You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Bipolar bozukluk nedir?

Bipolar bozukluk nedir?

Genel müdür
Bipolar bozukluk nedir?
Bipolar bozukluk nedir?

Bipolar bozukluk, ruh halindeki aşırı değişimlerle kendini gösteren bir akıl hastalığıdır. Semptomlar, mani adı verilen aşırı derecede yükselmiş bir ruh halini içerebilir. Ayrıca depresyon atakları da içerebilirler. Bipolar bozukluk, bipolar hastalık veya manik depresyon olarak da bilinir.

Bipolar bozukluğu olan kişiler, okulda veya işte günlük yaşam görevlerini yönetmede veya ilişkileri sürdürmede sorun yaşayabilir. Tedavisi yoktur, ancak semptomları yönetmeye yardımcı olabilecek birçok tedavi seçeneği vardır. 


Bipolar bozukluk gerçekleri

Bipolar bozukluk, nadir görülen bir beyin hastalığı değildir. Aslında, ABD'li yetişkinlerin - veya yaklaşık 5 milyon kişiye - yüzde 2,8'i bu hastalığa yakalandı. Bipolar bozukluğu olan kişilerin semptom göstermeye başladığı ortalama yaş 25'tir .

Bipolar bozukluğun neden olduğu depresyon en az iki hafta sürer. Bir yüksek (manik) bölüm birkaç gün veya hafta sürebilir. Bazı insanlar yılda birkaç kez duygudurum değişiklikleri yaşarken, diğerleri bunları yalnızca nadiren yaşayabilir. İşte bipolar bozukluğa sahip olmak bazı insanlar için böyle hissettiriyor.


Bipolar bozukluk belirtileri

Bipolar bozuklukta ortaya çıkabilecek üç ana semptom vardır: mani, hipomani ve depresyon.

Mani yaşarken , bipolar bozukluğu olan bir kişi duygusal olarak yüksek hissedebilir. Heyecanlı, dürtüsel, coşkulu ve enerji dolu hissedebilirler. Manik ataklar sırasında, aşağıdakiler gibi davranışlarda bulunabilirler:

harcama çılgınlıkları
korunmasız seks
ilaç kullanımı

Hipomani genellikle bipolar II bozukluk ile ilişkilidir. Mani'ye benzer, ama o kadar şiddetli değil. Mani'nin aksine, hipomani işte, okulda veya sosyal ilişkilerde herhangi bir sorunla sonuçlanmayabilir. Bununla birlikte, hipomani hastaları hala ruh hallerinde değişiklikler fark eder.

Bir depresyon atağı sırasında yaşayabilirsiniz:

derin üzüntü
umutsuzluk
enerji kaybı
Bir zamanlar zevk aldıkları faaliyetlere ilgisizlik
çok az veya çok fazla uyku dönemleri
İntihar düşünceleri


Nadir bir durum olmasa da, bipolar bozukluğun çeşitli semptomları nedeniyle teşhis edilmesi zor olabilir. 


Kadınlarda bipolar bozukluk belirtileri

Erkek ve kadınlara eşit sayıda bipolar bozukluk teşhisi konur. Bununla birlikte, bozukluğun ana semptomları iki cinsiyet arasında farklı olabilir. Çoğu durumda, bipolar bozukluğu olan bir kadın şunları yapabilir:

20'li veya 30'lu yaşlarında daha sonra teşhis edilebilir
daha hafif mani atakları var
manik dönemlerden daha fazla depresif dönem yaşarlar
bir yıl içinde hızlı döngü olarak adlandırılan dört veya daha fazla mani ve depresyon atağı yaşıyorsanız
tiroid hastalığı , obezite , anksiyete bozuklukları ve migren gibi diğer durumları aynı anda yaşama
yaşam boyu alkol kullanım bozukluğu riski daha yüksektir

Bipolar bozukluğu olan kadınlar da daha sık tekrarlayabilir. Bunun menstrüasyon, hamilelik veya menopozla ilgili hormonal değişikliklerden kaynaklandığına inanılıyor. Kadınsanız ve bipolar bozukluğunuz olabileceğini düşünüyorsanız, gerçekleri öğrenmeniz sizin için önemlidir. 


Erkeklerde bipolar bozukluk belirtileri

Hem erkekler hem de kadınlar, bipolar bozukluğun ortak semptomlarını yaşarlar. Bununla birlikte, erkekler kadınlardan farklı semptomlar yaşayabilir. Bipolar bozukluğu olan erkekler şunları yapabilir:

hayatın erken döneminde teşhis edilmek
daha şiddetli ataklar, özellikle manik ataklar yaşarlar
madde bağımlılığı sorunları var
manik ataklar sırasında hareket etmek

Bipolar bozukluğu olan erkeklerin kendi başlarına tıbbi yardım alma olasılıkları kadınlara göre daha düşüktür. Ayrıca intihar ederek ölme olasılıkları daha yüksektir.


Bipolar bozukluk türleri

Üç ana bipolar bozukluk türü vardır: bipolar I, bipolar II ve siklotimi.

Bipolar I

Bipolar I , en az bir manik atağın ortaya çıkmasıyla tanımlanır. Manik dönemden önce ve sonra hipomanik veya majör depresif dönemler yaşayabilirsiniz. Bu tür bipolar bozukluk erkekleri ve kadınları eşit derecede etkiler.

Bipolar II

Bu tür bipolar bozukluğu olan kişiler, en az iki hafta süren bir majör depresif dönem yaşarlar. Ayrıca yaklaşık dört gün süren en az bir hipomanik dönemleri vardır. Bu tür bipolar bozukluğun kadınlarda daha yaygın olduğu düşünülmektedir.

Siklotimi

Olan insanlar siklotiminin hipomani ve depresyon atakları var. Bu semptomlar, bipolar I veya bipolar II bozukluğunun neden olduğu mani ve depresyondan daha kısa ve daha az şiddetlidir. Bu rahatsızlığa sahip çoğu insan, ruh hallerinin sabit olduğu bir anda yalnızca bir veya iki ay yaşar.

Teşhisinizi tartışırken , doktorunuz size ne tür bir bipolar bozukluğunuz olduğunu söyleyebilecektir. Çocuklarda bipolar bozukluk

Çocuklarda bipolar bozukluğun teşhisi tartışmalıdır. Bunun nedeni büyük ölçüde çocukların her zaman yetişkinlerle aynı bipolar bozukluk belirtilerini göstermemesidir. Ruh halleri ve davranışları, doktorların yetişkinlerdeki bozukluğu teşhis etmek için kullandıkları standartları da takip etmeyebilir.

Çocuklarda ortaya çıkan birçok bipolar bozukluk semptomu, dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (DEHB) gibi çocuklarda ortaya çıkabilecek bir dizi başka bozukluktan kaynaklanan semptomlarla da örtüşmektedir .

Bununla birlikte, son birkaç on yılda, doktorlar ve akıl sağlığı uzmanları, çocuklarda durumu fark etmeye başladılar. Teşhis çocukların tedavi görmesine yardımcı olabilir, ancak tanı konulması haftalar veya aylar sürebilir. Çocuğunuzun, zihinsel sağlık sorunları olan çocukları tedavi etmek için eğitilmiş bir profesyonelden özel bakım alması gerekebilir.

Yetişkinler gibi, bipolar bozukluğu olan çocuklar da yüksek ruh hali dönemleri yaşarlar. Çok mutlu görünebilirler ve heyecanlı davranış belirtileri gösterebilirler. Bu dönemleri daha sonra depresyon izler. Tüm çocuklar duygudurum değişiklikleri yaşarken, bipolar bozukluğun neden olduğu değişiklikler çok belirgindir. Ayrıca, genellikle bir çocuğun tipik ruh hali değişikliğinden daha aşırıdırlar.


Çocuklarda manik semptomlar

Bipolar bozukluğun neden olduğu bir çocuğun manik atağının belirtileri şunları içerebilir:

çok aptalca davranmak ve aşırı mutlu hissetmek
hızlı ve hızla değişen konular hakkında konuşmak
odaklanma veya konsantre olma konusunda sorun yaşamak
riskli şeyler yapmak veya riskli davranışları denemek
hızlı bir şekilde öfke patlamalarına yol açan çok kısa bir öfkeye sahip olmak
uyumakta güçlük çekmek ve uyku kaybından sonra yorgun hissetmemek


Çocuklarda depresif belirtiler

Bipolar bozukluğun neden olduğu bir çocuğun depresif döneminin belirtileri şunları içerebilir:

etrafı paspaslamak veya çok üzgün davranmak
çok fazla ya da çok az uyumak
normal aktiviteler için çok az enerjiye sahip olmak veya hiçbir şeye ilgi göstermemek
Sık sık baş ağrısı veya mide ağrısı dahil olmak üzere iyi hissetmeme konusunda şikayet etmek
değersizlik veya suçluluk duyguları yaşamak
çok az veya çok yemek yemek
ölüm ve muhtemelen intihar hakkında düşünmek
UÇAK MEDİKAL İNDİRİM KODU ; TIKLA AL
Bunu ilk beğenen sen ol.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren MediFORUM - Türkiye'nin sağlık forumu sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.