You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Çocuğunuzun kan şekeri nasıl olmalı? Belirtileri biliyor musunuz?

Çocuğunuzun kan şekeri nasıl olmalı? Belirtileri biliyor musunuz?

Admin
Çocuğunuzun kan şekeri nasıl olmalı? Belirtileri biliyor musunuz?
[Resim: diyabet-cocuk-gidahatti.jpg]

Çoğumuz çocuğumuzun kan şekerini kontrol etmiyoruz . Yani, sağlıklı olup olmadığını bilmiyorsunuz. Yine de, çocuğunuzun kan şekerinde değişiklikler olabilir ve doktorunuza danışmak isteyebilirsiniz.


Yüksek Kan Şekeri Belirtileri

Eğer çocuğunuz bir dondurma yedi diyelim , muhtemelen kan şekerinin yüksek olduğunu tahmin edebilirsiniz veya belirtiler olabilir. Haklısınız. Fakat eğer sağlıklıysa, seviyeleri hızla normale döner. Yani bu tür bir ani değişim gerçekte bir sorun değildir.

Kan şekeri seviyesi ne yerse yesin yükselirse, bu endişe kaynağı olur. Diyabeti işaret edebilir .

Çocuğunuzun kan şekeri seviyesinin çok yüksek olabileceği uyarıları şunları içerir:

Lavaboya sık çıkma: Sürekli idrara çıkmak zorunda gibi görünüyorsa, vücudunun fazladan glikozu dışarı atmaya çalıştığı için olabilir.

Aşırı susuzluk: Çocuğunuz çok idrara çıkıyorsa, çok fazla sıvı kaybediyor. Her zamankinden daha fazla içerek onları geri almaya çalışabilir.

Vücut gerçekten kendi ritmine göre hareket eder. Ritminizin uyku düzeninizi ve vücudunuzun diğer işlemlerini nasıl yönlendirdiğini anlamanız gerekir.

İştahsız olmamasına rağmen kilo kaybı : Çocuğunuz glikozu doğru kullanmakta güçlük çekiyorsa, vücudu enerji için kas ve yağları parçalamaya başlayabilir.

Yorgun , karamsar veya huzursuz hissetmek : Oynamak için çok yorgun, tam anlamıyla enerjiden yoksun olabilir, çünkü bedeni ihtiyacı olan yakıtı alamaz.

Görme sorunları: Yüksek kan şekeri gözdeki sıvıyı çekerek odaklanmayı zorlaştırır.

Mantar gibi enfeksiyonlar :  Yüksek kan şekeri özellikle kızlarda enfeksiyonlara yol açabilir.


Düşük Kan Şekeri Belirtileri

Düşük kan şekeri seviyesinin yüksek seviyeden daha iyi olduğunu varsayabilirsiniz . Bu doğru, ancak yalnızca belirli bir noktaya kadar: Kan şekeri çok az olursa , çocuğunuzun yeterli enerji yakıtı olmayacağı anlamına gelir. Gerçekten düşerse (doktorunuz buna hipoglisemi diyebilir ), çocuğunuz nöbet geçirebilir veya hatta beyin hasarı geçirebilir .

Diyabet hastası olmayan bir çocuğun hipoglisemi atağı olabilir, örneğin futbol antrenmanından önce öğle yemeğini yememiştir mesela. Çocuğunuzun aldığı bir ilacın kan şekeri düşüklüğü ihtimalini arttırması da mümkündür. Ayrıca metabolizmasını etkileyen bir durumla doğmuş olabilir . Her durumda, neden kesin olarak belirtilmediği sürece (aktif olmadan önce yemek yememek gibi), çocuğunuzun çocuk doktoru tarafından araştırılması gerekir.

Çocuğunuzda kan şekeri düşükse , şunları fark edin;
  • Soluk veya gri cilt
  • Huysuzluk
  • sakarlık
  • Kafa karışıklığı
Çocuğunuz size şunu söyleyebilir:
  • Titriyorum veya başım dönüyor
  • başım ağrıyor
  • Görmede zorlanıyorum
  • Aktif olmadığı zamanlarda bile terler
  • Çok açım
  • Ağzının etrafındaki deri de karıncalanabilir ve kalbi hızlı atıyor olabilir.
Şiddetli hipoglisemi çocuğunuzun bayılmasına neden olabilir. Bu veya bir nöbet olursa, derhal doktora gitmelisiniz.
Bunu ilk beğenen sen ol.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren MediFORUM - Türkiye'nin sağlık forumu sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.