You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Çocuklarda obezite ve yapılması gerekenler...

Çocuklarda obezite ve yapılması gerekenler...

Admin
Çocuklarda obezite ve yapılması gerekenler...
[Resim: 5c8ca7ed07291c1d74fee250.jpg]

Fazla kilolu çocuklar , fazla kilolu ergenler ve yetişkinler olma riskini taşımakta, onları daha sonra kalp hastalığı ve diyabet gibi kronik hastalıklar geliştirme riskine sokmaktadır. Ayrıca stres, üzüntü ve düşük özgüven geliştirmeye daha yatkınlar.


Çocuklarda Obezitenin Sebepleri Nedir?

Çocuklar çok çeşitli nedenlerle fazla kilolu ve şişman olurlar. En yaygın nedenler genetik faktörler, fiziksel aktivite eksikliği , sağlıksız beslenme düzenleri veya bu faktörlerin bir kombinasyonudur. Sadece nadir durumlarda, hormonal bir problem gibi tıbbi bir durumun neden olduğu aşırı kilo olmaktadır. Bir fiziksel muayene ve bazı kan testleri obezite için tıbbi bir durum olasılığını ekarte edebilirsiniz.

Ailelerde kilo sorunu olsa da, ailede obezite öyküsü olan çocukların hepsi fazla kilolu olmayacaktır. Ebeveynleri, erkek veya kız kardeşleri fazla kilolu olan çocuklar, fazla kilolu olma riski artabilirler, ancak bu, yemek yeme ve aktivite alışkanlıkları gibi ortak aile davranışlarıyla ilişkilendirilebilir.

Bir çocuğun toplam diyet ve aktivite seviyesi, çocuğun kilosunun belirlenmesinde önemli bir rol oynar. Bugün, birçok çocuk hareketsiz. Örneğin, ortalama bir çocuk televizyon izleyerek her gün yaklaşık dört saat harcıyor. Bilgisayarlar ve video oyunları gittikçe popülerleştikçe, etkinlik dışı kalma saatlerinin sayısı artabilir.


Obez Çocuklar Ne Riski Altında?

Obez çocuklar , aşağıdakiler dahil bir dizi koşul için risk altındadır:

 • Yüksek kolestorol
 • Yüksek tansiyon
 • Erken kalp hastalığı
 • Diyabet
 • Kemik sorunları
 • Döküntü , mantar enfeksiyonları ve akne gibi cilt sorunları

Çocuğumun Fazla Kilolu Olduğunu Nasıl Anlarım?

Çocuğunuzun aşırı kilolu olup olmadığını belirlemek için en iyi kişi çocuğunuzun doktoru. Çocuğunuzun aşırı kilolu olup olmadığını belirlemede, doktor çocuğunuzun kilosunu ve boyunu ölçecek ve bu değeri standart değerlerle karşılaştırmak için “BMI” veya vücut kitle indeksini hesaplayacaktır. Doktor aynı zamanda çocuğunuzun yaşını ve büyüme düzenlerini de değerlendirecektir.


Fazla Kilolu Çocuğuma Nasıl Yardım Edebilirim?

Fazla kilolu bir çocuğunuz varsa, ona destek olacağınızı bilmesine izin vermeniz çok önemlidir. Çocukların kendileri hakkındaki duyguları çoğu zaman ebeveynlerinin onlar hakkındaki duygularına dayanır ve çocuklarınızı herhangi bir kiloda kabul ederseniz, kendileri hakkında iyi hissetme olasılıkları artar. Çocuğunuzla kilolarını konuşmak ve endişelerini sizinle paylaşmalarını sağlamak da önemlidir.

Ebeveynlerin çocukları kilolarından dolayı ayırmaları önerilmez. Bunun yerine, ebeveynler ailelerinin fiziksel aktivitelerini yavaş yavaş değiştirmeye ve yeme alışkanlıklarına odaklanmalıdır . Tüm aileyi dahil ederek, herkese sağlıklı alışkanlıklar öğretilir ve fazla kilolu çocuk farklılık hissetmez.


Ailemi Sağlıklı Alışkanlıklara Nasıl Dahil Edebilirim?

Tüm aileyi sağlıklı alışkanlıklara dahil etmenin birçok yolu vardır , ancak ailenin fiziksel aktivitesini arttırmak özellikle önemlidir. Bunu başarmanın bazı yolları şunlardır:
 • Örnek olma; Çocuklarınız fiziksel olarak aktif olduğunuzu ve eğlendiğinizi görüyorsa, aktif olmaları ve hayatlarının geri kalanında aktif olmaları daha muhtemeldir.
 • Yürüme, bisiklete binme veya yüzme gibi herkese egzersiz imkanı sağlayan aile etkinlikleri planlayın .
 • Çocuğunuzun ihtiyaçlarına karşı duyarlı olun. Fazla kilolu çocuklar belirli faaliyetlere katılmaktan rahatsız olabilirler. Çocuğunuza, zevk aldıkları ve utandırıcı veya zor olmayan fiziksel aktiviteler bulmalarında yardımcı olmak önemlidir.
 • Sizin ve ailenizin TV izlemek veya video oyunları oynamak gibi yerleşik etkinliklerde geçirdiğiniz süreyi azaltmaya çalışın.
 • Ebeveynler, fazla kilolu bir çocukla ilgili olarak hangi yaklaşımı seçerse, amaç fiziksel aktiviteyi yapmak ve sağlıklı bir beslenmeyi bir angarya haline getirmek değil, sizin ve ailenizin aktif ve sağlıklı olması için fırsatlardan en iyi şekilde yararlanmaktır.
Bunu ilk beğenen sen ol.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren MediFORUM - Türkiye'nin sağlık forumu sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.