Skip to main content

MediForum

Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Sizler için oluşturduğumuz tüm hizmetlerden tam olarak yararlanabilmek için aramıza katılabilirsiniz. Siz varsanız, biz varız! Üyelikler ücretsizdir ve her zaman ücretsiz kalacaktır.

(Sadece ziyaretçiler tarafından görüntülenir.)

Hoş Geldin, !

Kayıt işleminiz başarıyla tamamlandı. Sitemizde üyelikler e-posta onaylı olduğu için hesabınızı onaylamanız gerekiyor. Kayıt olduğunuz e-posta adresinin gelen ya da istenmeyen (spam) kutusunu kontrol ederek hesabınızı onaylayabilirsiniz. e-Posta gelmediyse veya farklı bir sorun yaşıyorsanız bizimle İletişim sayfasından irtibat kurabilirsiniz.

(Sadece hesabı aktif edilmemiş kullanıcılar tarafından görüntülenir.)


Dacryostenosis/Dakriyostenoz

Konu

#1
Gözyaşı, kaş kemiğinin altında bulunan lakrimal bezde üretilir ve göz kapağı boyunca küçük kanallardan göz üzerinden akar. Göz kapaklarının iç köşesindeki iki küçük açıklıktan gözden uzaklaştıktan sonra, gözyaşları, nazolakrimal kanal veya gözyaşı kanalı adı verilen gözün burnun içine kadar daha büyük bir geçide boşalır.

Bazı bebeklerde, gözyaşı kanalındaki açıklıklar düzgün şekilde oluşmamıştır. Bu bir tıkanıklığa neden olur ve gözyaşlarının tahliye edecek yeri yoktur. Yenidoğanların yüzde 6'sının gözünde tıkalı bir gözyaşı kanalı vardır. Bu duruma dacryostenosis veya konjenital lakrimal kanal tıkanıklığı denir, yani doğumda mevcut. Bir veya her iki gözde tıkanmış bir gözyaşı kanalı oluşabilir.

Bebekler birkaç haftalık oluncaya kadar gözyaşı üretmediğinden, tıkanmış gözyaşı kanalı doğumda fark edilmeyebilir. Sadece bir bebek ağladığında veya gözyaşları uyarıldığında soğuk veya rüzgarlı havalarda da fark edilebilir.

Neyse ki, neredeyse tüm tıkanmış gözyaşı kanalları genellikle çocuk 1 yaşındayken kendi kendine açılır.
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task