Skip to main content

MediForum

Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Sizler için oluşturduğumuz tüm hizmetlerden tam olarak yararlanabilmek için aramıza katılabilirsiniz. Siz varsanız, biz varız! Üyelikler ücretsizdir ve her zaman ücretsiz kalacaktır.

(Sadece ziyaretçiler tarafından görüntülenir.)

Hoş Geldin, !

Kayıt işleminiz başarıyla tamamlandı. Sitemizde üyelikler e-posta onaylı olduğu için hesabınızı onaylamanız gerekiyor. Kayıt olduğunuz e-posta adresinin gelen ya da istenmeyen (spam) kutusunu kontrol ederek hesabınızı onaylayabilirsiniz. e-Posta gelmediyse veya farklı bir sorun yaşıyorsanız bizimle İletişim sayfasından irtibat kurabilirsiniz.

(Sadece hesabı aktif edilmemiş kullanıcılar tarafından görüntülenir.)


Blepharospasm/Bleferospazm

Konu

#1
Göz kapaklarının kasılması. Göz tiki.

Blefarospazm, göz kapağı kaslarının anormal kasılmasıdır. Genellikle iki taraflı bir durum olan ve göz kapaklarının epizodik kapanmasına yol açan bir fokal distoni olan iyi huylu esansiyel blefarospazm (BEB) anlamına gelir. BEB'nin kesin nedeni bilinmemektedir ve tanım gereği başka bir hastalık varlığı veya sendromu ile ilişkili değildir. 

Semptomlar genellikle göz kapaklarının kuvvetli ve sık kontraktürlerine zamanla ilerleyen hafif ve seyrek spazmlar olarak başlar, ileri vakalarda geçici olarak gözleri açamama nedeniyle fonksiyonel körlüğe neden olur. 

BEB klinik bir tanıdır ve bir sendrom, hareket bozukluğu veya keratopati veya oküler tahriş gibi spesifik bir oküler hastalık ile ilişkili olarak ortaya çıkabilen ikincil blefarospazmdan ayırt edilmelidir.
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da