You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Bir hemşirenin öğretmenlik anısı...

Bir hemşirenin öğretmenlik anısı...

Moderatör
Bir hemşirenin öğretmenlik anısı...
Başlıktan anlaşıldığı üzere bir hemşire olarak öğretmenlik anımı anlatacağım. Yarışma kurallarına uyuyor mu bilmiyorum ama sizinle paylaşmak istiyorum. Biliyorsunuz ki yeni yönetmelikle sağlık meslek liselerinden mezun olan öğrenciler artık hemşire yardımcısı olarak mezun oluyorlar ve bir iki hasta bakımı dışında neredeyse hiçbir hemşirelik görevini yapamıyorlar. Bunları okulda bin kere öğrencilere anlattıktan sonra... Gelelim anlatacağım anıya... Staj için ASM'ye yerleştirdiğimiz öğrencilerin birini stajın ilk haftası ilk gün kontrol için gittiğimde öğrencimi göremedim. Koridorda sekreter dışında kimse yoktu. ASM'de hemen girişte duran sekretere sorduğumda öğrencinin enjeksiyon yapmak için ilaç hazırladığını söyledi. Açıkçası korktum. Hızlı adımlarla öğrencimin yanına gittim. Sen mi yapacaksın enjeksiyonu dedim. Evet hocam dedi. Kim sana izin verdi hemşirenin haberi var mı deyince "Hayır, hemşirelerin haberi yok. Sekreterin tanıdığı bir hasta geldi. Sekreter bana 'Sen de hemşire sayılırsın iki dk hallediver' dedi ben de yapayım dedim hocam" deyince başımdan kaynar sular döküldü. Öğrencime görev ve sorumluluklarında enjeksiyon olmadığını ve hastaya yapacağı her uygulamayı hemşire gözetiminde yapması gerektiğini bir daha anlattım. Olay beni çok korkuttuğu için daha sonra sekretere yeni yönetmeliğe göre öğrencimin enjeksiyon yapamayacağını, öğrencimin hemşire olmadığını hemşire yardımcısı olduğunu ve neler yapabileceğini hatırlattım.
Bunu ilk beğenen sen ol.
Genel müdür
RE: Bir hemşirenin öğretmenlik anısı...
Güzel bir konu. Yeni yönetmelik ile gelen ve ilk zaman kafa karışıklığının çok olduğu zamanlar sanırım.

Hemşire yardımcıları belki kızacak bu duruma ama doğrusu bu olduğunu düşünüyorum.

Artık hemşirelikte yüksek lisans, doktora eğitimi konuşulurken, ortaöğretim eğitiminde bu tarz kısıtlamalar oldukça normal olması gerekir.
[Resim: x3nNi.jpg]
Bunu ilk beğenen sen ol.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren MediFORUM - Türkiye'nin sağlık forumu sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.