You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Coronavirus: İyileşmesi ne kadar sürer?

Coronavirus: İyileşmesi ne kadar sürer?

Admin
Coronavirus: İyileşmesi ne kadar sürer?
[Resim: _111808505_7e495af9-90bd-4870-8b7c-c224197959ce.jpg]Covid-19 2019'un sonunda ortaya çıktı, ancak zaten bazı hastaların tam sağlığına dönmesinin uzun zaman alabileceğine dair işaretler var.

İyileşme süresi, ilk etapta ne kadar hasta olduğunuza bağlı olacaktır. Bazı insanlar hastalığı hızlı bir şekilde atlatır, ancak diğerleri için kalıcı problemler bırakabilir.

Yaş, cinsiyet ve diğer sağlık sorunları Covid-19'dan daha ciddi hastalanma riskini artırır.

Tedavi ne kadar invaziv olursa ve ne kadar uzun süre uygulanırsa iyileşme o kadar uzun sürer.

Sadece hafif semptomlarım varsa?

Covid-19 alan çoğu insan sadece ana semptomları geliştirir - öksürük veya ateş. Ancak vücut ağrıları, yorgunluk, boğaz ağrısı ve baş ağrısı yaşayabilirler.

Öksürük başlangıçta kurudur, ancak bazı insanlar sonunda virüs tarafından öldürülen ölü akciğer hücrelerini içeren mukus öksürmeye başlayacaktır.

Bu semptomlar yatak istirahati, bol miktarda sıvı ve parasetamol gibi ağrı kesici ile tedavi edilir.

Hafif semptomları olan insanlar iyi ve hızlı bir iyileşme geçirir.

Ateş bir haftadan az bir süre içinde geçmelidir, ancak öksürük devam edebilir. Çin verilerinin bir Dünya Sağlık Örgütü (WHO) analizi, toparlanmanın ortalama iki hafta sürdüğünü söylüyor.

Daha ciddi semptomlarım olursa ne olur?

Hastalık bazıları için çok daha ciddi hale gelebilir. Bu enfeksiyona yaklaşık yedi ila 10 gün arasında olma eğilimindedir.

Dönüşüm ani olabilir. Nefes almak zorlaşır ve akciğerler iltihaplanır. Çünkü vücudun bağışıklık sistemi savaşmaya çalışıyor olsa da - aslında aşırı tepki veriyor ve vücut teminat hasarı yaşıyor.

Bazı kişilerin oksijen tedavisi için hastanede olmaları gerekebilir.

GP Sarah Jarvis şöyle diyor: "Nefes darlığı iyileşmek için biraz zaman alabilir ... vücut yara izi ve iltihaplanmaya başlıyor."

Yorgunluğun devam etmesi ile iyileşmenin iki ila sekiz hafta sürebileceğini söylüyor.

Yoğun bakıma ihtiyacım olursa ne olur?

DSÖ , 20 kişiden birinde ventilatöre ihtiyaç duyacağını tahmin etmektedir .

Hastalığın ne olduğuna bakılmaksızın yoğun veya kritik bakım ünitesindeki (YBÜ) herhangi bir hastanın iyileşmesi zaman alacaktır. Hastalar eve gitmeden önce düzenli bir servise taşınır.

Yoğun Bakım Fakültesi Dekanı Dr Alison Pittard, kritik bakımdaki herhangi bir hastanın normale dönmesinin 12 ila 18 ay sürebileceğini söylüyor.

Bir hastane yatağında uzun süre kalmak kas kütlesi kaybına yol açar. Hastalar zayıf olacak ve kasların tekrar birikmesi zaman alacaktır. Bazı insanlar tekrar yürümek için fizyoterapiye ihtiyaç duyacaktır.

Vücudun YBÜ'de yaşadıklarına bağlı, deliryum ve psikolojik bozukluklar olasılığı da vardır.

Cardiff ve Vale Üniversitesi Sağlık Kurulu kritik bakım fizyoterapisti Paul Twose, "Bu hastalıkta ek bir unsur var gibi görünüyor - viral yük kesinlikle büyük bir faktör" diyor.

Çin ve İtalya'dan tüm vücut zayıflığı, herhangi bir efordan sonra nefes darlığı, sürekli öksürük ve düzensiz solunum hakkında raporlar var. Ayrıca çok fazla uykuya ihtiyaçları var.

Diyerek şöyle devam etti: "Hastaların iyileşmesi için potansiyel olarak aylarca önemli bir süre geçirdik.

Ancak genellemek zordur. Bazı insanlar yoğun bakımda nispeten kısa süreler geçirirken, diğerleri haftalarca kalır.
Bunu ilk beğenen sen ol.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren MediFORUM - Türkiye'nin sağlık forumu sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.