You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Çocuklarda Yatak Islatma

Çocuklarda Yatak Islatma

Genel müdür
Çocuklarda Yatak Islatma
Yatak ıslatma veya gece enürezisi, çocuk uykusunda idrar yaptığında ortaya çıkar . Yatak ıslatma oldukça yaygındır. 6 yaşın üzerindeki yaklaşık 5 ila 7 milyon çocuk düzenli olarak yataklarını ıslatıyor. Çocukların çoğu yatak ıslatma tedavisine ihtiyaç duymaz.

Yatak Islatmanın Sebepleri Nelerdir?

Az sayıda yatak ıslatma vakası, böbrek enfeksiyonu veya diğer ürolojik problemler gibi tıbbi durumlardan kaynaklansa da, yatak ıslatma çoğu zaman gelişimsel bir sorundur. Yatağı ıslatan çocuklar geceleri idrar üretimini "kapatmazlar". Amerikan Pediatri Akademisi'ne göre, bu yetenek normalde yatak ıslatma çocukların% 90'ı için 5 yaş civarında ortaya çıkar.

Bebekler günün her saatinde idrar üretirken, çocuklar vücutları idrar üretimini engelleyen 'anti-diüretik hormon' (ADH) adı verilen bir madde üretmeye başladıktan sonra gündüz ve gece programında tuvalete gitmeye başlar. 

Yatağı 6 yaşın üzerinde ıslatmaya devam eden çocuklar uygun zamanlarda yeterli ADH hormonu üretmeyebilir veya henüz vücutlarının sinyallerine veya her ikisine uymayabilir.

Çocuklarda yatak ıslatma, uyku apnesinden de kaynaklanabilir . Diğer tıbbi durumlar daha yaygın olmasına rağmen , bir çocuk yatak ıslatma problemleri için değerlendirilirken uyku apnesi olasılığı göz önünde bulundurulmalıdır.


Yatak Islatma Tedavisi Ne Zaman Aranmalı

Çoğu çocuk yatak ıslatmayı basitçe atlatırken, bazıları için sorun olabilir. Ulusal Enürezis Topluluğuna göre, ebeveynler çocuklarının hala 6 ila 7 yaşları arasında yatağını ıslatması durumunda yatak ıslatma tedavisini düşünmelidir . Ek olarak, yaş ne olursa olsun, çocuğunuzun daha sık idrara çıkma isteği varsa veya idrarda yanma eşlik ediyorsa, başka belirtiler varsa, derhal tıbbi yardım alın.
[Resim: x3nNi.jpg]
Bunu ilk beğenen sen ol.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren MediFORUM - Türkiye'nin sağlık forumu sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.