You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Çocuklarda Diş Bakımı

Çocuklarda Diş Bakımı

Genel müdür
Çocuklarda Diş Bakımı
[Resim: Bebeklerde-ve-cocuklarda-dis-cikarma-don...ccd189.jpg]

Çocuklarda, dişler ortaya çıkar çıkmaz temizlenmelidir. Erken başlayarak bebeğiniz günlük rutine alıştırın. Parmağınızın etrafına sarılmış yumuşak bir bez, ilk zamanlar fırça yerine kullanılabilir. Bir diş fırçasına ne zaman geçmeniz gerektiğini diş hekiminize sorun . Bazı diş hekimleri arka arkaya dört diş çıkana kadar beklemelerini önerir; Diğerleri ise çocuk 2 veya 3 yaşına gelene kadar beklemenizi önerir.


Çocuğunuzun dişlerine bakım için bazı ipuçları:

Küçük, çocuk boyutlu, yumuşak kıllı bir diş fırçası seçin. Fırçayı fırçalamadan önce birkaç dakika ılık suya batırmak kılları daha da yumuşatabilir.

Hem Amerikan Diş Hekimleri Birliği hem de Amerikan Pediatri Akademisi, bebeğinizin ilk dişi göründüğü anda bir miktar (pirinç tanesi boyutunda) florürlü diş macunu kullanılmasını önerir . Çocuğunuz 3 yaşına geldiğinde bezelye büyüklüğünde kullanabiirsiniz.

Çocuğunuzun dişlerini günde iki kez fırçalayın - sabah ve yatmadan hemen önce. Bu zamanın çoğunu arka azı dişlerine yoğunlaştırıp fırçalayarak 2 dakika geçirin. Bu, boşlukların ilk geliştiği bir alandır. Yardım etmek ister gibi çocuğunuzla fırçalamaya başlayın.

Diş fırçasını her 3 veya 4 ayda bir veya aşınma belirtileri varsa daha erken değiştirin. Bir diş fırçasını asla başkalarıyla paylaşmayın.

Çocuğunuz 6 yaşından sonra, bir florür uygulaması boşlukları önlemeye yardımcı olabilir. Hangi ürünün doğru olduğunu diş hekiminize sorun.

Diş hekiminize çocuğunuzun florür ihtiyacını sorun. İçme suyunuz florlanmamışsa, florür takviyesi veya florür tedavisi gerekli olabilir.

Diş hekiminize diş macunları hakkında sorun. 

Çocuk doktorunuza 1 yaşından önce florür verniği uygulaması hakkında danışın.


Çocuklar Ne Zaman Kendi Dişlerini Fırçalamalı?

Çoğu çocuk 6 ya da 7 yaşına kadar dişlerini fırçalamak ya da diş ipi kullanmakta olan koordinasyondan yoksundur. Bu zamana kadar, çocuklara dişlerini fırçalamayı öğretmenin en iyi yolunun örnek olmak olduğunu unutmayın. Çocuğunuzun dişlerinizi fırçalamanızı izlemesine izin vermek, iyi ağız hijyeninin önemini öğretir.


Florür Çocuğum İçin Ne Kadar Güvenlidir?

Florür çocuklar için güvenlidir. Florür, dişleri boşluk oluşumuna karşı koruyan ve güçlendiren doğal bir mineraldir. Çocuğunuzun hayatında erken kullanmak diş gelişimi için ekstra koruma sağlayacaktır. Yerel su otoritenizi arayarak musluk suyunuzun florür içerip içermediğini öğrenin. Musluk suyunuz florür içermiyorsa, çocuğunuza bir florür takviyesi vermeli mi diye diş hekiminize sorun.


Ev Musluk Filtreleri Florürü Engeller mi?

Su filtrelerinde geniş bir çeşitlilik vardır. Bazıları florürü filtreler. Satın almış olduğunuz filtre üreticisine danışın veya bu tip testleri yapan bir laboratuvar tarafından suyun test edilmesini sağlayın.


Çocuğumun Kullandığı Diş Macunu Önemli mi?

Çocukların birçoğunun diş macunları, fırçalamayı daha da teşvik etmek için zevkli lezzetlerle tatlandırılmıştır. Çocuğunuzun favorisini seçin.  Son olarak, üreticinin etiketini okuyun. Bazı diş macunları belli bir yaşın altındaki çocuklar için önerilmez.


Çocuğum ağız gargarası kullanabilir mi?

Genellikle ağız gargaraları tüküremeyecek kadar küçük çocuklarda tavsiye edilmez - beceri olarak büyük çocuklarda 6 yaşlarında çürükleri önlemeye yardımcı olabilir. Ayrıca, suyla bir yemekten sonra durulama, dişler arasında veya içinde kalan daha büyük bazı yiyecek parçacıklarının giderilmesine yardımcı olacaktır.


Çocuğum Diş Hekimine Ne Zaman Gitmeli?

Bir bebeğin bir diş hekimi tarafından ilk dişinin gelmesinden 1 ay sonra veya 6 ay içinde görülmesi genellikle tavsiye edilir. Bu, dişhekiminin dişleri herhangi bir düzensizlik açısından incelemesine izin verir ve ebeveynlere doğru fırçalama yöntemleri ve uygun diyet konusunda danışmanlık sağlar. .
[Resim: x3nNi.jpg]
Bunu ilk beğenen sen ol.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren MediFORUM - Türkiye'nin sağlık forumu sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.