You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Boğaz ağrısı nedir?

Boğaz ağrısı nedir?

Genel müdür
Boğaz ağrısı nedir?
Boğaz ağrısı nedir?

Boğaz ağrısı, boğazda ağrılı, kuru veya kaşıntılı bir histir.

Boğazdaki ağrı en yaygın semptomlardan biridir. Her yıl doktor muayenehanelerine 13 milyondan fazla ziyaret anlamına gelmektedir 

Çoğu boğaz ağrısı enfeksiyonlardan veya kuru hava gibi çevresel faktörlerden kaynaklanır. Boğaz ağrısı rahatsız edici olsa da, genellikle kendi kendine geçer.Boğaz ağrıları, etkiledikleri boğaz kısmına göre türlere ayrılır:

Farenjit , ağzın hemen arkasındaki bölgeyi etkiler.
Tonsilit bademcik ve kızarıklık, ağzın arka yumuşak doku şişmesidir.
Larenjit , gırtlak veya gırtlakta şişme ve kızarıklıktır.Boğaz ağrısı belirtileri

Boğaz ağrısının semptomları, nedenine bağlı olarak değişebilir. Boğaz ağrısı hissedebilir:

cızırtılı
yanan
çiğ
kuru
RAHATSIZ olmak

Yutkunurken veya konuşurken daha çok acıtabilir. Boğazınız veya bademcikleriniz de kırmızı görünebilir.[Resim: Sore_throat_Acute%20tonsilitis.jpg?w=1155]Bazen bademcikler üzerinde beyaz lekeler veya irin alanları oluşur. Bu beyaz lekeler, bir virüsün neden olduğu boğaz ağrısından daha çok streptokoklu boğazda görülür.

Boğaz ağrısının yanı sıra aşağıdaki gibi semptomlarınız olabilir:

burun tıkanıklığı
burun akması
hapşırma
öksürük
ateş
titreme
boyundaki şişmiş bezler
boğuk ses
vücut ağrıları
baş ağrısı
yutma güçlüğü
iştah kaybıBoğaz ağrısının 8 nedeni

Boğaz ağrısının nedenleri enfeksiyonlardan yaralanmalara kadar değişir. İşte boğaz ağrısının en yaygın sekiz nedeni.

1. Soğuk algınlığı, grip ve diğer viral enfeksiyonlar

Virüsler boğaz ağrısının yaklaşık yüzde 90'ına neden olur . Boğaz ağrısına neden olan virüsler arasında:

tükürük yoluyla bulaşan bulaşıcı bir hastalık olan mononükleoz
kızamık , kızarıklık ve ateşe neden olan bir hastalık
suçiçeği , ateşe ve kaşıntılı, inişli çıkışlı bir döküntüye neden olan bir enfeksiyon
kabakulak , boyundaki tükrük bezlerinin şişmesine neden olan bir enfeksiyon


2.  diğer bakteriyel enfeksiyonlar

Bakteriyel enfeksiyonlar da boğaz ağrısına neden olabilir. En yaygın olanı, A grubu Streptococcus bakterilerinin neden olduğu boğaz ve bademcik enfeksiyonu olan strep boğazdır .

çocuklarda boğaz ağrısı vakalarının yaklaşık yüzde 40'ına neden olur . Bademcik iltihabı ve bel soğukluğu ve klamidya gibi cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar da boğaz ağrısına neden olabilir.3. Alerjiler

Bağışıklık sistemi polen, çimen ve evcil hayvan tüyleri gibi alerji tetikleyicilerine tepki gösterdiğinde , burun tıkanıklığı, sulu gözler, hapşırma ve boğaz tahrişi gibi semptomlara neden olan kimyasalları serbest bırakır.

Burundaki aşırı mukus boğazın arkasına damlayabilir. Buna geniz akıntısı denir ve boğazı tahriş edebilir.4. Kuru hava

Kuru hava, ağız ve boğazdaki nemi emebilir ve onları kuru ve kaşıntılı hissettirebilir. Isıtıcının çalıştığı kış aylarında hava büyük olasılıkla kurur.5. Duman, kimyasallar ve diğer tahriş edici maddeler

Çevrede bulunan birçok farklı kimyasal ve diğer maddeler boğazı tahriş eder:

sigara ve diğer tütün dumanı
hava kirliliği
temizlik ürünleri ve diğer kimyasallar


6. Yaralanma

Boyuna darbe veya kesik gibi herhangi bir yaralanma boğazda ağrıya neden olabilir. Boğazınıza bir parça yemek sokmak da onu tahriş edebilir.

Tekrarlanan kullanım boğazdaki ses tellerini ve kasları zorlar. Bağırdıktan, yüksek sesle konuştuktan veya uzun süre şarkı söyledikten sonra boğaz ağrınız olabilir. Boğaz ağrısı, fitness eğitmenleri ve öğretmenleri arasında sık sık bağırmak zorunda kalan yaygın bir şikayettir .7. Gastroözofageal reflü hastalığı (GERD)

Gastroözofageal reflü hastalığı (GERD) , mideden gelen asidin yemek borusuna, yani yiyecekleri ağızdan mideye taşıyan tüpe geri döndüğü bir durumdur.

Asit yemek borusu ve boğazı yakarak mide ekşimesi ve asit reflü gibi semptomlara neden olur - boğazınıza asit kusması.8. Tümör

Boğaz, ses kutusu veya dildeki bir tümör, boğaz ağrısının daha az yaygın bir nedenidir. Boğaz ağrısı bir kanser belirtisi olduğunda , birkaç gün sonra geçmez.Boğaz ağrısı için ev ilaçları

Çoğu boğaz ağrısını evde tedavi edebilirsiniz . Bağışıklık sisteminize enfeksiyonla savaşma şansı vermek için bol bol dinlenin.

Boğaz ağrısının hafifletilmesi için:

Ilık su ve 1/2 ila 1 çay kaşığı tuz karışımı ile gargara yapın .
Ballı sıcak çay, çorba suyu veya limonlu ılık su gibi boğazı rahatlatan ılık sıvılar için. Bitkisel çaylar özellikle boğaz ağrısına 
Buzlu şeker veya dondurma gibi soğuk bir yiyecek yiyerek boğazınızı soğutun.
Bir parça sert şeker veya pastil em.
Havaya nem eklemek için soğuk bir buharlı nemlendirici açın.
Boğazınız daha iyi olana kadar sesini dinlendirin.


ÖZET:

Çoğu boğaz ağrısı evde tedavi edilebilir. Ilık sıvılar veya donmuş yiyecekler boğazı yatıştırır. Nemlendirici, kuru bir boğazı nemlendirebilir.
UÇAK MEDİKAL İNDİRİM KODU ; TIKLA AL
Bunu ilk beğenen sen ol.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren MediFORUM - Türkiye'nin sağlık forumu sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.