You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

COVID-19 için robot hemşire Grace ile Tanışın

COVID-19 için robot hemşire Grace ile Tanışın

Genel müdür
COVID-19 için robot hemşire Grace ile Tanışın
[Resim: l3ppoiq_humanoid-robot-grace-reuters_625...une_21.jpg]


Hong Kong: Ünlü insansı robot Sophia'nın arkasındaki Hong Kong ekibi, sağlık pazarını hedefleyen ve yaşlılarla ve COVID-19 pandemisi tarafından izole edilenlerle etkileşim kurmak için tasarlanan Grace adlı yeni bir prototipi piyasaya sürüyor.


Mavi hemşire üniforması giyen Grace'in Asya tipi, yakaya kadar uzanan kahverengi saçları ve göğsünde ateşinizi ve tepkinizi ölçmek için bir termal kamera var. Bir hastayı teşhis etmek için yapay zeka kullanıyor ve İngilizce, Mandarin ve Kantonca konuşabiliyor.


Kurucu David Hanson, Grace'in bir sağlık uzmanına benzerliğinin ve sosyal etkileşim kapasitesinin, pandemi sırasında bunalmış ön saflardaki hastane personelinin yükünü hafifletmeyi amaçladığını söyledi.


Hanson, Grace'in 48'den fazla büyük yüz kasının hareketini nasıl simüle edebildiğini ve rahatlatıcı bir tavırla nasıl tasarlandığını açıklayarak, "İnsan benzeri bir görünüm, güveni ve doğal etkileşimi kolaylaştırır, çünkü insan yüz yüze etkileşimleri önemlidir" dedi. biraz anime karakterlerine benziyor, genellikle Asya ve Batı stillerinin bir karışımı.

Hanson Robotics ve Singularity Studio arasındaki ortak girişimin CEO'su David Lake, Awakening Health'in Grace'in beta sürümünü Ağustos ayına kadar seri olarak üretmeyi planladığını ve önümüzdeki yıl Hong Kong, Çin anakarası gibi yerlerde tam olarak konuşlandırma planları olduğunu söyledi. 


Hanson, artık lüks otomobil fiyatlandırmasına benzeyen robotları yapma maliyetinin, şirket on veya yüz binlerce birim üretmeye başladığında azalacağını da sözlerine ekledi.

Hawaii Üniversitesi'nde bir iletişim profesörü olan Kim Min-Sun, Grace'in piyasaya sürülmesinin, koronavirüsün küresel etkisinin insansı robotlara olan ihtiyacı acil hale getirmesiyle geldiğini söyledi.
[Resim: x3nNi.jpg]
Bunu ilk beğenen sen ol.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren MediFORUM - Türkiye'nin sağlık forumu sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.