Skip to main content

MediForum

Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Sizler için oluşturduğumuz tüm hizmetlerden tam olarak yararlanabilmek için aramıza katılabilirsiniz. Siz varsanız, biz varız! Üyelikler ücretsizdir ve her zaman ücretsiz kalacaktır.

(Sadece ziyaretçiler tarafından görüntülenir.)

Hoş Geldin, !

Kayıt işleminiz başarıyla tamamlandı. Sitemizde üyelikler e-posta onaylı olduğu için hesabınızı onaylamanız gerekiyor. Kayıt olduğunuz e-posta adresinin gelen ya da istenmeyen (spam) kutusunu kontrol ederek hesabınızı onaylayabilirsiniz. e-Posta gelmediyse veya farklı bir sorun yaşıyorsanız bizimle İletişim sayfasından irtibat kurabilirsiniz.

(Sadece hesabı aktif edilmemiş kullanıcılar tarafından görüntülenir.)


Bir hemşirenin öğretmenlik anısı...

Konu

#1
Başlıktan anlaşıldığı üzere bir hemşire olarak öğretmenlik anımı anlatacağım. Yarışma kurallarına uyuyor mu bilmiyorum ama sizinle paylaşmak istiyorum. Biliyorsunuz ki yeni yönetmelikle sağlık meslek liselerinden mezun olan öğrenciler artık hemşire yardımcısı olarak mezun oluyorlar ve bir iki hasta bakımı dışında neredeyse hiçbir hemşirelik görevini yapamıyorlar. Bunları okulda bin kere öğrencilere anlattıktan sonra... Gelelim anlatacağım anıya... Staj için ASM'ye yerleştirdiğimiz öğrencilerin birini stajın ilk haftası ilk gün kontrol için gittiğimde öğrencimi göremedim. Koridorda sekreter dışında kimse yoktu. ASM'de hemen girişte duran sekretere sorduğumda öğrencinin enjeksiyon yapmak için ilaç hazırladığını söyledi. Açıkçası korktum. Hızlı adımlarla öğrencimin yanına gittim. Sen mi yapacaksın enjeksiyonu dedim. Evet hocam dedi. Kim sana izin verdi hemşirenin haberi var mı deyince "Hayır, hemşirelerin haberi yok. Sekreterin tanıdığı bir hasta geldi. Sekreter bana 'Sen de hemşire sayılırsın iki dk hallediver' dedi ben de yapayım dedim hocam" deyince başımdan kaynar sular döküldü. Öğrencime görev ve sorumluluklarında enjeksiyon olmadığını ve hastaya yapacağı her uygulamayı hemşire gözetiminde yapması gerektiğini bir daha anlattım. Olay beni çok korkuttuğu için daha sonra sekretere yeni yönetmeliğe göre öğrencimin enjeksiyon yapamayacağını, öğrencimin hemşire olmadığını hemşire yardımcısı olduğunu ve neler yapabileceğini hatırlattım.
Cevapla
#2
Güzel bir konu. Yeni yönetmelik ile gelen ve ilk zaman kafa karışıklığının çok olduğu zamanlar sanırım.

Hemşire yardımcıları belki kızacak bu duruma ama doğrusu bu olduğunu düşünüyorum.

Artık hemşirelikte yüksek lisans, doktora eğitimi konuşulurken, ortaöğretim eğitiminde bu tarz kısıtlamalar oldukça normal olması gerekir.
[Resim: x3nNi.jpg]
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task