You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

COVID Döneminde Afet Hemşireliği

COVID Döneminde Afet Hemşireliği

Yönetici
COVID Döneminde Afet Hemşireliği
Bildiğiniz üzere son çalışmam ve hala devam etmekte olan, acil servislerdeki hemşirelerin afetlere hazırlık durumu adlı bir çalışma. Bu bağlamda amacım covid ile daha ön plana çıkan bu gibi afet durumlarında afet hemşireliğinin önemini vurgulamak ve eksiklerimizi görmek idi.

Bu konuda elbette araştırmalar da yapıyorum ve bazılarını sizinle buradan paylaşmak istedim.....


Hemşireler biraz afet eğitimi alıyor, ancak; Okulda belki bir günlüğüne bir pandemiyi öğreniyorsunuz. Yani o günün dersi oluyor ve bitiyor. Sanki kelimenin tam anlamıyla bir sınıf slaytı gibi… 

Pandemi Müdahalesi için Ulusal Hemşire Hazırlığını İyileştirmek önemlidir: COVID-19'dan alınan Dersler ile eğitimciler şimdiden afet hemşireliği müfredatına pandemik kapsamlar eklemeye başladı. 

Bu eğitimcilerden biri Dr. Tener Goodwin Veenema, PhD,  COVID-19 dönemi için afet eğitimi ve eğitimini güncelleme çabasındaki rolü hakkında bir konuşma yaptı yakın zamanda. 

Dr. Veenema, Johns Hopkins Sağlık Güvenliği Merkezi'ne katkıda bulunan bir akademisyen, Hemşirelik ve Halk Sağlığı Profesörü ve Afet Hemşireliği ve Acil Durumlara Hazırlık ders kitabının yazarıdır .Ben bu konuşmadan bazı bölümleri çevirerek alıyorum;

DN; Çok meşgul olmalısınız?

TGV: Çılgınca. Mart ayının ilk günlerinden bu yana, neye benzediğini anlatmaya bile başlayamıyorum. Bugün, Amerikan Hemşirelik Kolejleri Birliği (AACN), Acil Müdahale için Hemşire Hazırlık Durumunu İyileştirme: ABD Hemşirelik Okulları için Çıkarımlar ile ilgili bir web seminerine hazırlanıyorum . Web semineri, rapor bulgularının yanı sıra raporda yaptığımız bazı önerilere genel bir bakış hakkındadır.DN: Afet eğitimi ve öğretimi açısından ne tür değişiklikler öneriyorsunuz?
TGV: 11 Eylül'den beri afet hemşireliği kursları yazıyorum. Ve tabii ki 11 Eylül'den sonra odak noktası daha çok kasıtlı terör eylemleriydi ve her zaman olduğu gibi doğal afetlerle ilgili endişeler vardı - hemen hemen [ Acil Hemşirelik ve Afete Hazırlık ] kitabının düzenlenme şekli - kimyasal, biyolojik ve insan kaynaklı olabilecek radyasyon olaylarıdır. Ama şimdi, pandemi nedeniyle, değişim gerçekten çok daha fazla halk sağlığı odaklı hale geldi.

Klinik hemşirelerin aslında halk sağlığı hemşiresi olması gerekir.

[Şu anda], hemşireler okulda enfeksiyon önleme ve kontrol dersi alıyorlar, ancak bu başlangıç düzeyinde. Klinik hemşirelerin aslında halk sağlığı hemşiresi olması gerektiği şu anda yaşadıklarımızın derecesine göre değil. Bu nedenle, hemşirelere enfeksiyon kontrolü ve önleme konusundaki gelişmiş kavramları ve müdahale ve sınırlama stratejileri dediğimiz şeyin nasıl uygulanacağı hakkında daha iyi bir anlayış sağlamamız gerekir - sosyal mesafe, maske kullanımı ve sıklık gibi şeyleri içeren farmasötik olmayan müdahaleler el yıkama; okulların, işletmelerin ve insanların bir araya geldiği parkların kapatılması gibi bilgiler verilmelidir.


Her şeyden çok, pandemi, hemşirelerin kişisel koruyucu ekipmanların doğru seçimi ve kullanımı konusunda deneyim sahibi olmadıklarını ortaya koyuyor.  Bu sorunlardan bazıları hemşireliğin dışındaydı, örneğin, hastaneler acil duruma hazırlıklı olma konusunda gerçek bir taahhütte bulunamamışlar - yeterli KKE tedariki temin etmek ya da eğer varsa hızlanmalarına izin verecek bir satıcı tedarik zincirine sahip olmalarını sağlamak acil ve gerekli olması yanı sıra hastanelerin bir sorumluluğundadır.

Bu yüzden, savunduğum şey - ve şu anda bir kurs üzerinde çalışıyorum - bu sorunları ele almak ve eğitim öncesi ve hemşirelik okullarını güçlendirmek ve ayrıca hemşirelerin sadece katılmak için ihtiyaç duydukları bilgi ve becerilere sahip olmalarını sağlamak için sürekli eğitimdir. DN: Daha önce de belirttiğiniz gibi, pek çok farklı felaket türü var. Acil durumlarda ortaya çıkabilecek her durumda hemşirelerin hazır olma halini artırabilecek bir çeşit alet takımı var mı?

TGV: Hazırlanmış bir hemşirelik iş gücünü, bu tür olaylara yanıt verme konusunda bilgi, beceri, yetenek ve istekliliğe sahip bir işgücü olarak tanımlıyorum. FEMA, afet planlamasına “tüm tehlikeler” yaklaşımı olarak adlandırılan yaklaşımı savunmaktadır; bu, toplulukların coğrafi bölgelerinde meydana gelebilecek her bir tehlikeyi ele almak için afet müdahale planları hazırlamakla görevlendirildiği anlamına gelir. Şimdi hemşireler için, acil bir durumda nasıl müdahale edileceklerine ve güvenli olabilecek veya olmayabilecek bir ortamda sağlık hizmetlerini sağlamaya nasıl devam edeceklerine dair asgari bir bilgi tabanına ve becerilere sahip olmaları gerektiğini düşünüyorum.

Bir pandemiyle ilgili olan şey… belirsizlikle karakterize olmasıdır…. .

Bence salgın için zorluk, bir kasırga veya deprem olur ve sonra biter, ancak salgın belirsizliklerle doludur ve devam eder.....  Yani, son üç yılda yaşadığımız en korkunç kasırgalar bile sona eriyor. Uzatılmış iyileşme dönemleri oldu - Porto Riko'nun Maria Kasırgası'ndan henüz kurtarılmadığını iddia edebilirsiniz - ancak ne olacağını planlayabilirsiniz. Bununla birlikte, bir pandemiyle ilgili olan şey, belirsizlikle karakterize edilmesidir. Örneğin, bu sonbaharda ikinci bir dalga bekliyorduk, ancak gördüğümüz şey, ilk dalgayı bitirmedik ve işler yeniden canlanıyor.

Ayrıca, [çoğu felaketin aksine, bir pandemi her yerdedir; ülkenin bir bölgesinde coğrafi olarak izole değil. Ve tabii ki, federal düzeyde liderliğin tamamen yokluğu göz önüne alındığında, şu anda 50 farklı pandemiyi ele almak zorunda olan 50 ülke [devletler] var. Bunu yapmanın yolu bu değil, o yüzden orada başarısız oluyoruz.


DN: Hemşireler tarihsel olarak afetlere müdahalede ön saflarda yer aldı. Müfredatı, acil ve afet durumlarında hemşirelik için daha iyi eğitim ve destek sağlayacak şekilde uyarlamak için ne yapılabilir?

TGV: Hemşirelik okullarının öğretme yeterliliğine sahip olması için revize edilmiş Essentials belgesine gitmek için acil durum hazırlık yeterliliğinin yazılmasına yardımcı olmak için AACN ile el ele çalışıyorum . AACN, temelde hemşirelik okulları için müfredat için kılavuz görevi gören Essentials belgeleriyle harika bir iş çıkarıyor. Esasları gözden geçirmeye, bu raporu yayınlamaya ve ardından Unbound Medicine adlı bir şirket ile beş modüllük bir kurs geliştirmeye yardımcı olmak için onlarla birlikte çalışmaktan gurur duyuyorum. 

Ben üretilen felaket hemşirelik uygulamasını onlarla birlikte 2015'te geri döndük ve şimdi okulların mevcut kurslarına eklemek için kullanabilecekleri kurs içeriği üretmek için onlarla birlikte çalışıyorum ve kaynakları olmayan okullara bu önemli bilgileri sağlamaya yardımcı olmak için bağımsız bir sertifika olarak ekleyeceğim.DN: Bir pandemide hemşireliğin belirsizliğinden bahsettiniz. Şu an neredeyiz?

TGV: Bunu atlatmadık. Kaliforniya, Teksas, Florida ve Arizona, tamamen bunalmanın eşiğinde  Yani önümüzdeki ay Amerika Birleşik Devletleri'nde çok çirkin hale gelecek.DN: Bireysel hemşireler pandemiye hazırlık durumlarını artırmak için ne yapabilir?

TGV: Pandemiye hazırlıklı olma ve müdahale ile ilgili olduğu için sürekli eğitim ve öğretimi sürdürebilirler. Bazı profesyonel hemşirelik kuruluşları artık kısa kurslar sunuyor. Devlet Hemşirelik Kurulları Ulusal Konseyi (NCSBN) ile bir tane geliştirdim ve daha fazlası çıkacak.

Evet arkadaşlar dünya üzerindeki gelişmeler bu şekilde, keşke olsa da böyle bir konuşmayı yerli hocalarımızdan dinlesem ama bulamıyor göremiyorum.....


Çeviri hatalarım için özür dilerim...
[Resim: iyeJCl.jpg]
Bunu ilk beğenen sen ol.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren MediFORUM - Türkiye'nin sağlık forumu sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.