You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Yönetici
Çocuklarda ateş
[Resim: 5c8e3be407291c1d7405c4f6.jpg]


Yüksek ateş endişe verici olabilir, ancak sağlıklı bir çocukta bu genellikle ciddi bir şey değildir. Ateş, genellikle bir vücudun olması gerektiği gibi çalıştığı ve enfeksiyonla mücadele ettiği anlamına gelir.

Öncelikle aşağıdaki durumlarda mutlaka hastaneye gitmeniz gerekebilir;
  • Çocuğun tıbbi yardıma ihtiyacı olduğunu düşünüyorsunuz.
  • Çocuk, ateşi 38 den daha yüksek veya ateşi olduğunu düşündüğünüz çocuğun 3 aylıktan küçük olması.
  • Bir günden fazla bir süredir ateşi olan çocuk.
  • Çocuğun kafatasındaki yumuşak noktada şişkinlik.
  • Çocuk tekrar tekrar kusma veya şiddetli ishali olursa.
  • Çocuk bezleri ıslatmama, gözyaşı dökmeden ağlama, ağız kuruluğu gibi dehidrasyon belirtileri varsa.
  • Çocuğun ateşi yanı sıra kızarıklığı varsa.
  • Çocuğunuz ciddi enfeksiyonlara karşı özel bir risk altında ise. Buna kan veya bağışıklık bozuklukları olan çocuklar veya rutin aşılamalarını olmayan çocuklar da dahildir.
Özet olarak aslında bu yazı bilgilendirme amaçlıdır, eğer bir ebeveyn çocuğum hasta diyorsa çocuk hastadır ve eğer hastaneye gitmesi gerektiğini düşünüyorsa mutlaka gitmelidir. En azından bilgi alır. 


4 Aydan Küçük Bebekler;

1. Ateş Ölçmek

Sıcaklık ölçmenin en doğru yolu rektaldir. Bundan rahatsızlık duyuyorsanız, koltuk altından sıcaklık almalısınız . 37 üzeri çlçülen ateşler tekrar ölçme ve takip etme gerektirir. Rektal yol denilen popodan ateş ölçme en doğru yol olsa da biraz zor olabilir.

2. Hastane

Çocuğun ateşi 38'den yüksekse, çocuk için hastane düşünülmeli.

Çocuğun ılık suyla yıkanması veya soğuk uygulama dediğimiz süngerle koltuk altı ve kasıklarına ılık su sürülmesi ateşin düşürülmesine yardımcı olabilir. Soğuk su, buz banyosu veya alkol, sirke kullanmayın.

İlk önce doktorla görüşülmedikçe ilaç vermeyin, burada yanlış anlaşılma olmaması adına şunu eklemek isterim. Önceden olunan muayenelerde eğer doktor size bu konuda bilgi verip ilaç yazmış ise; örneğin ateşi olduğunda şu ilacı ver gibi bir bilgilendirme yaptı ise bu farklıdır.


Aşısı yapılmış 4 Aylık veya Daha Büyük Çocuklar

1. Ateş ölçme

Rektal. 4 veya 5 ayın altındaki çocuklar için, doğru bir ölçüm yoludur. Rektal sıcaklık 38 üzerindeyse çocuğun ateşi vardır.

Oral. 4 veya 5 ayın üzerindeki çocuklar için, oral veya emzik termometre kullanabilirsiniz. Çocuğun ateşi 38 üstünde çıkarsa ateşi vardır.

Kulak. Çocuk 6 aylık veya daha büyükse, kulak veya temporal arter termometresi kullanabilirsiniz, ancak bu doğru olmayabilir. Yine de, çoğu durumda, yeterince iyi bir tahmin almanın makul bir yoludur. Doğru bir okuma almanız gerekiyorsa, rektal ölçüm yapın.

Koltukaltı. Çocuğun sıcaklığını koltuk altından alırsanız, 38 üzerinde bir okuma genellikle ateşi gösterir.


2. Ateş 38 altında ise

Çocuk rahatsız olmadıkça veya ateşli nöbet geçirme öyküsü yoksa, ateşi tedavi etmeniz gerekmez.

Çocuğun bol miktarda sıvı aldığından ve dinlendiğinden emin olun.


3. Sıcaklık 38 Üzerinde ise

İlaç vermek düşünülmelidir. Ancak bu daha önceki doktor muayenelerinde size önerilen verebileceğiniz bir ilaç varsa olabilir. (paranox fitil, dolven, calpol genelde ailelerin kullandığı ilaçlardır) 

İlaçların belirli yaş gruplarına verilmemesi gereken durumları vardır, bunları öğrenmek için ilaçlarınızın içinden çıkan bilgileri okuyabilirsiniz. Örneğin dolven 6 ay altı çocuklarda kullanılmaz.

Çocuğa ılık uygulama sıcaklığın düşmesine yardımcı olabilir. Soğuk su, buz banyosu veya sirke kullanmayın.

Reye sendromu , tehlikeli bir beyin hastalığı riski nedeniyle 18 yaşın altındaki bir çocuğa aspirin vermeyin .


4. Takip Et

Çocuk en az 24 saat boyunca ateşi normale dönene kadar okula veya kreşe dönmemelidir .

Ateş iki günden fazla sürerse, yükselirse veya endişeliyseniz mutlaka hastaneye gidin.Bunlardan farklı olarak bazı ipuçları vermek isterim;

- Diş ateşi 38 üzeri olmaz, eğer 38 üzeri bir ateş var ise bu farklı bir kaynak sebebi iledir.

- Her ateşte antibiyotik verilmez.

- Dolven ve calpol ateş düşürücü yaygın kullanılan ilaçlardır. Dolven 6 ay altına verilmez. İkisinin 4 saat arayla verilmesi vücudun farklı organları tarafından vücuttan atılması olayına dayanır; biri karaciğerden, biri böbrekten bunun sebebi karaciğer ve böbreğe sekiz saatte bir yüklenmektir, mantığı budur.

- Soğuk uygulama, ılık su ile koltuk altı ve kasıklara yapılır, ılık duş imkan var ise benzer bir uygulamadır. Ilık uygulama yaparken ısladığınız pamuk veya bezi koltuk altı ve kasıklara koyacak bir iki dakikada bir değiştirip sıcaklığı azaltacaksınız. (değiştirdiğiniz bezi tekrar ıslayıp sıkacak yani ılıtacaksınız)

- Havale (nöbet) sadece ateş çok yüksekken olmaz, ateşli hatalık dönemlerinde ateşi düşürmüş olsanız dahi nöbet gelişme ihtimali vardır.

- 7 yaşın üzerindeki çocuklarda ateşli nöbet geçirme riski oldukça azdır.

- Daha önce ateşli nöbet geçiren çocuk 7 yaş ve üzerine kadar ateşli durumlarda nöbet riski altındadır.

Aklıma gelenler bunlar, daha fazlası için yorum yaparsanız detaylı bilgi vermekten mutluluk duyarım.
[Resim: iyeJCl.jpg]
Bunu ilk beğenen sen ol.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren MediFORUM - Türkiye'nin sağlık forumu sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.