You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Büyüme ağrısı nedir? Nasıl anlaşılır? Tedavisi nasıldır?

Büyüme ağrısı nedir? Nasıl anlaşılır? Tedavisi nasıldır?

Admin
Büyüme ağrısı nedir? Nasıl anlaşılır? Tedavisi nasıldır?
[Resim: buyume-agrisi-2.jpg]


Ağrılı bacaklar çocuğunuzu gece uyandırır mı? Büyüme ağrıları olabilir .

Büyüme ağrıları; kramp, ağrılı kas ağrıları, her iki bacağında da hissedilir. Ağrı genellikle öğleden sonra veya akşamları görülür. Ancak çocuğunuzun gece yarısında uyanmasına neden olabilir.

Büyüme ağrıları genellikle erken çocuklukta, 3 veya 4 yaşlarında başlar. 8-12 yaş arası çocuklarda tekrar görülme eğilimindedir.


Büyüme Ağrısı Nedenleri

"Büyüme ağrıları" ismine rağmen, büyüme aşamasına bağlı olduğuna dair kesin bir kanıt yoktur.

Bunun yerine, çocuğunuzun yoğun çocukluk aktiviteleri nedeniyle kas ağrıları olabilir. Bu aktiviteler koşma, atlama ve tırmanma içerir. Bir çocuk özellikle tam bir spor gününe sahip olduktan sonra, büyüme ağrıları daha yaygın görünmektedir.


Büyüme Ağrısı Belirtileri

Büyüme ağrıları herkes için farklıdır. Bazı çocuklar çok acı çeker, bazıları hiç. Çoğu çocuk da her gün ağrı çekmez.

Büyüme ağrıları gelip gidebilir. Aylarca hatta yıllarca olabilir. Çocukların çoğu birkaç yıl içinde artan ağrılar geçirmektedir.

Ağrı genellikle öğleden sonra ve akşam geç saatlerde, akşam yemeğinden hemen önce ve yatmadan önce hissedilir . Bacak ağrıları o kadar acı verebilir ki, çocuğunuzu uykudan uyandırabilir .

Çocuğunuz sabah mükemmel görünüyorsa, oyun yaptığını, sahte olduğunu düşünmek için acele etmeyin. Büyüme ağrıları sabahları kaybolur. Genellikle çocuğun spor yapma veya aktif olma yeteneğine engel olmazlar.

Genel olarak, her iki bacakta, özellikle uylukların önünde, bacakların arkasında veya dizlerin arkasında büyüme ağrıları hissedilir .

Araştırmalar büyüme ağrıları olan çocukların ağrıya daha duyarlı olabileceğini göstermektedir. Büyüme ağrıları olan çocukların baş ağrıları ve karın ağrıları olması daha olasıdır .


Büyüme Ağrıları Nasıl Teşhis Edilir?

Bir doktor çocuğunuzu muayene ederek ve tıbbi öyküsü ve semptomları hakkında sorular sorarak büyüme ağrılarını teşhis edebilir. Büyüme ağrıları teşhisini koymadan önce ağrının diğer olası nedenlerini dışlamak önemlidir. Bu nedenle, çocuğunuzun büyüme ağrıları veya uzuv ağrıları olduğunu düşünüyorsanız, doktora görünmeniz önemlidir.

Kan çalışması ve röntgen bu durumda genellikle gerekli değildir.


Büyüme Ağrıları Nasıl Tedavi Edilir?

Büyüme ağrılarının tedavisi çocuğunuzun ne kadar ağrısı olduğuna bağlıdır. Aşağıdakiler rahatsızlığı hafifletebilir ve çocuğunuzun daha iyi hissetmesine yardımcı olabilir:

1. Bacaklara masaj yapmak.

Küçük çocuklar için bu zor olabilir. 

2. Sıcak bir bezin ağrılı ayağa yerleştirilmesi. 

Cildi yakmamaya ve uyku sırasında kullanmamaya dikkat edin .

Ağrı iyileşmezse, sağlık kuruluşuna , çocuğunuza asetaminofen veya ibuprofen gibi bir ağrı kesicinin verilmesinin uygun olup olmadığını sorun . Çocuğunuz için uygun dozu sorunuz. Çocuğa asla aspirin vermeyin . Çocuklarda aspirin kullanımı, Reye sendromu adı verilen hayatı tehdit eden bir hastalıkla ilişkilendirilmiştir .


Hastane??

Doktora gidip gitmemeye karar verirken, büyüme ağrılarının neredeyse her zaman iki bacakta da hissedildiğini hatırlamak önemlidir. Sadece bir bacakta olan ağrı, daha ciddi bir durumun işareti olabilir. Bu olursa , derhal sağlık kuruluşuna gidin .

Büyüme ağrılarının eklemleri değil kasları etkilediğini hatırlamak da önemlidir. Ve topallama veya ateşe neden olmazlar.

Aşağıdaki belirtilerde bacak ağrısı olursa çocuğunuzu sağlık kuruluşuna götürün . Bunlar büyüme ağrısı belirtileri değildir, ancak doktorunuzun çocuğunuzu incelemesi ve testler yapması gerekir:
  • düşme gibi yaralanmalar
  • ateş
  • iştah kaybı
  • aksama veya yürüme zorluğu
  • isilik
  • kırmızı, sıcak, ağrılı, şişmiş eklem
  • yorgunluk
  • zayıflık
  • kilo kaybı
Bunu ilk beğenen sen ol.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren MediFORUM - Türkiye'nin sağlık forumu sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.