt olmayabilir, sürekli devam ediyorsa doktorunuz ile görüşmeniz gerekir

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren MediFORUM - Türkiye'nin sağlık forumu sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.