Skip to main content

MediForum

Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Sizler için oluşturduğumuz tüm hizmetlerden tam olarak yararlanabilmek için aramıza katılabilirsiniz. Siz varsanız, biz varız! Üyelikler ücretsizdir ve her zaman ücretsiz kalacaktır.

(Sadece ziyaretçiler tarafından görüntülenir.)

Hoş Geldin, !

Kayıt işleminiz başarıyla tamamlandı. Sitemizde üyelikler e-posta onaylı olduğu için hesabınızı onaylamanız gerekiyor. Kayıt olduğunuz e-posta adresinin gelen ya da istenmeyen (spam) kutusunu kontrol ederek hesabınızı onaylayabilirsiniz. e-Posta gelmediyse veya farklı bir sorun yaşıyorsanız bizimle İletişim sayfasından irtibat kurabilirsiniz.

(Sadece hesabı aktif edilmemiş kullanıcılar tarafından görüntülenir.)


Çocuğunuzun Grip Olduğunu Düşünüyorsanız

Konu

#1
Bir sabah, çocuğunuz klasik hastalık belirtileri ile uyanır: Burun akıntısı. Boğaz ağrısı. Vücut ağrıları. Sıcaklığını kontrol ediyorsunuz: Yüksek. Soğuk algınlığı mı yoksa grip mi? Ve grip ise, ne yapmalısın?

Grip olup olmadığı nasıl anlaşılır

Grip ve soğuk algınlığının her ikisi de virüslerden kaynaklanır ve semptomlar benzer olabilir - tıkalı veya burun akıntısı, ağrılı kaslar, yorgunluk, boğaz ağrısı, ateş veya baş ağrısı. En büyük fark, çocuğunuzun bu semptomları ne kadar hızlı hissettiği ve ne kadar kötü olduğu.

Birkaç gün içinde soğuk algınlığı onun üzerinde sürünecek gibi görünecek, ancak grip daha çok sürpriz bir saldırıya benziyor: çok hızlı bir şekilde çok hasta hissedecek. Ve soğuk algınlığı ile ateş çekebilmesine rağmen, grip neredeyse her zaman birine neden olur, bu da onu yorgun, ağrılı ve zayıf hissettirebilir. Çocuklar da griple birlikte kusma ve ishal yaşamaya daha yatkındır. Genel olarak, grip belirtileri sadece kafada değil, tüm vücutta görülür.

Sonraki Adımlar

Doktora gidin. Grip genellikle bir hafta kadar sonra kendi kendine gider, ancak bazı durumlarda ciddi komplikasyonlara neden olabilir. 5 yaşın altındaki çocukların, özellikle de 2 yaşından küçük çocukların, astım gibi diğer sağlık durumları olan çocukların da bu sorunları yaşama olasılığı daha yüksektir. Çocuğunuzun grip olabileceğini düşünüyorsanız çocuk doktoruna bildirmeniz önemlidir.

Semptomları yönetin. Küçük hastalarınızın ihtiyaç duyduğu en önemli şeyler bol miktarda dinlenme ve sıvıdır. Küçük çocuklar için güvenli olan tezgah üstü soğuk algınlığı veya grip ilaçları yoktur, ancak asetaminofen veya 6 aydan büyük çocuklar için ibuprofen vermeyi deneyebilirsiniz. (Çocuklara aspirin vermeyin.) Ateşi düşürmeye ve ağrıları hafifletmeye yardımcı olabilirler. Çocuğunuzda kötü bir öksürük varsa, doktorunuz öksürük ilacı da reçete edebilir.

Antiviral ilaçlar hakkında sorun. Virüsün vücudun içinde çoğalmasını önleyerek gribi tedavi edebilen reçeteli ilaçlardır. Ancak iyi çalışmak için, çocuğunuzun semptomları ilk ortaya çıkmasından sonraki 48 saat içinde en kısa sürede almaya başlaması gerekir. Muhtemelen hap, sıvı veya inhaler formunda gelen ilacı 5 gün boyunca alacaktır. Antiviral ilaçlar grip semptomlarını hafifletebilir ve daha iyi olmasına yardımcı olabilir. Çalışmalar ayrıca insanları pnömoni gibi diğer ciddi sağlık sorunlarına yakalanma olasılığını azalttığını söylüyor.

Ne zaman yardım alacağınızı bilin. Grip komplikasyonlarının herhangi bir belirtisine dikkat etmek önemlidir. Çocuğunuzun 48 saatten uzun süre yüksek ateşi varsa, hastalanırsa veya daha iyi değilse çocuk doktorunuzu bilgilendirin.  Küçük çocuklar için herhangi bir ateş için doktora başvurun. 

Diğer önemli olanlar dehidrasyon belirtileri (kuru gözler ve ağız, çok az idrar), olağandışı nefes alma (hırıltılı solunum, nefes nefese kalma veya derin bir nefes almada zorluk) veya dudaklara veya yüze mavimsi bir renk tonu içerir. 


Ne Zaman Okula Dönebilirler?

Grip çok bulaşıcıdır, bu nedenle hasta hissetmeye başlarsa çocuğunuzu evde tutmak önemlidir. Ateşi en az 24 saat çıkmazsa -ateş düşürücü ilaç kullanmadan - onu sınıfa geri göndermek güvenlidir.
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da