You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Bill Gates'in 2018 yılında yaptığı salgın uyarısı

Bill Gates'in 2018 yılında yaptığı salgın uyarısı

Admin
Bill Gates'in 2018 yılında yaptığı salgın uyarısı
[Resim: 416x416.jpg]

Yazı 2018 yılına aittir.

Dört yıl önce, dünya Batı Afrika'daki Ebola salgını karşısında hayrete düştü. Panik tüm dünyada patlak verdi. Hükümetler enfeksiyonu kontrol altına almak için uğraştılar. Son hasta hastalık için negatif test ettiğinde, salgın binlerce can aldı ve milyarlarca dolarlık ekonomik kayıplara neden oldu.

2014 Ebola salgını, toplumumuzun bulaşıcı hastalıkların salgınlarına ne kadar savunmasız olduğunu hatırlatır. O zaman hazır değildik ve şu anda hala hazır değiliz - ama olabiliriz. Bir sonraki salgının ne zaman vuracağını bilmiyoruz, ancak daha iyi araçlara, daha etkili bir erken algılama sistemine ve daha sağlam bir küresel müdahale sistemine yatırım yaparsak kendimizi koruyabileceğimize inanıyorum.

Massachusetts Tabipler Birliği bu yılki Shattuck Dersini vermemi istediğinde, salgın hazırlığı hakkında konuşmak istediğimi biliyordum. Yıllık toplantılarına bugün daha önce değinmekten onur duydum. Hazırladığım sözlerin tam metni:


Shattuck Anlatım Sunulduğu şekliyle

açıklamalar 27 Nisan 2018 Boston, MA

FATURA KAPILARI:

Bu tür tanıtım için teşekkürler Dr. Drazen. Shattuck Dersi'ne davet edilmek bir onurdur.

Küresel sağlık üzerine verdiğim konuşmaların çoğu, dünyanın çocuk ölümlerini azaltmasına ve bulaşıcı hastalıklarla başa çıkmasına yardımcı olan inanılmaz ilerleme ve heyecan verici yeni araçlarla ilgilidir. Daha iyi aşılama ve diğer müdahaleler sayesinde, çocuk ölümleri 1990'dan bu yana yüzde 50'den fazla azalmıştır. Çocuk felcini ortadan kaldırmak üzereyiz. HIV artık kesin bir ölüm cezası değildir. Ve dünyanın yarısı artık sıtma içermiyor.

Bu yüzden genellikle, süper iyimserim, hayatın dünyadaki çoğu insan için daha iyi hale geldiğine dikkat çekiyorum.

Yine de dünyanın pek fazla ilerleme kaydetmediği bir alan var ve bu pandemi hazırlığı. Bu hepimizi ilgilendirmeli, çünkü eğer tarih bize bir şey öğretmişse, ölümcül bir küresel salgın daha olacak.

Ne zaman olacağını tahmin edemeyiz. Ancak yeni patojenlerin sürekli ortaya çıkması, biyoterörist saldırı riskinin artması ve dünyamızın hava yolculuğu ile ne kadar bağlantılı olduğu göz önüne alındığında, yaşamlarımızda büyük ve ölümcül, modern bir pandeminin önemli bir olasılığı var.

Hollywood gerilim filmlerini izlerken, dünyanın halkı ölümcül mikroorganizmalardan korumada oldukça iyi olduğunu düşünürdünüz. Dışarıda bir yerde, en yeni ve en iyi teknolojilerle donatılmış harekete geçmeye hazır bir ekibin bulunduğuna inanmak istiyoruz.

Ancak gerçek dünyada, normal zamanlarda sahip olduğumuz sağlık altyapısı, büyük bulaşıcı hastalık salgınları sırasında çok hızlı bir şekilde bozulmaktadır. Bu özellikle yoksul ülkelerde geçerlidir. Ancak ABD'de bile bir pandemi veya yaygın biyoterör saldırısına yanıtımız yetersiz kalacaktır. 

Son on yıldaki bazı şeyler gelecekteki pandemi riskine daha fazla dikkat etmemi sağladı. Bunlardan biri 2009 yılında Domuz Gribi salgınıydı. H1N1 başlangıçta korkulan kadar ölümcül olmasa da, hastalığın yayılmasını izleme ve halk sağlığı acil durumları için yeni araçlar geliştiremediğimizi gösterdi.

Dört yıl önce Batı Afrika'daki Ebola salgını bir başka uyandırma çağrısıydı. Onaylanan vakalar tırmandıkça, ölü sayısı arttı ve yerel sağlık sistemleri çöktü. Yine, dünya cevap veremeyecek kadar yavaştı.

Ve biyolojik kitle imha silahlarının laboratuvarda oluşturulması kolaylaştıkça, bir biyoterör saldırısı riski de artmaktadır.

Dünyanın ihtiyaç duyduğu şey - ve hayatta kalmak olmasa da güvenliğimizin talep ettiği şey, eşgüdümlü bir küresel yaklaşımdır. Özellikle, daha iyi araçlara , erken bir algılama sistemine ve küresel bir yanıt sistemine ihtiyacımız var .

Bugün, bir sonraki salgına bakacağımızı söyleyebilmem için beni iyimser yapan araçlardaki - aşılar, ilaçlar ve teşhis - bazı ilerlemeler hakkında konuşmak istiyorum . Ve hazırlık ve yanıt konusunda ele almamız gereken bazı boşluklardan bahsedeceğim. 

İlginç bir şekilde, ilk Shattuck Dersi - 1890'da bir pandemiye odaklandı. . . Geçen yıl Massachusetts'i vuran Rus gribi. Rus gribi özellikle ölümcül değildi. Ancak, demiryolu seyahati ile birbirine bağlanan kıtalara ve hızlı okyanus gemileriyle birbirine bağlanan kıtalara yayılan ilk grip salgınıydı. Virüs sadece dört ay içinde dünyayı dolaştı.

30 yıldan daha kısa bir süre sonra Boston bölgesi, ABD'de 1918 gribinin ölümcül etkilerini ilk hisseden yerlerden biriydi. Bugün toplandığımız yer olan Commonwealth İskelesi'nde gemiye binen ve çıkan askeri personel, patojenin ABD genelinde ve I. Dünya Savaşı'nın savaş alanlarına geri taşınmasına yardımcı oldu.

Bu animasyon virüsün ABD'ye ne kadar hızlı yayıldığını gösteriyor. Beş hafta sürdü ve 675.000 insanı öldürdü.

Ölüm oranı o kadar büyüktü ki, ABD'deki o dönem için ortalama yaşam beklentisi 12 yıl azaldı.

1918 gribi dünya çapında tahmini olarak 50 milyon insanı, belki de daha fazlasını öldürdü.

Bugün bir asır öncekinden daha iyi araçlarımız var. Mevsimsel grip aşımız var, her zaman etkili olmasa da, her yıl bir tane almanız gerekiyor ve dünyadaki çoğu insanın asla ateşi olmuyor. Ayrıca bakteriyel pnömoninin sekonder enfeksiyonları için antibiyotiklerimiz var.

Bu ilerlemelere rağmen, Hastalık Modelleme Enstitüsü'nün bu animasyonlu simülasyonu, 1918 grip gibi oldukça bulaşıcı ve ölümcül bir hava kaynaklı patojenin bugün gerçekleşmesi durumunda ne olacağını göstermektedir.

Dünya çapında yaklaşık 33 milyon insan sadece altı ay içinde ölecekti.

İyi haber şu ki, federal düzeyde, özel sektörde ve hayırsever fon sağlayıcılar arasında bilimsel ilerlemeler ve artan ilgi, evrensel bir grip aşısının gelişimini şimdi 10 veya 20 yıl öncesinden daha uygun hale getiriyor.

Vakfımız, Sina Dağı'ndaki Icahn Tıp Okulu, GlaxoSmithKline ve PATH arasındaki işbirliği de dahil olmak üzere çeşitli araştırma ortaklıklarında yer almaktadır.

Çalışmaları, hayvan denemelerinde başarılı olan ve şimdi insan denemelerinde olan birkaç aşı adayına odaklanıyor.

Ayrıca, aşı adayının yaklaşık bir yıl içinde insan güvenliği denemelerine ilerlemesi beklenen Ulusal Alerji ve Enfeksiyon Hastalıkları Enstitüsü de dahil olmak üzere başkalarının çabalarını destekliyoruz.

Çabaları daha da genişletmek için, bugün, evrensel bir grip aşısının gelişimini hızlandırmak için Page aile ile ortaklaşa 12 milyon dolarlık bir Büyük Meydan Okuma başlatıyoruz . Amaç, alanında yeni olanlar da dahil olmak üzere dünyanın en iyi bilim adamları tarafından cesur düşünmeyi teşvik etmektir.

Lucy ve Larry Page da Sabin Aşı Enstitüsü'nün ölümcül grip salgını tehdidini ortadan kaldıran yenilikçi yaklaşımları teşvik etme çabalarını destekliyorlar.

Bununla birlikte, bir sonraki tehdit hiç grip olmayabilir. Muhtemelen, SARS, MERS ve son zamanlarda keşfedilen diğer bulaşıcı hastalıklarda olduğu gibi, bir salgın sırasında ilk kez gördüğümüz bilinmeyen bir patojen olacaktır.

Dünya, Salgın Hazırlık Yenilikleri Koalisyonu (CEPI) adı verilen bir kamu-özel ortaklığının lansmanı ile geçen yıl bu riski ele almaya başlamak için önemli bir adım attı.

630 milyon dolardan fazla fonlama taahhüdü ile CEPI'nin ilk iş emri, DSÖ halk sağlığı Ar-Ge listesinde Lassa ateşi, Nipah virüsü ve Orta Doğu Solunum Sendromu listesinde öncelikli hastalıkların üçü için aşıların geliştirilmesini ilerletmektedir.

CEPI, aynı zamanda, bir dizi bulaşıcı hastalık için güvenli, etkili aşılar üretmek için hızlı tepki platformları üzerinde çalışmaktadır - neredeyse yeni tehditler ortaya çıktığı kadar çabuk. Bu yılın ilerleyen saatlerinde CEPI, nükleik asit aşıları, viral vektörler ve diğer yenilikçi yaklaşımlar da dahil olmak üzere çeşitli teknolojilerle çalışan birkaç şirkete hibe verecek. Amaç, yeni aşıları yıllar yerine haftalar veya aylar içinde geliştirmek, test etmek ve serbest bırakmaktır.

Ben aşıların büyük bir hayranıyım, ancak bulaşıcı hastalık pandemilerine hızla yayılmaya hemen cevap vermemiz gerektiğinde cevap olmayabilirler. Aşıların geliştirilmesi ve uygulanması zaman almaz; ama koruyucu bağışıklık oluşturmak için aşılamadan sonra en az birkaç hafta alırlar. Bu nedenle, pandemik hastalıkların yayılmasını durdurmak veya maruz kalan insanları tedavi etmek için stoklanabilen veya hızla üretilebilen antiviral ilaçlar ve antikor terapileri gibi diğer yaklaşımlara yatırım yapmamız gerekiyor.

Bu yılın başlarında, Shionogi ilaç şirketi yeni bir grip anti-viral olan Xofluza için Japonya'da onay aldı. Bu tek dozluk ilaç, virüsün çoğalması gereken bir enzimi inhibe ederek yollarındaki gribi durdurur.

Ve bir geliştirme aşaması biyofarmasötik şirketi olan PrEP Biopharm, insan kaynaklı çalışmalarda, çift sarmallı bir viral RNA “mimik” in burun içinden iletimi yoluyla doğal bağışıklık tepkisinin önceden aktive edilmesinin hem influenza hem de rinovirüsü önleyebileceğini göstermiştir.

Konağın doğuştan gelen bağışıklık tepkisi virüse özgü olmadığından, böyle bir yaklaşım diğer solunum yolu virüslerine karşı koruma sağlama potansiyeline sahiptir.

Monoklonal antikor tedavileri de son birkaç on yıl içinde inanılmaz ilerlemeler kaydetmiş ve kanser ve otoimmün hastalıklar için çeşitli ürünlere yol açmıştır. Batı Afrika'daki birkaç yıl önce Ebola salgını sırasında, araştırmacılar enfekte olmuş hastaları tedavi etmek için umut verici bir monoklonal antikor kombinasyonunu tanımlayıp test edebildiler.

Ve bulaşıcı hastalıklara maruz kalan bazı bireylerde geniş ölçüde nötralize edici antikorların büyüyen bir boru hattı keşfedilmektedir. Örneğin, HIV ile enfekte kişilerin küçük bir yüzdesi, virüsün birçok suşuna karşı koruma için yeterli yüksek potens ve kapsama genişliğine sahip antikorlar geliştirir. Aynı şey grip bulaşmış bazı insanlar için de geçerlidir.

Bu istisnai antikorların farklı setleri veya kokteylleri, genetik olarak evrilmiş olsa bile bir virüsün pandemik suşuna karşı koruma sağlayabilir. Bu antikorların kütüphanelerini oluşturabileceğimiz, üretilebilir tohum stokları üretebileceğimiz ve bir salgında hemen kullanıma hazır hale getirebileceğimiz ya da bir pandemi ortaya çıkarsa üretimi büyütmeye hazırlayabileceğimiz düşünülebilir. RNA veya DNA gen dağıtımının etkili bir şekilde nasıl kullanılacağını öğrenebilirsek, antikorları hiç yapmamız gerekmeyebilir.

Hızlı tanı, özellikle karantina, tedavi ve diğer halk sağlığı önlemlerinin en etkili olduğu bir salgının başlangıcında da önemlidir. Bu amaçla, Broad Institute ve UC-Berkeley'deki araştırmacılar, CRISPR olarak bilinen güçlü genetik mühendisliği teknolojisini kullanan son derece hassas bir bakım noktası teşhis testi geliştirdiler.

Ancak DNA'yı düzenlemek için CRISPR kullanmak yerine, belirli RNA parçalarını avlamak için Cas13 adlı ilişkili bir protein programladılar. Cas13 ilgili genetik sekansı bulduğunda, hedefin varlığını veya yokluğunu gösteren bir sinyal molekülü salar.

Broad araştırmacıları dün Science dergisinde yayınlanan bir makalede , bu yeni teşhisin alan kullanım potansiyelini vurguladılar. Hamilelik testine benzer kağıt şeritler kullanarak - ve minimum numune işleme ile - teşhis, hastanın kanını, tükürüğünü veya idrarını patojen kanıtı için kontrol edebilir.

Dahası, aynı anda birden fazla patojeni test edebilir. Örneğin, birine benzer semptomları olan Zika veya dang virüsü bulaşıp bulaşmadığını tespit edebilir.

Ayrıca, pandemiklerin nerede ortaya çıkma olasılığını tahmin etmelerine yardımcı olmak ve bunları önlemek veya içermek için farklı yaklaşımları modellemek için bilgi işlem gücünden yararlanan bazı ilginç ilerlemeler de vardır.

Son birkaç yıldır, Washington Üniversitesi Sağlık Ölçümleri ve Değerlendirme Enstitüsü'ndeki araştırmacılar, bulaşıcı hastalıkların pandemik riskini tahmin etmek için düzinelerce kaynaktan gelen verileri jeo-uzamsal haritalama ile birleştiren sofistike bir bilgisayar modeli geliştirdiler.

Son zamanlarda Afrika'da Ebola da dahil olmak üzere dört viral hemorajik ateşin pandemik potansiyeline baktılar. Analizleri , Batı Afrika Ebola salgınının ortaya çıktığı Gine Guéckédou vilayetinin gerçekten de bireysel bir Ebola vakasının yaygın bir salgına yol açabileceği en olası yerlerden biri olduğunu doğruladı .

Araştırma, hemorajik ateş salgını riski yüksek düzinelerce Afrika topluluğunu da tespit etti.

Bu arada, Hastalık Modelleme Enstitüsü'ndeki araştırmacılar, hem bulaşıcı hastalıkların yayılması hem de farklı kontrol ve eradikasyon stratejilerinin etkinliği hakkında daha derin bir anlayış sağlamak için hesaplama epidemiyolojisinin sınırlarını zorluyorlar.

Örneğin sıtmayı ortadan kaldırma çabasında IDM, antimalaryal çabaları benzersiz yerel koşullara uyarlamak için gözetim verilerini hesaplamalı modelleme ile birleştiriyor. Ayrıca, HIV, TB için çeşitli kontrol stratejilerini değerlendirmek ve çocuk felcini ortadan kaldırmak için kantitatif analiz ve modelleme kullanıyorlar. Bu tür araştırmalar hastalık bulaşmasını tahmin etmeye ve salgın ve pandemi için önleme tedbirlerini ve müdahale taktiklerini belirlemeye yardımcı olacak değerli bilgiler sağlayabilir.

Geçen yıl Münih Güvenlik Konferansı'nda dünya liderlerinden dünyanın bir yerinde milyonlarca insanı öldürebilen, ekonomileri durdurabilecek ve ulusları atabilecek bir silah olduğunu hayal etmelerini istedim. kaos içine.

Bu askeri bir tehdit olsaydı, yanıt - tabii ki - karşı önlemler geliştirmek için mümkün olan her şeyi yapmamız gerektiğiydi. Biyolojik tehditler söz konusu olduğunda, bu aciliyet duygusu yoktur.

Dünyanın ordunun savaşa hazırlanma biçimini pandemilere hazırlaması gerekiyor. Bu, simülasyonları ve diğer hazırlık egzersizlerini içerir, böylece hastalıkların nasıl yayılacağını ve paniği en aza indirmek için karantina ve iletişim gibi şeylerle nasıl başa çıkılacağını daha iyi anlayabiliriz.

İnsanları, ekipmanı ve malzemeleri toplu ölçekte taşımak için seferberlik kapasitelerinden yararlanabilmemiz için askeri güçlerle daha iyi koordinasyona ihtiyacımız var.

Bir an önce çalışmaya hazır, eğitimli personel ve gönüllülerin yedek bir kolorduna ihtiyacımız var. Ayrıca, hükümetlerin yeni tedavilerin onaylanması için hızlandırılmış gözden geçirme süreçleriyle ilaç şirketleriyle üretim ve tazminat anlaşmalarına ihtiyacımız var.

Geçen ay, Kongre idareyi, burada ve yurt dışında, küresel sağlık güvenliğini güçlendirmek için kapsamlı bir plan hazırlamaya yöneltti. Beyaz Saray ve Kongre, ABD için küresel sağlık güvenliğinde liderlik rolünü dile getirme ve benimseme fırsatını kullanırsa, bu önemli bir ilk adım olabilir.

Başka hiçbir ülke bizim yaptığımız bilimsel veya teknik uzmanlık derinliğine sahip değildir - NIH, CDC gibi kurumların kaynakları ve DARPA ve BARDA gibi ileri araştırma kuruluşlarından faydalanmak.

Biyofarmasötik endüstrimiz biyomedikal inovasyonda dünya lideridir. Ve dünya sahnesinde ABD, BM, WHO, G7 ve G20 gibi uluslararası forumların etkili bir üyesidir.

Mesele şu ki, ABD dünyanın ihtiyaç duyduğu pandemik hazırlık ve müdahale sistemini yaratmada liderlik rolü oynayabilir ve oynamalıdır.

Başlangıçta söylediğim gibi, temelde iyimserim ve bu bana bir sonraki büyük salgın hastalığına hazırlanabileceğimizi umuyorum.

Küresel topluluk, sadece 20. yüzyılda tahmini 300 milyon insanı öldüren bir hastalık olan çiçek hastalığını ortadan kaldırdı.

30 yıl önce 125 ülkede endemik olan ve yılda 350.000 kişiyi felç eden ya da öldüren bir hastalık olan çocuk felcini yok etmek üzereyiz.

Ve bugün, başta dünya toplumunun desteği sayesinde, yaklaşık 21 milyon insan hayat kurtaran HIV tedavisi görüyor.

Amerika'nın küresel HIV girişimi PEPFAR, AIDS krizinde dünya eyleminin katalizörü oldu. Bu, dünyayı diğer bulaşıcı hastalık tehditlerinden daha güvenli hale getirmek için ABD'den ihtiyaç duyduğumuz liderliğin bir örneğidir. İki partili desteği güçlü olan PEPFAR, milyonlarca insanın hayatını kurtardı ve ulusal hükümetlerin pandemilere hitap etmek için birlikte çalışabileceğini gösterdi.

Bu kolektif çabaların tarihinde bir yer, kapsamlı bir pandemi hazırlık ve müdahale sistemi oluşturmak için bir yol haritasıdır.

Onu bulmalı ve takip etmeliyiz çünkü yaşamlar - anlamak için çok büyük rakamlar - buna bağlı.

Bugün size hitap etme fırsatı için teşekkür ederiz.Alıntıdır.
Bunu ilk beğenen sen ol.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren MediFORUM - Türkiye'nin sağlık forumu sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.